Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy - Kodeks wyborczy (druki nr 75 i 287).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym ma przede wszystkim za zadanie zapewnienie prawidłowego i płynnego funkcjonowania samorządów gminnych w całej Polsce, w sytuacji gdy wójt, burmistrz lub prezydent miasta zostaje wybrany na posła lub senatora.
Trudno nie zgodzić się tak naprawdę z wszystkimi przedmówcami, bo wszyscy wiemy, jak istotne jest, by samorząd gminny był zawsze organem trwałym, który konsekwentnie realizuje powierzone mu zadania dla dobra mieszkańców. Złożony projekt zmian zakłada, że w przypadku wygaśnięcia mandatu wójta przed upływem kadencji do czasu kolejnych wyborów jego funkcje zostaną powierzone osobie, którą powołuje i odwołuje prezes Rady Ministrów, a także, co bardzo ważne, że do czasu powołania następcy funkcję wójta będzie pełnił jego pierwszy zastępca, natomiast w gminach, w których nie powołano zastępcy - sekretarz gminy.
Według złożonego projektu ustawy samo wygaśnięcie mandatu będzie następować dopiero z dniem złożenia ślubowania, a nie jak dotychczas z dniem wyboru kandydata, co jest w naszej ocenie bardzo pozytywną zmianą. Obecnie obowiązujące przepisy odbierają kompetencje zaraz po wyborach. Powoduje to paraliż i zamieszanie w samorządach, w których zadania muszą być realizowane w sposób płynny. Dlatego automatyczne przekazanie kompetencji wójta jego zastępcy daje szansę na kontynuację powierzonych zadań i nie blokuje wydania decyzji w żadnych trwających sprawach.
Ponadto proponowana zmiana w ustawie doprecyzowuje kompetencje prezesa Rady Ministrów w zakresie powoływania i odwoływania osoby pełniącej funkcję wójta, co oznacza, że osoba pełniąca funkcję wójta może być powołana i odwołana w każdym momencie. Nie możemy pozwolić, by przez zmianę władzy cierpiały instytucje, które są uzależnione od decyzji wójta i zatwierdzonego przez niego budżetu, a w konsekwencji tak naprawdę by cierpieli mieszkańcy, którzy czekają np. na świadczenia.
Nasz klub, klub Lewicy, jest zawsze blisko ludzi i blisko samorządów, dlatego wierzymy, że proponowane zmiany to dobry kierunek i tak jak podczas pierwszego czytania, również teraz jesteśmy za ich wprowadzeniem. Dziękuję. (Oklaski)
(Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak)