Przedstawiony przez Radę Ministrów dokument: ˝Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2022 r.˝ wraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury (druki nr 167 i 172).
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Wszystko wskazuje na to, że polskie drogi są coraz bardziej bezpieczne. Wskazują na to statystyki Policji i Ministerstwa Infrastruktury. Bez wątpienia na polskich drogach jest bardziej bezpiecznie. Częściowo to wynik znaczącej podwyżki i zmian w taryfikatorze punktów karnych, ale także inwestycji w infrastrukturę drogową, w tym w budowę i przebudowę dróg czy doświetlanie dróg, przejść dla pieszych. Jednak musimy również pamiętać, że w jednym z raportów dotyczących bezpieczeństwa Polska zajęła dopiero 26. miejsce na 31 krajów Unii Europejskiej. Na pierwszym miejscu jest Norwegia, my - na 26., a za nami tylko Chorwacja, Serbia, Łotwa, Bułgaria i Rumunia. W raporcie była też mowa o wypadkach z udziałem nietrzeźwych i młodych ludzi. Nie znalazłam informacji, nie wiem, jak kształtują się statystyki, jeśli chodzi o wypadkowość osób pod wpływem środków odurzających. W rejonie, gdzie mieszkam, jest to plaga.
Jeszcze jedna kwestia. Wśród ofiar śmiertelnych mamy 53 dzieci, a 1863 doznało obrażeń. Chciałabym zapytać, czy będą wdrażane jakieś programy edukacyjne, które w znaczącym stopniu wyczulą rodziców na to, jak poruszać się po drogach, bo przypomnę, że prędkość jest na drugim miejscu. Na pierwszym miejscu (Dzwonek), jeśli chodzi o wypadkowość, jest kwestia nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)