Zgłoś uwagi

Poseł Paweł Jabłoński - Wystąpienie z dnia 28 listopada 2023 roku.

P. 20. - Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
39 wyświetleń
0
Pobierz film

Stenogram

20. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r. (druk nr 56).

Poseł Paweł Jabłoński:

    Bardzo dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Może to państwa zaskoczy, ale my wcale nie będziemy przeciwko powstaniu tej komisji.

    (Głos z sali: Świetnie.)

    Pod jednym warunkiem: ta komisja ma być komisją rzetelną i merytoryczną, a nie hucpą propagandową, jaką w tej chwili przygotowujecie.

    (Głos z sali: To inaczej niż z waszym ministerstwem.)

    Nie ma potrzeby, żebyście się państwo denerwowali, bo ten projekt, który został przedstawiony, jego słaba jakość legislacyjna i wewnętrzne sprzeczności, które za chwilę będę przedstawiał, jak myślę, dość dobrze pokazują też jakość waszej argumentacji w tej sprawie.

    Sprawa jest rzeczywiście ważna, bo skala tej afery, afery z waszym kłamstwem, afery z systemowym oszustwem, które stosujecie razem ze sprzyjającymi wam mediami wobec polskich obywateli, tak żeby wmówić naszym obywatelom, że to Polska ma problem z migracją - nie Francja, Belgia, Szwecja, kraje zachodniej Europy, tylko Polska. Wmawiacie to obywatelom także po to, żeby roztoczyć zasłonę dymną nad waszymi planami, bo zamierzacie za chwilę zgodzić się na pakt migracyjny, który Komisja Europejska chce nam narzucić. My na to nie pozwolimy, ale ta sprawa i te wasze kłamstwa, opowiadane jedno za drugim, też będą przedmiotem pracy tej komisji. Ta komisja dzisiaj, według tego projektu uchwały jest mocno kulawa. Zaraz powiem dlaczego. To będzie dobrze widać w odniesieniu do jakości tego projektu. My przedstawimy dwie poprawki do tego projektu. Zapowiem je dzisiaj, a zostaną one przedstawione w trakcie dalszych prac. Liczymy na to, że te poprawki przyjmiecie, chyba że się czegoś boicie. Jeśli się nie boicie, jeśli nie macie nic do ukrycia, to nie będziecie mieli powodu...

    Na początek podstawowa kwestia. Mówiłem o tym, że uchwała jest przygotowana niechlujnie. Zacznijmy od daty. Jaka jest data początkowa, wpisana do tego projektu uchwały? Wpisaliście tutaj: od 1 stycznia 2019 r. Dlaczego od 1 stycznia 2019 r.? Nie wiadomo w zasadzie dlaczego. Jak ktoś chce się dowiedzieć, pewnie zajrzy do uzasadnienia. I co jest napisane w uzasadnieniu? Pierwszy akapit: od 12 listopada 2019 r. To w końcu która data obowiązuje? 1 stycznia? 12 listopada? Jeśli styczeń, to dlaczego styczeń? Jeśli listopad, to dlaczego listopad? Wy sami tego nie wiecie. Taka jest właśnie jakość tej waszej rzekomo merytorycznej pracy. Tak dokładnie to wpisaliście. I to jest pierwszy dowód na wasze hucpiarstwo, na waszą niechlujność, bo taka jest właśnie wasza argumentacja.

    Mieszacie w uzasadnieniu podstawowe fakty. Piszecie tutaj, że nastąpił radykalny wzrost liczby przyznawanych wiz. Dwa zdania dalej piszecie, że obywatele Ugandy skarżą się, że tych wiz nie dostawali. To na czym ta afera polega?

    Bierzecie wszystkie informacje, które się pojawiają w mediach... (Gwar na sali)

    (Poseł Konrad Frysztak: Brali pieniądze i źle traktowali klientów.)

    Skąd te nerwy, szanowni państwo?

    Raz mówcie, że wiz jest za dużo, potem - że za mało. Zdecydujcie się na coś. Na czym waszym zdaniem ta afera polega? Na tym, że wiz było za dużo czy że było ich za mało? Nie wiadomo, nie wynika to z tego uzasadnienia. To jest właśnie jakość legislacyjna tej uchwały, to jest ten wewnętrzny brak logiki, to jest jakość waszej argumentacji. Ona jest w zasadzie zerowa.

