Oświadczenia.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Po 83 latach w Moszczenicy, powiat piotrkowski, odbyły się uroczystości pogrzebowe rozstrzelanych przez Niemców w moszczenickim lesie. Ofiary bestialstwa z czasów II wojny światowej zostały godnie pochowane podczas państwowego pogrzebu przy asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego.
Ofiary te zostały zamordowane w 1940 r. przez niemieckich zbrodniarzy. Byli to działacze podziemia niepodległościowego, ale przede wszystkim patrioci, mieszkańcy Moszczenicy, powiatu piotrkowskiego oraz koneckiego. Do chwili pochówku spoczywali w dole śmierci w lesie w pobliżu Moszczenicy.
Po dekadach kultywowania pamięci o pomordowanych i opieki nad tym miejscem przez mieszkańców gminy sprawą zajął się Instytut Pamięci Narodowej. Od początku maja tego roku trwały intensywne ekshumacje zwłok. Został pobrany materiał genetyczny od osób, które znaleziono w dołach śmierci, a także od rodzin, osób, które się zgłosiły. Osoby te szukają najbliższych od czasów II wojny światowej. 25 ofiar, które spoczęły na cmentarzu parafialnym w Moszczenicy, nie będzie już anonimowych, a ich rodziny wreszcie będą mogły pomodlić się i oddać należną cześć przed ich mogiłą, na co czekały bardzo długo.
Pragnę podziękować z tego miejsca prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej, panu dyrektorowi odpowiedzialnemu za organizację uroczystości oraz pracownikom instytutu za ich pracę, za to, że doprowadzili do ekshumacji, oraz za zorganizowanie uroczystości pogrzebowych. Również składam podziękowania za udział kompanii honorowej Wojska Polskiego z Tomaszowa Mazowieckiego oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości. Pamiętajmy o ofiarach lasu moszczenickiego. Chwała bohaterom! Dziękuję. (Oklaski)