10. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk nr 176).
11. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży (druk nr 177).
12. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (druk nr 223).
13. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie (druk nr 224).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Cała Europa nie ma wątpliwości, ale w Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że aborcja jest niedopuszczalna. Staliśmy się samotną wyspą na mapie już nie tylko Europy, ale i świata. Chodzi przecież nie o przymus, tylko o prawo do wyboru.
(Poseł Michał Woś: Prawo w USA w Arizonie.)
I nie mieszajmy do tego religii, bo jesteśmy tutaj, w parlamencie, świeckimi przedstawicielami narodu. A niektórzy, mam wrażenie, używają argumentów z kazań kościelnych. Nas, parlamentarzystów, nie wybierają księża. Nas, parlamentarzystów, nie wybierają księża, tylko obywatele i obywatelki. (Oklaski) I dla nich stanowimy to prawo, nie tylko dla nas, 460 osób.
Skoro zatem kobiety chcą wyboru, to mamy obowiązek dać im ten wybór. Nikt w Polsce nie jest, nie był i nie będzie zmuszany do aborcji, ale dość już klauzuli sumienia, która pokutuje w polskich szpitalach (Dzwonek) i w polskim parlamencie. Dość już patrzenia na kobiety przez pryzmat prokreacji, bo to jest chore i nieludzkie. Ostatni sondaż z IPSOS-u z marca tego roku pokazuje, że 57% Polek i Polaków chce legalnej, bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia ciąży. To oznacza, że są wśród nich wyborcy z każdej strony sceny politycznej.
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Poseł Katarzyna Kierzek-Koperska:
Pani marszałek, jeszcze jedno zdanie.
Polacy nie chcą robić z tak ważnej sprawy kwestii politycznej, oni chcą mieć prawo wyboru. Pamiętajmy o tym.
(Poseł Przemysław Wipler: Nie róbcie...)