Oświadczenia.
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dzisiaj jest dzień szczególnie ważny dla mnie, dzień, kiedy miałam pierwsze wystąpienie. Jest to dzień szczególny z wielu powodów, m.in. również dlatego, że - pamiętajmy o tym - jest to 105. rocznica uzyskania przez Polki prawa wyborczego. Jest jednocześnie dniem ważnym chociażby dlatego, że to dzisiaj podjęliśmy jedną z najważniejszych decyzji - zaopiniowaliśmy pozytywnie osobę, która będzie pełnić funkcję rzecznika praw dziecka, wybraliśmy panią mecenas. Czy pani mecenas Horna-Cieślak będzie dobrą rzeczniczką? Jestem przekonana, że tak.
A skąd ta pewność? Ta pewność wynika z tego chociażby, że wczoraj, słuchując jej podczas autoprezentacji, szczególnie zwróciłam uwagę na jedno zdanie, które, pozwolicie państwo, zacytuję. Było to zdanie: Każde dziecko jest ważne, każde dziecko jest piękne, jest autentyczne, jest wartością. Poradziła sobie z wszystkimi pytaniami, które były czasami zupełnie nie na miejscu, kiedy pytano ją o zarodki, kiedy pytano ją o masturbację i kary cielesne. Próbowano ją sprowokować. Poradziła sobie również z wszystkimi pytaniami, które zadały jej organizacje pozarządowe, które w liczbie 30 pojawiły się na posiedzeniu połączonych komisji. Każdy z ich przedstawicieli uzyskał odpowiedzi na nurtujące ich kwestie, pytania.
Jako wiceprezydentka miasta Wałbrzycha odpowiadałam za sprawy społeczne i bardzo często spotykałam się z matkami, które samodzielnie wychowywały dzieci. I bardzo często to właśnie z ich ust padały gorzkie słowa i pytania o to, kiedy instytucje państwowe, które są powołane do ochrony i do zabezpieczenia praw dziecka, zaczną naprawdę dbać o nasze dzieci, tak jak do tego zostały powołane. Dlatego też w imieniu jednej z matek, upoważniona przez nią, zwracam się z prośbą i bardzo proszę, aby nowa pani rzecznik jak najszybciej zajęła się bardzo ważnymi problemami. Co zrobić, aby sądy rodzinne i cała machina, która jest z nimi powiązana (Dzwonek), jak np. kuratorzy i biegli, w pełni respektowały prawa dziecka, które są gwarantowane przez konstytucję oraz rezolucje Unii Europejskiej? Chodzi przede wszystkim o prawo do życia wolnego od przemocy, tortur, prawo do niebycia świadkiem przemocy czy prawo do wyrażania woli i odmowy kontaktów z przemocowym rodzicem oraz nieobciążanie rodzica pierwszoplanowego karami finansowymi za wspomnianą wolę, co zresztą zostało uznane za niekonstytucyjne, ale ciągle pozostaje niestety w mocy. Mam nadzieję, wyrażam takie przekonanie, że pani mecenas, pani rzecznik szybko zajmie się tymi problemami i tymi nieprawidłowościami. Dziękuję bardzo. (Oklaski)