Informacja bieżąca.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! To wielka szkoda, że nie ma dzisiaj w trakcie rozpatrywania tego punktu, które tak szumnie zapowiadał marszałek Hołownia, ani premiera Donalda Tuska, do którego kierowany jest temat tej informacji bieżącej, ani marszałka Hołowni. Donald Tusk miesiąc temu został zaprzysiężony na premiera demokratycznego państwa, a po kilku tygodniach stał się premierem państwa, w którym o demokracji dowiemy się co najwyżej z podręczników do historii, a nie z programów informacyjnych, nie z dziennika telewizyjnego. (Oklaski)
Jeżeli depcze się prawa opozycji i milionów Polaków, którzy ją popierają, których wy nazywacie problemem, to jakie gwarancje dla swoich praw mogą mieć poszczególni obywatele? Na jakiej podstawie mogą zakładać, że nie będzie tak, że jutro silni ludzie wejdą do innych redakcji telewizyjnych, do innych przedsiębiorstw, do prywatnych domów? Nie ma żadnych gwarancji. Musicie, drodzy państwo, pamiętać, że myślenie typu: mnie to nie dotyczy, jest daleko idącym błędem.
Obiecaliście, że usuniecie barierki, a od kilku tygodni nie robicie nic innego, tylko budujecie kolejne bariery między ludźmi. Demokracja to nie tylko wolne głosowanie raz na kilka lat, to również wolny głos brzmiący codziennie w mediach publicznych. Droga od niszczenia instytucji do naruszania praw jednostek nie jest długa. Gdy policyjne szwadrony zamknęły ludziom dostęp do telewizji, jednocześnie ludzi tych pozbawiono prawa do rzetelnej informacji. Dlaczego chcecie zniszczyć media publiczne? Polska niestety stała się znowu państwem silnym wobec słabych, a może należy powiedzieć inaczej: słabym państwem silnych ludzi, którzy niszczą kolejne instytucje. A minister Bodnar intensywnie szuka podstawy prawnej dla tych działań. Ale przeczytam państwu krótki fragment jednej z opinii prawnych na temat tego, co się teraz dzieje w mediach publicznych: Innymi słowy, rozwiązanie tychże spółek doprowadziłoby do stanu, w którym publicznej radiofonii i telewizji nie ˝tworzy˝ już żadna spółka, co byłoby stanem sprzecznym z literalnym brzmieniem ustawy. Innymi słowy, należy uznać, że likwidacja jednostek publicznej radiofonii i telewizji wymaga zmiany ustawy.
Czyja to jest opinia, jak państwo myślicie? Kto ją napisał? Podpowiem państwu: nie ja. To napisał Adam Bodnar w stanowisku przedłożonym Trybunałowi Konstytucyjnemu 15 stycznia.
Panie Ministrze Bodnar! Kiedy w takim razie postawicie państwo zarzuty panu płk. Sienkiewiczowi za zamach na media publiczne, który jak sam pan stwierdził w opinii prawnej, jest nielegalny, jest bezprawny, jest zamachem na państwo prawa i na konstytucję? Pluralizm medialny za waszych rządów, owszem, mamy - możemy zdecydować, gdzie obejrzymy propagandę Donalda Tuska: w TVP, w Polsacie czy w TVN. Przecież w tych wszystkich stacjach jednocześnie emitowano wystąpienie pana premiera.
Swoje rządy zaczęliście od zamachu na media publiczne, żeby nie patrzyły wam na ręce, ale potem dokonaliście zamachu na niezależną prokuraturę, by nie złapała was za rękę, gdy będziecie łamać prawo. Donald Tusk nie chce niezależnego prokuratora krajowego pana Dariusza Barskiego. Woli znaleźć prokuratora na telefon, który będzie podatny na polityczne wpływy i łatwo będzie ulegał naciskom. Dzieje się tak nie bez powodu, bo niebawem prokuratura stanie przed wymagającym zadaniem pociągnięcia do odpowiedzialności prokuratora generalnego Adama Bodnara i płk. Sienkiewicza - ministra kultury i dziedzictwa Narodowego. Wiemy, że w zakładach karnych Platforma Obywatelska ma bardzo wysokie poparcie. Być może to w interesie tej części waszego elektoratu prowadzicie do zniszczenia Prokuratury Krajowej. Budujecie demokrację potiomkinowską, w której zamiast niezależnych instytucji są tylko fasady.
Doprowadziliście do tego, że po 1989 r. mamy znowu więźniów politycznych: Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Do ich zatrzymania doszło mimo stwierdzenia bezprawności wygaszenia ich mandatów przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, czyli izbę, która jako jedyna miała prawo zająć się sprawą ich mandatów poselskich. Oni nadal są posłami. Oni dzisiaj powinni siedzieć tutaj z nami, na tej sali, a jutro powinni głosować w sprawie budżetu państwa. (Dzwonek, oklaski)
Silne państwo opiera się na swoim systemie prawnym, a słabe - na systemowym bezprawiu, z którym w Polsce mamy do czynienia w ostatnich tygodniach.
Ale pamiętajcie, że państwo prawa pozostanie w sercach wolnych Polaków, którzy w setkach tysięcy pojawili się w Warszawie i pojawią się tu jeszcze nieraz, żeby pokazać wam, jak bardzo szanują suwerenność, wolność, niepodległość, godność i jak bardzo solidaryzują się z tymi, którzy bezprawnie zostali przez was uwięzieni. Dziękuję bardzo. (Oklaski)