Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 31).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! To też jest dla mnie pierwsza debata w roli posła, tutaj przed państwem występuję. Ale słuchałem jej jako poseł i zastanawiałem się, jakich słów użyć, mówiąc do państwa z tej mównicy. Więc postanowiłem użyć słów ojca, taty, a nie posła, nie polityka. Ojca i taty czy członka rodziny, która postanowiła powiększyć rodzinę, zwiększyć, założyć tę rodzinę, mieć dzieci, mieć potomstwo. I oczekiwałem w trakcie tej debaty, że usłyszę rzeczywiście pomysły, rozwiązania dotyczące walki z czasową niepłodnością wśród młodych Polek, wśród młodych Polaków, wśród młodych małżeństw. Jest tak...
Panie pośle, niech się pan nie krzywi.
Niepłodność jest generalnie chorobą czasową, którą należy leczyć. Z dużym niepokojem stwierdzam, że jedynym remedium państwa na leczenie bezpłodności czy twierdzenie, że się chce leczyć niepłodność, jest właśnie metoda in vitro. Żeby było jasne, zastrzegę, że nie będę blokować jako poseł procedowania nad tym projektem w polskim Sejmie. Nie jestem przeciwnikiem in vitro.
Natomiast doskonale wiem, że nie jest to jedyne rozwiązanie, jedyne skuteczne rozwiązanie, aby eliminować, redukować problem bezdzietności w Polsce. Ta wyszydzana przez państwa, przez niektórych państwa, chociażby naprotechnologia... Szanowni państwo, naprawdę wstyd, bo nie jest to prawda.
(Głos z sali: Nieskuteczna.)
Zapewniam panią poseł, że twierdzenie, że naprotechnologia jest nieskuteczna, jest nieprawdziwym sformułowaniem. Wiem o tym doskonale, znam doskonale te przypadki, znam lekarzy, którzy się zajmują tą metodą. Natomiast wiem o tym, że metoda in vitro bardzo często ma też negatywne skutki, o których należy pamiętać.
Ja jestem z Radomska. W Radomsku od 4 lat jest prowadzony samorządowy program wsparcia in vitro dla rodzin... (Dzwonek)
Jeśli mogę, jeszcze parę sekund, pani marszałek.
Od 4 lat. Dobrze, nie mam nic przeciwko temu programowi, natomiast od 4 lat prowadzenia tego programu nie narodziło się ani jedno dziecko. O tym też pamiętajmy. Nie przekazujcie Polakom, że w momencie uchwalenia programu finansowania ze środków publicznych in vitro w Polsce zniknie problem bezpłodności, bo tak po prostu nie będzie.
(Poseł Jarosław Wałęsa: Nikt tak nie powiedział.)
Ja również oczekuję od Wysokiej Izby, od państwa, którzy chcecie mieć w tym zakresie inicjatywę, aby nie deprecjonować tego programu, który wprowadził nasz rząd, który rzeczywiście nie był skierowany na to, żeby prowadzić statystyki dotyczące tego, ile konkretnie dzieci się urodziło. To był program przede wszystkim dla osób, które chciały się zbadać...
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Panie pośle, proszę zmierzać do puenty.
Poseł Krzysztof Ciecióra:
...które chciały dostać receptę na odpowiednie leki, które chciały uniknąć kolejek, uniknąć problemów związanych z poszczególnymi badaniami, które często są bardzo drogie. Tej diagnostyki bardzo często w wielu miejscach brakuje. I są też bardzo dobre przykłady, jak chociażby miasto Leszno, gdzie są finansowane badania dla osób, które chcą przede wszystkim zbadać się i wiedzieć o tym, jakie są problemy czasowej niepłodności.
(Głos z sali: Dziękujemy, panie pośle.)
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Panie pośle, trochę pan nadużywa mojej dobrotliwości.
Poseł Krzysztof Ciecióra:
Nie zapominajmy o tym i nie mówmy, że in vitro jest remedium na całe zło. Dziękuję bardzo.