Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 31).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Trzeba powiedzieć jasno: politycy Prawa i Sprawiedliwości nie zagłosowali tylko raz przeciwko dofinansowaniu rodzin, które borykają się z chorobą niepłodności i chcą mieć dzieci. Chociażby w samym Krakowie głosowaliście państwo sześć razy, konsekwentnie, rok po roku, przeciwko wsparciu tych rodzin. 2017 r. - pani radna Małgorzata Jantos składa projekt uchwały o dofinansowaniu in vitro, wasi politycy konsekwentnie są przeciw. 2018 r. - aktywistka Nina Gabryś na ulicach Krakowa zbiera podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą, jesteście przeciw. 2019 r. - Dominik Jaśkowiec, wieloletni przewodniczący rady miasta, zgłasza taki projekt, jesteście przeciwko, w tym samym roku wasz wojewoda unieważnia tę uchwałę. W 2021 r. Dominik Jaśkowiec ponownie zgłasza ten projekt. I co? Znowu jesteście przeciwko. Konsekwentnie jesteście przeciwko wspieraniu tych mieszkańców, tych rodzin, których po prostu na to nie stać, i szczególnie tego nie ukrywacie, a to, co robicie teraz, jest strasznym fikołkiem. Nagle się okazuje, że tak naprawdę byliście za, ale wstydziliście się to pokazać.
Równość w zakresie dostępu do procedur medycznych. Równość oznacza również to, że niezależnie od tego, gdzie się mieszka czy ile się zarabia, można liczyć na to samo. Tymczasem stwarzaliście sytuację, w której mieszkańcy np. Krakowa czy powiatu olkuskiego mogą skorzystać ze wsparcia samorządu, ale np. ci z powiatu miechowskiego już nie, dlatego że tych gmin po prostu na to nie stać. Cieszę się, że jedną z pierwszych decyzji tego Sejmu będzie przywrócenie normalności i wsparcie wszystkich niezależnie od tego, gdzie mieszkają i jaki jest stan ich konta. Dziękuję. (Oklaski)