Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 188).
Dziękuję.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dzisiaj przedstawiamy państwu projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z trwającą inwazją rosyjską tuż za naszą granicą. I jak powiedział pan minister Szymański, dziś w obliczu kolejnego ataku rakietowego ze strony Rosji na Ukrainę powinniśmy szczególnie pamiętać o tym, że jest to bardzo ważna pomoc. Ustawa ta stanowi wyraz polskiej solidarności i gotowości do udzielenia wsparcia ludziom dotkniętym tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, jednocześnie zwraca szczególną uwagę na zadbanie o interes Polek i Polaków.
Nasza propozycja legislacyjna ma na celu zapewnienie doraźnej podstawy prawnej i przedłużenie okresu zawartego w jeszcze funkcjonującej ustawie dla legalnego pobytu u nas obywateli Ukrainy, którzy zmuszeni byli uciekać ze swoich rodzinnych miast w wyniku bezprawnej rosyjskiej agresji polegającej na nieustannych bombardowaniach i rzeziach ludności cywilnej. W związku z tym pragniemy przedłużyć okres obowiązywania aktualnych rozwiązań prawnych do 30 czerwca 2024 r., co umożliwi dalsze udzielenie wsparcia tym, którzy znaleźli schronienie w Polsce.
Ważnym aspektem projektu jest zagwarantowanie praw obywatelom Ukrainy będącym w szczególności wykwalifikowanymi specjalistami - lekarzom i pielęgniarkom. Przyznając im dodatkowe uprawnienia i ułatwiając wykonywanie zawodów medycznych, zyskujemy nie tylko wykwalifikowaną kadrę, lecz także wzmacniamy sektor ochrony zdrowia w Polsce. Jest to krok służący zarówno interesom Polski, jak i dobru naszych obywateli.
Projektowana nowelizacja przewiduje także przedłużenie okresu, w którym pobyt obywateli Ukrainy na terytorium Polski jest uznawany za legalny, co pozwala im na spokojne osiedlenie się i integrowanie się z naszym społeczeństwem. Ponadto proponowane zmiany umożliwią pracownikom administracji publicznej i wolontariuszom wykonywanie działań na rzecz obywateli Ukrainy, co wpłynie pozytywnie na proces ich adaptacji w Polsce i dodatkowo wesprze nasz rynek pracowniczy.
Warto podkreślić, że projekt uwzględnia kwestie podatkowe, przedłużając obecne rozwiązania do końca 2024 r. Jest to istotne, biorąc pod uwagę trudności finansowe, jakie napotykają obywatele Ukrainy w związku z konfliktem.
Przed wyborami my jako Koalicja Obywatelska i nasi koalicjanci deklarowaliśmy, że obecne wsparcie socjalne będzie za naszych rządów przede wszystkim chroniło naszych obywateli w największej potrzebie. Dlatego obywatelom Ukrainy zagwarantujemy również korzystne rozwiązania podatkowe. Zapewnienie możliwości odliczenia darowizn czy zwolnienie z opodatkowania pomocy humanitarnej to tylko kilka z konkretnych działań mających na celu wsparcie poszkodowanych przez wojnę.
Wszystkie te rozwiązania mają na celu nie tylko pomoc obywatelom Ukrainy, ale także przyczyniają się do wzmocnienia naszej wspólnej przestrzeni europejskiej. Działając w duchu polskiej solidarności i szacunku dla drugiego człowieka, potwierdzamy naszą gotowość do udzielania pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Raz jeszcze chciałabym zaapelować do wszystkich stron sceny politycznej, do wszystkich, bez wyjątku, o to, aby wykazać się solidarnością, poprzeć przedstawiany projekt ustawy, pomóc osobom, które tej pomocy w sposób szczególny potrzebują, bo to nasze zobowiązanie. A widząc to, co wciąż się dzieje na terenie Ukrainy - wielu z nas może już zapomniało przez to, że to trwa bardzo długo, ale możemy zobaczyć prawie każdego dnia kolejne ataki rakietowe ze strony agresora - jeszcze raz wnoszę o poparcie projektu ustawy przez wszystkie kluby parlamentarne. Bardzo dziękuję. (Oklaski)