Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (druk nr 33).
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Na początek chciałabym bardzo serdecznie podziękować przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, pani prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych i wszystkim środowiskom pielęgniarskim za tę 8-letnią współpracę, która wniosła bardzo dużo dobrego dla środowisk pielęgniarskich i nie tylko dla nich. Skoro mówimy dzisiaj o pielęgniarkach, to pozwolę sobie przypomnieć pewne kwestie, które udało nam się wspólnie zrealizować, za co bardzo serdecznie dziękuję.
Przypomnę, że to rząd pani premier Beaty Szydło podjął decyzję o tym, aby wprowadzić ustawę o minimalnym wynagrodzeniu zasadniczym, bo do 2015 r. czy 2016 r. istniały ogromne kominy, jeżeli chodzi o wynagrodzenia. Dyrektorzy kształtowali te wynagrodzenia dowolnie i istniała nawet 100-procentowa różnica między różnymi szpitalami. Te wynagrodzenia były bardzo niskie. To właśnie panie pielęgniarki rozbiły w 2015 r. białe miasteczko. Strajkowały po to, żeby ówczesny minister zdrowia zajął się tymi problemami. Pan minister Arłukowicz niestety nie zajął się tą kwestią.
(Głos z sali: 8 lat.)
Dopiero pan minister Zembala podjął decyzję o wprowadzeniu tzw. cztery razy 400, ale rząd Platformy Obywatelskiej i PSL-u nie zabezpieczył środków na realizację tego celu w 2016 r.
Przypomnę, co jeszcze udało się zrobić. Podjęliśmy decyzję o zwiększeniu liczby szkół kształcących pielęgniarki. W 2015 r. było ich 74, teraz mamy ich 171. (Oklaski) Wprowadziliśmy normy zatrudnienia, które podnoszą standard pracy pielęgniarek. Wprowadziliśmy dodatkowy urlop szkoleniowy dla pielęgniarek - 6 dni. Dodatkowo przeznaczono ponad 10 mln zł na szkolenia podyplomowe dla pielęgniarek i (Dzwonek) położnych.
Pielęgniarki nie wyjeżdżają z kraju tak jak za waszych czasów. W 2015 r. 1527 pielęgniarek odebrało z Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych zaświadczenia o kwalifikacjach, które są potrzebne do wyjazdu za granicę, są potrzebne, aby te kwalifikacje zostały uznane. Natomiast obecnie, w 2022 r. były to 272 pielęgniarki. Pensje, wynagrodzenia wyraźnie wzrosły. Stworzyliśmy dodatkowe możliwości. Pielęgniarki mogą wypisywać recepty, mogą wystawiać skierowania na badania.
(Głos z sali: Oddech, oddech.)
To są te działania, które podjęliśmy, żeby podnieść prestiż kształcenia zawodowego.
(Poseł Bartosz Arłukowicz: Panie marszałku, czas.)
Oczywiście to dobrze, że ten projekt ustawy trafił pod obrady Sejmu. Mam nadzieję, że obecna większość sejmowa, która chce stworzyć rząd, będzie procedować nad tym projektem równie szybko, jak szybko, błyskawicznie proceduje nad drugim projektem, jakże ważnym obywatelskim projektem...
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie. Dziękuję bardzo.
Poseł Józefa Szczurek-Żelazko:
...dotyczącym in vitro. Życzę, żeby procedowanie nad tym projektem było tak samo szybkie jak procedowanie nad projektem dotyczącym in vitro. (Oklaski)