Oświadczenia.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Z tej mównicy słyszeliśmy już wiele opinii dotyczących in vitro. Część z nich nie ma nic wspólnego z prawdą, dlatego chciałabym przedstawić fakty, które poparte są naukowymi badaniami i doświadczeniem praktyków.
Osoby mające obniżoną płodność nawet podczas leczenia i stymulacji hormonalnej wytwarzają nieliczne komórki rozrodcze, z których tylko kilka może ulec zapłodnieniu. Nie wszystkie zarodki są w stanie przeżyć. Część z nich samoistnie obumiera, podobnie jak podczas prób naturalnego poczęcia, ginie nawet 70% powstających embrionów. Dlatego także w naturalnych warunkach ryzyko poronienia jest bardzo wysokie, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.
Polskie prawo zabrania niszczenia zarodków. Zarówno komórki rozrodcze, jak i zarodki, które wykorzystywane są w leczeniu niepłodności, podlegają ochronie prawnej. Zarodki, które nie są wykorzystywane przez biologicznych rodziców, chętnie są adoptowane.
Podczas stosowania procedury in vitro zabrania się selekcji płci oraz cech fenotypowych, tak zwanych zewnętrznych. Jest to wyłącznie dopuszczalne w przypadku chorób genetycznych sprzężonych z płcią, aby wyeliminować możliwość urodzenia chorego dziecka.
Skuteczność metody in vitro ocenia się na ok. 30%. Warto dodać, że jest ona dwa razy wyższa od naturalnej: płodność w cyklu naturalnym waha się od 12% do 15%.
Posiadanie dzieci jest naturalną potrzebą człowieka. Brak możliwości jej realizowania przekłada się na życie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kobiecość i męskość zostają zachwiane. Zagrożone jest poczucie własnej wartości, spada samoocena. Często pojawia się poczucie winy, a izolacja społeczna prowadzi do unikania kontaktów z innymi ludźmi. Negatywne emocje, stres i frustracja mogą prowadzić do narastania konfliktów między partnerami. Dlatego wsparcie i pomoc są konieczne. Bardzo ważne są konsultacje psychologiczne dla osób, których dotyczy ten problem. Przedstawione fakty (Dzwonek) potwierdzają, że niepłodność ma ogromne znaczenie zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym, a wsparcie państwa w jej leczeniu jest niezbędne. Dziękuję bardzo. (Oklaski)