Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 275).
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowny Panie Ministrze! Ta ustawa jest bardzo potrzebna osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą i zatrudniającym do dziewięciu osób. Jest im potrzebna, bo składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 10 lat wzrosły z 766 zł do 1600 zł. Wzrost tej składki zdecydowanie wyprzedził inflację. W tym czasie rosło też wyznaczane administracyjnie wynagrodzenie minimalne, co jest tego pochodną.
Po drugie, wprowadzono tzw. nieład PiS-owski, który obciążył prowadzących działalność gospodarczą 9-procentową składką zdrowotną, oczywiście wyliczaną w różny sposób dla osób prowadzących różne rodzaje działalności gospodarczej. Niemniej jednak, podkreślają przedsiębiorcy, to jest dla nich ogromne obciążenie. Zdanych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, które są dostępne, wynika, że to wpływ na m.in. zakończenie działalności gospodarczej. W 2021 r. działalność została zakończona 176 tys. razy, a w 2023 r. - 198 tys. Tak samo jest, jeśli chodzi o zawieszanie działalności - w 2021 r. to było 278 tys. takich przypadków, a w 2023 r. już 372 tys. To jest bardzo duży wzrost liczby firm, które podjęły decyzję o zawieszeniu działalności. Wynika to właśnie z tego obciążenia. Dlatego to jest pierwszy krok. Bardzo liczymy jako klub parlamentarny Lewica na to, że rząd będzie pracował nad rozwiązaniami, które przyniosą ulgę w prowadzeniu działalności gospodarczej, doprowadzą do zmniejszenia kosztów, a składka zdrowotna będzie przedmiotem rewizji i powstanie stosowny projekt ustawy.
To rozwiązanie, które dzisiaj omawiamy, może dotyczyć ponad 1700 tys. przedsiębiorców i jest ważne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że złożenie wniosku o te trwające 1 miesiąc wakacje ZUS-owskie nie powoduje żadnych negatywnych skutków. Po pierwsze, można prowadzić działalność gospodarczą i wtedy nie trzeba niczego zawieszać. Po drugie, można mieć przychody. Po trzecie, nie powoduje to negatywnych skutków dla systemu emerytalno-rentowego, ale także dla możliwości otrzymywania chorobowego. To jest istotne, bo część wcześniejszych rozwiązań niestety powodowała pewne perturbacje później. To, że jest ta ciągłość, jest, jak wspomniałem, bardzo ważne.
Polskie państwo, budżet państwa będzie to finansował, przekazując Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych stosowną dotację. To państwo bierze na siebie ciężar skutków tych trwających 1 miesiąc wakacji ZUS-owskich.
Kto będzie mógł otrzymać to wsparcie? Wszyscy ci, którzy złożą w poprzedzającym miesiącu zgłoszenia dotyczące ubezpieczeń emerytalnych, rentowych, wypadkowych i zdrowotnych w przypadku nie więcej, jak wspomniałem, niż dziewięciu ubezpieczonych. Po drugie, dotyczy to tych, którzy osiągnęli w ostatnich 2 latach przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości 2 mln euro. Po trzecie wsparcie mogą otrzymać ci, którzy są ubezpieczeni, a przynajmniej byli w miesiącu poprzedzającym złożenie tego wniosku.
Ta ulga to, jak wspomniałem, pierwszy krok. Bardzo liczymy na to, że rząd będzie podejmował kolejne działania, które spowodują, iż mikroprzedsiębiorcy, iż prowadzenie działalności gospodarczej jako bardzo ważnego elementu (Dzwonek), związanego również z wpływem z podatków lokalnych, ale także z wpływami do budżetu państwa... Liczymy na to, że umożliwi to rozwój i pewną przewidywalność w prowadzeniu działalności gospodarczej, której to przewidywalności do tej pory nie było.
Klub parlamentarny Lewicy opowiada się za wprowadzeniem tych rozwiązań i będzie dalej nad nimi pracował. Dziękuję.