Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej (druk nr 30).
Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Marszałku! Szanowna Pani Minister! Szanowni Państwo! Prawdziwe, silne państwo jest wtedy, kiedy rzeczywiście potrafi zaopiekować się tymi, którzy najbardziej tej opieki i wsparcia potrzebują.
Omawiamy dzisiaj obywatelski projekt ustawy. To projekt, którego inicjatorką jest obecna pani poseł Iwona Hartwich, ale inicjatywa wyszła od komitetu obywatelskiego. Pod tym projektem ustawy podpisało się ponad 200 tys. Polaków, w tym bardzo wielu mieszkańców ziemi leszczyńskiej, kościańskiej, gostyńskiej, rawickiej. Z tego miejsca bardzo serdecznie im dziękuję.
Na mocy przepisów tej ustawy możliwe będzie podwyższenie renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Państwo polskie jest od tego, aby wspierać tych niepełnosprawnych, którzy mogą podjąć pracę, i zapewnić odpowiednie warunki, także te finansowe, tym, którzy tej pracy podjąć nie mogą ze względu na swój stan zdrowia. Chciałbym zwrócić uwagę na to, że kwestie finansowe oczywiście są bardzo ważne, są bardzo istotne, ale równie istotne jest to, co w życiu codziennym odbywa się pomiędzy nami. To jest zwykły ludzki szacunek, to jest zrozumienie, to jest wsłuchiwanie się w potrzeby niepełnosprawnych. Szacunek, przede wszystkim szacunek. I wierzę, że to jest to, co również w Polsce następuje, co się zmienia. (Dzwonek) Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Przewodnictwo w obradach obejmuje marszałek Sejmu Szymon Hołownia)