Małgorzata Pępek: apel o zwiększenie subwencji oświatowej
Małgorzata Pępek zwróciła uwagę na nierówności w finansowaniu oświaty i zaapelowała o zwiększenie subwencji oświatowej. W wystąpieniu przedstawiła skalę wydatków na pensje nauczycieli, udział dopłat samorządów oraz problemy wynikające z likwidacji szkół.
Najważniejsze ustalenia
- Rocznie na pensje nauczycieli przeznaczone jest 40 mld zł, a samorządy dopłacają średnio 15% do wynagrodzeń wypłacanych ze subwencji oświatowej.
Finansowanie przez samorządy
- Pępek wskazała, że zwłaszcza biedniejsze gminy i powiaty często nie radzą sobie z dofinansowaniem szkół i placówek oświatowych, co utrudnia realizację zadań oświatowych.
Skutki likwidacji szkół i różnice płac
- Z jej regionu wynika, że z powodów ekonomicznych likwidowane są szkoły, często oszczędza się na nauczycielskich pensjach i pochodnych, a znaczące różnice w wynagrodzeniach wywołują animozję i złe nastroje wśród tej grupy zawodowej oraz w społeczeństwie.
Apel do resortów edukacji i finansów
- Zwróciła się do przedstawicieli resortu edukacji i finansów z prośbą o rozważenie zwiększenia subwencji oświatowej w przyszłości do poziomu zapewniającego samorządom właściwe finansowanie wszystkich zadań związanych z oświatą.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Pani Marszałek, Wysoka Izbo. Chciałam zwrócić Państwu uwagę, że rocznie na pensy nauczycieli przeznaczonych jest 40 mld zł. Samorządy do ich wynagrodzeń wypłacanych z subwencji oświatowej dopłacają średnio 15%. Z drugiej strony, zwłaszcza te biedniejsze gminy i powiaty często nie radzą sobie z zadaniami takimi jak dofinansowanie do prowadzenia szkół i placówek oświatowych. Z mojego regionu wiem, ile szkół jest likwidowanych ze względów ekonomicznych. Często oszczędza się na nauczycielskich pensjach i pochodnych. Znaczące różnice w wynagrodzeniach nauczycieli w poszczególnych szkołach wywołują nie tylko dyskusję, ale i animozję i złe nastroje wśród tej grupy zawodowej oraz w społeczeństwie. W związku z powyższym zwracam się do przedstawicieli resortu edukacji i finansów, czy będzie rozważana możliwość zwiększenia subwencji oświatowej w przyszłości do poziomu zapewniającego samorządom właściwe finansowanie wszystkich zadań związanych z oświatą. Dziękuję.