    Pomożemy wam w tym, bo uważamy, że sprawa jest ważna, bo nieprawidłowości rzeczywiście były. My tego nie ukrywamy. Co więcej, to nasze służby te nieprawidłowości ujawniły. (Wesołość na sali) To nasze służby... (Gwar na sali)

    Tak, tak, denerwujcie się, szanowni państwo, bo porównamy sobie standardy.

    (Poseł Tomasz Szymański: Byliście zmuszeni przez amerykańskie służby.)

    Sto kilkadziesiąt przypadków. Nasze służby - zatrzymania, areszty. Odpowiedzialność polityczna wobec wiceministra odpowiedzialnego za nadzór nad departamentem konsularnym. To są nasze standardy. Czy to są wasze standardy? Oczywiście, że nie, bo nieprawidłowości w zakresie wizowym nie zaczęły się, drodzy państwo, ani w 2019 r., ani w poprzednim roku. Zaczęły się one ponad 10 lat temu. Chodzi np. o sprawę konsulatu w Łucku, zresztą była to jedna z bardzo, bardzo wielu takich spraw. Kto był ministrem w 2012 r.? Tak, panie pośle Szczerba, Radosław Sikorski. W związku z konsulatem w Łucku wybuchł wielki skandal dyplomatyczny, bo ambasada Francji interweniowała wtedy, że konsulat w Łucku przyznawał nielegalnie wizy ludziom, którym Francuzi wiz odmawiali. I to była sprawa, w związku z którą nie poniesiono żadnej odpowiedzialności politycznej.

    (Głos z sali: 12 lat. Nie wyjaśnił pan tego jakoś.)

    Postępowanie wyjaśniające oczywiście rzekomo było prowadzone, ale nie został odwołany ani minister, ani dyrektor departamentu, nikt. Kompletnie zero odpowiedzialności. I teraz, ponieważ mówimy o dacie początkowej, wracam do tej sprawy, bo to, jak myślę, dobrze pokazuje Polakom, jaka jest różnica między nami: jak są nieprawidłowości, to my je wyjaśniamy, a wy je chowacie.

    Kolejna sprawa z waszych czasów: Rosja. Radosław Sikorski też coś o tym wie. Ile było wiz przyznawanych obywatelom Rosji?

    (Poseł Michał Szczerba: Niech pan na mnie nie patrzy, ja nie jestem Sikorski.)

    Przeczytam państwu: 2010 r. - 159 tys., 2011 r. - 214 tys., 2012 r. - 266 tys., 2013 r. - 230 tys. Natomiast jeśli chodzi o 2014 r. - szanowni państwo, to rok ataku Rosji na Ukrainę - wiecie, ile wiz przyznali Rosjanom? 150 tys. wiz. Oni dzisiaj krzyczą o tym, że były przyznawane setki tysięcy wiz, co też jest oczywiście kłamstwem, a sami przyznali Rosjanom w okresie tych 5 lat 1130 tys. wiz. Czasy Sikorskiego. Sprawa nigdy nie została wyjaśniona.

    Więc jeśli chodzi o tę datę początkową i 2019 r. - wy nie wiecie, czy styczeń, czy listopad - to my wam w tym pomożemy i zgłosimy propozycję, tak żeby obywatele mogli poznać prawdę, dowiedzieć się, co tu się tak naprawdę stało. Źródło problemu tkwiło w tym, że Sikorski podpisywał umowy z pośrednikami. Może to były dobre umowy, ale źle wdrożone, może były źle wdrożone, może był zły nadzór - ja tego nie wiem, wy też tego nie wiecie. (Gwar na sali)

    Nie ma potrzeby się denerwować, nie ma potrzeby się denerwować.

    Nasi obywatele też tego nie wiedzą, a mają prawo wiedzieć.

    (Poseł Michał Szczerba: Wygasła tamta umowa, wy podpisaliście nową.)

    Dlatego zaproponujemy poprawkę, żeby data początkowa została określona na bardzo konkretny dzień: 16 listopada 2007 r. Jest to data powołania Sikorskiego na ministra spraw zagranicznych. Chodzi o to, że za jego czasów te problemy się zaczęły.

    (Głos z sali: Nie przejdzie.)

    I mam nadzieję, że tę poprawkę poprzecie, chyba że się czego boicie. Jeśli się czego boicie, to się sprzeciwicie. Nie bójcie się, chyba że macie coś do ukrycia. Bo jeśli jest w tej sprawie jakaś afera, to jest to afera z potężnym, systemowym kłamstwem. Próbowaliście Polakom wmówić, że to u nas są problemy.

