Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego (druk nr 58).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Państwo demokratyczne to państwo, w którym filarem przede wszystkim jest konstytucja, a także są przepisy prawa. W kwietniu 2020 r. to PiS pokazał, że te zasady nie mają żadnego znaczenia.
Ogłoszenie wyborów kopertowych pokazało, że nie liczy się zasada równości, powszechnej dostępności, ale liczy się przede wszystkim efekt polityczny, który miał być osiągnięty. Państwowa Komisja Wyborcza została zastąpiona Pocztą Polską. 2,5 tys. samorządowców, wśród których m.in. byłam również ja, dostało pismo podpisane: Poczta Polska, bez imienia i nazwiska, bez stanowiska, w którym to piśmie zwrócono się do samorządów o udostępnienie danych osobowych - przypomnę, bardzo wrażliwych - naszych mieszkańców. Z 2,5 tys. samorządowców 1/5, ok. 500, niestety uległa temu apelowi. Ale z tego miejsca dzisiaj chciałam bardzo serdecznie podziękować 2 tys. samorządowców, którzy bez względu na konsekwencje i być może daleko idące reperkusje temu nie ulegli, stanęli po stronie prawa. Chciałam też podziękować mieszkańcom, którzy właśnie w tym przekonaniu nas utwierdzali. Jako wójt gminy dostałam ze strony mieszkańców setki głosów o tym, że to nasze działanie jest prawidłowe.
Proszę państwa, dzisiaj mówimy o tym, czy powinna powstać komisja. Myślę, że uzasadnieniem jest ustawa, którą państwo w 2022 r. przyjęliście, a więc ustawa o abolicji. Skoro wasze działania były (Dzwonek) zgodne z prawem, to ta ustawa nie byłaby potrzebna.
Jest takie zdanie, które znamy wszyscy: Warto być przyzwoitym. I to sobie zapamiętajmy. Chciałam powiedzieć, że samorządy pokazały, że stoją na straży prawa, i naszym obowiązkiem jest walczyć o to, żeby dalej były samodzielne i mocne. Samorządem stoi Polska. Dziękuję. (Oklaski)