Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego (druk nr 58).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ponieważ trwa proces wypierania, to może przypomnimy trochę faktów. Okoliczności, w których toczy się ta akcja, są wyjątkowe, bo 20 marca rząd wprowadza stan epidemii, ludzie zostają zamknięci w domach i wydaje się oczywiste, że żadnych wyborów nie będzie. 3 kwietnia wprowadzony jest zakaz wstępu do lasów. Tego samego prawie dnia, 4 kwietnia, Sejm dopiero przesyła do Senatu ustawę w sprawie wyborów kopertowych. 22 kwietnia gminy otrzymują od wojewody pismo informujące o zamiarze wydania polecenia w przedmiocie przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej celem przeprowadzenia wyborów, oczywiście bez żadnych papierów, bez żadnego trybu, bez żadnych dokumentów. W nocy 23 kwietnia dostajemy do urzędów o godz. 2.29 w nocy pismo podpisane: Poczta Polska, które oczywiście traktujemy jako próbę wyłudzenia danych osobowych, bo te dane, o których tutaj mówimy, przecież to świetny materiał dla tych, którzy chcą kogoś oszukać, wziąć kredyt w banku albo skorzystać z innych możliwości podania się za inną osobę. Zawiadamiamy prokuraturę i tak robi również 26 innych samorządów. To oznacza również narażenie samorządowców na wielkie kary, bo kara za ujawnienie danych objętych przepisami RODO wynosiła wtedy 100 tys. zł. Poczta mogła zapłacić 20 mln euro. Ten rozkład państwa trwał dalej, bo potem była jeszcze ustawa bezkarność+, bo musiano coś zrobić z tymi samorządowcami, a było ich 551 (Dzwonek), którzy przekazali dane z 2,5 tys...
W środowisku przestępczym funkcjonuje określenie: na rympał, co oznacza włamanie do obiektu z użyciem łomu, a poloniści nadali temu znaczenie metaforyczne: robić coś bez zważania na okoliczności, szybko i byle jak, nie licząc się z innymi, ordynarnie, prostacko, bezczelnie. I tak przeprowadzano ten proces wyborczy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)