Oświadczenia.
Szanowna Pani Marszałek! Panie Posłanki! Panowie Posłowie! Dziś w Przemyślu obywatele Ukrainy zablokowali na kilka godzin ruch na drodze krajowej prowadzącej z miasta do przejścia granicznego w Medyce. Utrudniło to codzienne funkcjonowanie mieszkańców jednego z największych miast Podkarpacia. Nie mogły dojechać służby ratunkowe, policja, straż czy karetka pogotowia. Na kilka godzin skutecznie ograniczono Polakom możliwość swobodnego poruszania się po swoim miejscu zamieszkania, po swoim kraju.
W pierwszym okresie wojny jako burmistrz Ustrzyk Dolnych oddawałem całe serce i całego siebie, żeby pomagać uchodźcom, ale w mojej ocenie dziś pewne granice zostały przekroczone. (Oklaski) Zwracam się do polskiego rządu, do premiera Mateusza Morawieckiego, do ministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera z apelem o pilne podjęcie działań, bo każdy kolejny raz może zakończyć się tragicznie i może dojść do rozlewu krwi.
Panie Ministrze! W mojej ocenie istnieje konieczność zwiększenia sił i środków komend powiatowych i komend miejskich Policji w gminach, w których znajdują się przejścia graniczne lub które są w pobliżu przejść granicznych. Pewnie wiele z osób tu obecnych nawet nie wie, jak mało funkcjonariuszy Policji, polskiej Policji, pełni dyżur w nocy w takich powiatach jak bieszczadzki, przemyski czy lubaczowski. W moim powiecie, w powiecie bieszczadzkim, to jest taka liczba, że można policzyć na palcach jednej ręki. A to tam trzeba być właśnie gotowym do działania.
Panie Premierze! Jutro złoży pan informację dotyczącą sytuacji na granicy. Proszę, aby uwzględniała ona także aspekt (Dzwonek) bezpieczeństwa mieszkańców Polski Wschodniej. Naszą rolą, rolą polskich polityków jest przede wszystkim zadbanie o naszych obywateli, o Polki i Polaków, a nade wszystko o ich bezpieczeństwo. Dziękuję. (Oklaski)