Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 31).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Niepłodność jest klasyfikowana przez WHO jako choroba cywilizacyjna. Dzięki metodzie in vitro na świecie urodziło się blisko 9 mln dzieci, w tym co najmniej 100 tys. w Polsce. Problem niepłodności dotyka wielu par w wieku prokreacyjnym. W Polsce dotyczy to ok. 3 mln osób.
Te liczby jednak nic nie znaczą dla PiS-u, ponieważ w momencie, w którym doszli do władzy, zlikwidowali rządowy program in vitro. Ciężar finansowania procedur in vitro przejęło wiele samorządów. Duże podziękowania dla tych samorządów za to, że zaczęły wypełniać funkcję państwa. Procedura in vitro finansowana jest m.in. przez województwo lubuskie, przez Gorzów Wielkopolski i wiele, wiele innych samorządów. Natomiast nie jest to zadanie własne ani samorządu województwa, ani powiatu, ani gminy. To są dodatkowe obciążenia. Musimy o tym pamiętać. Dlatego też bardzo się cieszę, że dzisiaj naprawiamy to, co PiS zepsuł. Naprawiamy też w ten sposób budżety samorządów, dlatego że dzisiaj mamy taki okres, w którym wiele gmin konstruuje swoje budżety i będą też mogły podejmować decyzje, czy te pieniądze, które dzisiaj są wpisane na samorządowe programy in vitro, przeznaczyć na innego rodzaju wsparcie rodzin. Dlatego bardzo ważny jest dzisiejszy dzień i za te procedury dzisiaj dziękuję.
A chcę przypomnieć, pani posłanko Agnieszko, pani posłanko Barbaro, że w Gorzowie padał deszcz, a podpisy zbierało się bardzo, bardzo dobrze. (Oklaski)