Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka w 2023 roku oraz uwagi o stanie przestrzegania praw dziecka w Polsce wraz ze sprawozdaniem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druki nr 158 i 264).
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Szanowna Pani Rzecznik! Więc na początku chciałbym przede wszystkim podziękować za sposób, w jaki pani prowadzi dialog z opinią publiczną w sprawie najistotniejszych spraw dotyczących dzieci. Po drugie, że wsłuchuje się pani w opinie przedstawicieli opinii publicznej, ale nade wszystko współpracuje z sektorem pozarządowym.
Przed chwilą właśnie pan poseł mówił o zapaści psychiatrii dziecięcej. W ubiegłym roku w Gnieźnie w Wielkopolsce zlikwidowano oddział dzienny psychiatrii dziecięcej w wojewódzkim szpitalu ˝Dziekanka˝ i w wielkim województwie wielkopolskim jest tylko jeden oddział - właśnie w Poznaniu.
Musimy działać szybko i sprawnie w tej sprawie, żeby pomóc dzieciom. Świadczą o tym niestety tragiczne statystyki. W 2023 r. liczba przypadków prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18. roku wyniosła 2139. Rok wcześniej było to 2140, te próby zakończyły się także niestety źle - utratą życia i to jest 150 przypadków, a rok wcześniej - 146.
W związku z powyższym (Dzwonek) chciałbym zapytać właśnie, jakie działania rzecznik inspiruje w stosunku do podmiotów władzy publicznej, aby tę sytuację zmienić. Podobnie jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi do lat 10, jeśli chodzi o decyzję sądów co do rodzin zastępczych. Tutaj sytuacja jest równie dramatyczna, bo zgodnie z prawem nie można przekazywać tych dzieci do placówek opiekuńczych, tylko do rodzin zastępczych, a tych rodzin zastępczych nie ma. Trzeba wspólnie - chodzi o samorząd powiatowy i państwo - podjąć działania, które naprawią tę sytuację. Dziękuję. (Oklaski)