Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (druki nr 274 i 305).
Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Procedowana ustawa o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw wniesiona przez Radę Ministrów ma na celu umożliwienie powstania rządowych programów dofinansowania wynagrodzeń. Programy pokryją wszystkie koszty pracowników określone w programie, a więc nie tylko kwotę dofinansowania, ale również należne od kwoty składki, co w rezultacie w żaden sposób nie będzie obciążać pracodawców czy instytucji zatrudniających, a dla zatrudnionych pracowników socjalnych, pracowników instytucji wspierających rodzinę oraz systemu pieczy zastępczej, pracowników żłobków czy klubów dziecięcych będzie realnym dodatkiem.
Ustawa obejmuje jednostki organizacyjne pomocy społecznej. Należą do nich m.in. ośrodki pomocy społecznej, domy pomocy społecznej, regionalne ośrodki polityki społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, centra usług społecznych - w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej na podstawie ustawy z 19 lipca 2019 r., placówki specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, ośrodki wsparcia i ośrodki interwencji kryzysowej.
Ta ustawa pozwoli poprawić standard życia pracowników socjalnych. Wynagrodzenia wreszcie będą chociaż częściowo rekompensować ciężką pracę, którą wykonują te osoby. Po wynagrodzeniach pracowników socjalnych widać, jak dbało o nich Prawo i Sprawiedliwość. Procedowanie nad tą ustawą przez nasz rząd już w ciągu 4 miesięcy od jego powołania, od jego powstania udowadnia, że tym, co odróżnia nas od poprzedników, są realne, konsekwentne działania w obszarze polityki społecznej, a nie górnolotne frazesy i ciągłe obietnice, które pozostawały niezrealizowane.
Szanowne Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Dane demograficzne nie pozostawiają nam żadnych złudzeń. Starzejące się społeczeństwo będzie potrzebowało profesjonalnej, specjalistycznej opieki, a to będzie wiązało się z dużymi potrzebami kadrowymi w obszarze pomocy społecznej. Jeżeli chcemy, aby młode osoby po studiach decydowały się na pracę w tym zawodzie, musimy godnie i adekwatnie wynagradzać te osoby, aby praca na rzecz drugiej osoby, która przecież wiąże się z bardzo dużym obciążeniem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym, nie musiała wiązać się z wyrzeczeniami.
Teraz wspomnę o kosztach. Koszt wcześniej wspomnianych dofinansowań nie będzie dodatkowo obciążał samorządów, ponieważ środki będą w 100% pochodziły z budżetu państwa. My nie rozdajemy kartoników. Co ważne, dofinansowanie do wynagrodzenia w przypadku osób zatrudnionych w domach pomocy społecznej nie będzie wliczane do średniego miesięcznego kosztu utrzymania pensjonariusza w domu pomocy społecznej, więc nie będzie miało wpływu na wysokość opłat ponoszonych przez członka rodziny osoby umieszczanej w takim ośrodku.
Szanowne Panie Posłanki i Panowie Posłowie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska wnoszę o przyjęcie tej ustawy. Zatroszczmy się o przyszłość naszych obywatelek i obywateli poprzez troskę o osoby, od których ta przyszłość będzie zależeć. Dziękuję. (Oklaski)