Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk nr 32).
Szanowna Pani Marszałek! Szanowna Pani Minister! Przedstawiciele Inicjatywy Obywatelskiej! Wysoka Izbo! Renta wdowia to realna pomoc dla wielu seniorów, którzy po utracie bliskiej osoby z trudem wiążą koniec z końcem. Możliwość wyboru korzystnego, tego wyższego wariantu świadczenia to naprawdę dobre rozwiązanie. Potwierdziły to tysiące podpisów i słowa poparcia od samych zainteresowanych. Oni naprawdę z niecierpliwością czekają na wejście w życie tej ustawy. Świadczą o tym telefony, wizyty w biurach i rozmowy z seniorami z Kutna, z Sieradza, ze Zgierza, bo oni naprawdę uważnie śledzą dalszy przebieg wydarzeń, gdyż aktywnie angażowali się w zbiórkę podpisów.
Pamiętajmy też, że potrzeby osób starszych na tym się nie kończą. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy też debatować o innych rozwiązaniach, w sytuacji, kiedy to, nad którym dzisiaj dyskutujemy, wejdzie w życie. Tu warto podkreślić, że w momencie, kiedy ta inicjatywa obywatelska była składana w 2022 r., faktycznie koszt tej propozycji wynosił 13 mld zł. Ale warto podkreślić, że w tamtym czasie ściągalność składek wynosiła ponad 99%, było 19,5 mld zł niewykorzystanej dotacji z budżetu i 8 mld nadwyżki z funduszu rentowego.
Mam pytanie: Jak ta sytuacja wygląda w chwili obecnej? Jakie mamy możliwości finansowe sfinansowania tego projektu, na który (Dzwonek) czekają tysiące osób w Polsce? Dziękuję.