    Kilka faktów. Ile wiz Schengen wydały poszczególne kraje? 2022 r. Francja - 1400 tys., Hiszpania - 900 tys., Niemcy - 800 tys.

    (Głos z sali: Ale legalnie czy nie? Na bazarku?)

    Legalnie, panie pośle. Wie pan, ile wydała Polska? 70 tys. wiz Schengen. To są te różnice. Opowiadaliście...

    (Głos z sali: 4 tys.)

    Pamiętam taką liczbę. 4,5 tys. Pakistańczyków dostało pozwolenie na pracę. Pozwolenia na pracę to nie są wizy.

    (Poseł Sławomir Nitras: Kupiło - to jest problem.)

    To nie są wizy. Wiecie, ilu wjechało z tego 4,5 tys.? Było 214 wiz, 214 sztuk, nie tysięcy. W Nigerii, o której pan poseł mówił, 46 wiz, 46 sztuk, nie 46 tys. Wy mówicie kilkaset tysięcy, a w przypadku poszczególnych krajów jest kilkadziesiąt wiz. Różnica między waszymi kłamstwami a faktami to jest ta istotna skala.

    Jeszcze do Ugandy chcę wrócić. Sami piszecie to w uzasadnieniu. Opieracie się tutaj na lobbyście ugandyjskim, który w mediach opowiadał różne rzeczy. Swoją drogą to też ciekawa sprawa. Ten lobbysta ugandyjski nawet nie był dość wystarczający, bo jak TVN robił materiał o tym, to kłamliwie przetłumaczyli jego wypowiedź. Ten systemowy mechanizm kłamstwa to były wasze kłamstwa, to były też kłamstwa mediów. Oni kłamliwie przetłumaczyli tę wypowiedź, redaktor Michał Tracz. Ja to 2 miesiące temu ujawniłem. Nie dostałem żadnego pozwu, dlatego że oni kłamali, a my mówimy prawdę.

    (Głos z sali: ...nie jest lobbystą.)

    I jeżeli wy te kłamstwa dalej rozpowszechniacie, to te kłamstwa muszą być wyjaśnione, ten systemowy mechanizm kłamstwa, którym chcecie Polakom po prostu zamydlić oczy, bo macie w planach przyjęcie paktu migracyjnego, to, co Komisja Europejska chce nam narzucić, nielegalnych imigrantów.

    (Głos z sali: A co z rozporządzeniem?)

    Kolejny element waszej niechlujności, waszego słabego przygotowania to jest z pozoru drobna rzecz, ale jednak dość istotna. Zaglądam do waszego projektu. Już wam wskazałem, że uzasadnienie nie zgadza się z treścią, ale nawet sama treść. Macie wyliczenie w art. 2: pkt 1, pkt 2, potem od razu pkt 4, pkt 5, nawet wam się gdzieś ta trójka zgubiła. Pomożemy wam i w tej sprawie. Zaproponujemy poprawkę, dodanie pkt 3, żeby komisja poza zbadaniem również czasów Sikorskiego zajęła się też, zbadała ten mechanizm systemowego kłamstwa medialnego z użyciem mediów, które wam sprzyjały, żeby ludzie, którzy kłamali w mediach, żeby ludzie, którzy tworzyli tę machinę kłamstwa, też musieli stanąć przed tą komisją. Mamy nadzieję, że poprzecie tę poprawkę. Chyba że się czegoś boicie, drodzy państwo. Jeśli nie macie nic do ukrycia, to zachęcam do głosowania, bo nasi obywatele mają prawo do tego, żeby poznać tę sprawę w całości, nie w tej wąskiej części, którą wy chcecie tu sobie wyznaczyć. To za czasów Sikorskiego zaczęły się problemy, zaczęły się umowy z pośrednikami. My tę sprawę chcemy wyjaśnić. I ta komisja nie skończy się dobrze dla was, bo wy doskonale wiecie, że kłamaliście. Ta komisja będzie dużym problemem dla was, będziecie próbowali to ukrywać. My wam na to nie pozwolimy.

    (Poseł Konrad Frysztak: Panie ministrze, a co u kolegi Wawrzyka?)

    Nie bójcie się. Nie ukrywajcie prawdy, chociaż nawet ta prawda będzie dla was bardzo, bardzo bolesna. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.