Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 31).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Chciałbym rozpocząć od słów podziękowania dla tysięcy mieszkańców południowej Wielkopolski, Leszna, Kościana, Gostynia, Rawicza, wielu innych mniejszych i większych miejscowości za zaangażowanie się i podpisywanie tego obywatelskiego projektu ustawy. Dzisiaj to jest przede wszystkim wasz sukces i wasze święto.
Brak potomstwa to jedna z większych tragedii XXI w. Każdy, kto tego nie widzi, powinien udać do gabinetów ginekologicznych, do gabinetów andrologicznych, by zobaczyć, jak wielkie jest pragnienie tysięcy par, aby to potomstwo posiadać. In vitro to jedna z najskuteczniejszych metod. Ona do tej pory była dozwolona, ale niestety w wielu sytuacjach - niedostępna.
Tym wszystkim, którzy mają pewne dylematy natury moralnej, przy omawianiu tego projektu ustawy chciałbym powiedzieć, że po pierwsze, ta metoda nie będzie obowiązkowa, a po drugie, ta metoda już jest dostępna. Dzisiaj debatujemy tylko o tym, czy ta metoda ma być dostępna również dla tych, którzy z powodów finansowych do tej pory nie mogli z niej skorzystać. Szkoda tylko 8 lat. Dla wielu par to już niestety za późno. Ale może dobrze, że to zmieniamy, a na pewno dobrze, że zmieniamy ten język pogardy i wykluczenia. Bardzo serdecznie dziękuję inicjatorom za tak ważny i kluczowy projekt ustawy. Dziękuję. (Oklaski)