Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 188).
Dziękuję, pani marszałek.
Szanowna Pani Marszałek! Szanowna Wysoka Izbo! 24 lutego 2022 r. tysiące, a wkrótce miliony ludzi uciekało z kraju znienacka zaatakowanego przez reżim Putina. Jednocześnie tysiące, a wkrótce miliony Polaków ruszyło do pomocy uchodźcom wojennym, wśród nich również ja i wielu moich kolegów i koleżanek. Zanim rząd zareagował i zorientował się w sytuacji, to nasi obywatele i nasze samorządy stanęli na wysokości zadania. A rząd podjął te działania z opóźnieniem, pomimo że premier rządu od kilku miesięcy wiedział od wywiadów o planowanym ataku.
Ustawa, której obowiązywanie chcemy dzisiaj przedłużyć o kolejne miesiące, podjęta w polskim parlamencie w dniu 12 marca 2022 r., pozwoliła usankcjonować pobyt uchodźców w Polsce, m.in. uznać ich kwalifikacje lekarskie i pielęgniarskie zdobyte poza obszarem Unii Europejskiej. Określono wtedy również sposób korzystania ze świadczeń, obowiązek szkolny, zasadę korzystania z opieki zdrowotnej i wiele innych spraw niezbędnych do funkcjonowania w obcym kraju uchodźcom z ogarniętego wojną kraju.
To wtedy i dziś duże wyzwanie dla Polski, ale to wtedy i dziś duże wyzwanie dla Ukrainy, która powstrzymuje napór najeźdźcy, który, jak dzisiaj słyszymy, zwielokrotnia ataki i z pewnością nie zatrzyma się na naszej wschodniej granicy. Dlatego ze względów bezpieczeństwa i humanitarnych tak ważne jest wsparcie dla naszego sąsiada w tej nierównej walce, w tej nierównej, krwawej wojnie. Wsparcie, którego wymaga Ukraina, musi być przedłużone o kolejne miesiące. Musi być, ponieważ agresja wciąż trwa. W przedłożonym przez rząd projekcie przedłużamy ten termin do końca czerwca tego roku. Walcząca Ukraina potrzebuje sprzętu bojowego, amunicji, ale także bezpieczeństwa dla swoich obywateli, wielu rodzin tych, którzy walczą na froncie, którzy wyjechali do Polski i innych krajów Europy.
Trzeba też sobie jasno powiedzieć, że polska gospodarka korzysta z dodatkowych osób zatrudnionych, które tutaj pracują, odprowadzają podatki, często wykonując prace, do których ciężko znaleźć chętnych. Dlatego klub Polska 2050 - Trzecia Droga poprze skierowanie projektu do komisji, a w komisji zwrócimy szczególną uwagę rządu na konieczność jasnego zagwarantowania źródeł finansowania Funduszu Pomocy z oszczędności lub rezerw, unikając kolejnej emisji obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego. Z pewnością w sposób jasny i skuteczny będziemy zwracać uwagę na konieczność pilnowania uczciwego wykorzystywania i korzystania ze świadczeń, aby nie było nieprawidłowości, chodzi np. o pobieranie zasiłku pomimo realnego pobytu na Ukrainie, a nie w Polsce. Mamy do tego celu narzędzia i nasze służby. Na tym też z pewnością zależy władzom i samorządom Ukrainy.
Klub Polska 2050 wnosi o poparcie tej ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)