Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 188).
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Polscy obywatele z chwilą napaści Rosji na Ukrainę solidarnie podjęli wysiłek dotyczący pomocy uciekającym do nas przed wojną Ukraińcom. Ta pomoc była i jest wielowymiarowa, począwszy od społeczności lokalnych, organizacji pozarządowych, samorządów. Do dnia dzisiejszego przebywają te osoby np. w ośrodku wypoczynkowym w Skorzęcinie w gminie Witkowo w Wielkopolsce, gdzie miałem zaszczyt w grudniu, przed świętami spotkać się z tą grupą. Są tam osoby starsze, są tam dzieci, są tam osoby z niepełnosprawnościami.
Ten ośrodek otrzymuje od wojewody 70 zł dziennie za pełną opiekę. Chcę powiedzieć, że ta kwota nie była waloryzowana przez 2 lata. Podawany wskaźnik GUS-owski wzrostu cen towarów i usług za ostatnie 2 lata wyniósł ponad 20%. Część tych osób jest zobowiązana do ponoszenia opłat, ale są tam też osoby, panie, które mają 58-59 lat i nie mogą na lokalnym rynku pracy znaleźć pracy. W związku z powyższym podmiot, który zajmuje się tymi osobami, nie otrzymuje już tej pomocy za tych, którzy są uprawnieni do tych wpłat.
Zdarzają się sytuacje bardzo trudne, gdy 57-letnia kobieta opiekuje się 83-letnią, zupełnie niesamodzielną matką. Też jest pozbawiona tej pomocy, a jest zobowiązana do ponoszenia opłat. A więc tak jak w życiu, tak jak w przypadku osób, które trafiają do nas, do biur poselskich, polskich obywateli (Dzwonek), tak i tam te trudne sytuacje mają miejsce.
Dlatego chciałem zapytać: Czy rząd ewentualnie przewiduje waloryzację pomocy dla podmiotów organizujących właśnie pobyt stały w ośrodku, jeśli chodzi o mieszkanie, wyżywienie tychże osób? Dziękuję.