Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przedstawionym przez Prezydium Sejmu projekcie uchwały w sprawie nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do UE (druki nr 228 i 239).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Kilka wyjaśnień związanych z pracą komisji.
Była uwaga, że odrzucono poprawkę, która kierowała to pismo do premiera. To jest uchwała skierowana nie do premiera, tylko do Komisji Europejskiej. W związku z tym ta poprawka została odrzucona z tego powodu, że po pierwsze, zawężała krąg osób, które stałyby się odbiorcami, a po drugie, to premier, ministrowie, posłowie, eurodeputowani, wszyscy, którzy uczestniczą w tym procesie, mają oddziaływać na Komisję Europejską, taki jest cel tej uchwały.
Po drugie, pojawiły się tu statystyki związane z tym, jaki jest import z Rosji i Białorusi. Przed sekundą było powiedziane, że tak naprawdę to dotyczy nie tylko Polski. Ta uchwała dotyczy powstrzymania importu do całej Unii Europejskiej, bo jeżeli w różnych miejscach na terenie Unii Europejskiej, w różnych państwach pojawi się przestrzeń dla towarów, które obecnie są importowane z Rosji i z Białorusi, to być może wykorzystają ją nasi rolnicy i będą mogli tam zwiększyć swoją sprzedaż.
Był również głos, że komisja w czasie swoich prac nie uwzględniła dwóch wniosków poselskich - jeden został zgłoszony przez posłów PiS, a drugi przez posłów Konfederacji - i że na tym posiedzeniu nie będzie to procedowane. To nieprawda. Jutro o godz. 9, tak jak ustaliło prezydium komisji, będzie pierwsze czytanie tych dwóch projektów, więc prośba wszystkich, którzy je składali, jak myślę, została spełniona, i to w tempie, które raczej w poprzedniej kadencji Sejmu było niespotykane, szczególnie jeżeli chodzi o pomysły tej drugiej strony.
(Poseł Anna Gembicka: Akurat szybciej pracowaliśmy, panie pośle.)
Na koniec, szanowni państwo: Jak ważna jest ta uchwała? Wydaje się, że jest to policzek dla wszystkich, którzy chcieliby pomyśleć inaczej niż ci, którzy, mam nadzieję, zagłosują za tą uchwałą. Dzisiejszy komunikat na jednym z portali: ˝Obwód orłowski osiągnął nowy poziom eksportu produktów rolnych. Po raz pierwszy do Rzeczypospolitej trafiły ogórki uprawiane w jednym z regionalnych kompleksów szklarniowych˝ - brzmi nieoficjalny komunikat zamieszczony przez rosyjską federalną służbę nadzoru weterynaryjnego. Rosyjska służba poinformowała, że partia, która trafiła do Polski, zawiera 80 t ogórków. Na podstawie otrzymanych danych wydano odpowiednio dokumenty na produkty eksportowe. Czas z tym skończyć. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Poseł Paweł Szrot: Proszę weryfikować wszystko, co przekazują media.)