Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 31).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Zabieram głos z pozycji lekarza endokrynologa. Jak to jest? Jaka jest w tym logika i racjonalne przesłanie? Oto gorący zwolennicy ustawy o refundacji in vitro w uzasadnieniu powołują się na katastrofalną demografię, na potrzebę wzrostu dzietności. Ale jednocześnie propagują upowszechnienie aborcji, a więc unicestwianie już powstałego życia. Co więcej, głoszą nieskrępowaną dostępność do antykoncepcji i pigułki ˝dzień po˝, a więc do przekreślania powstawania życia. Co istotne, owe metody, tj. aborcja, kilkunastoletnia antykoncepcja, pigułka ˝dzień po˝, szczególnie w kumulacji mogą właśnie powodować niepłodność. (Oklaski)
(Poseł Bartosz Arłukowicz: Tabletka ˝dzień po˝ - niepłodność? Czesiu, co ty gadasz?)
W tym miejscu zdecydowanie podkreślić pragnę, że każde dziecko poczęte metodą in vitro ma niezbywalne prawo do godności, do normalnego życia oraz do bezdyskusyjnej miłości. Nie może być w jakikolwiek sposób stygmatyzowane ani dyskryminowane.
Dalsze pytania. W zapłodnieniu heterologicznym, czyli gdy materiał genetyczny pochodzi od osoby spoza małżeństwa, czy dawca może być losowy czy wskazany? A jeśli jest dawca wskazany, to czy można sobie pozwolić na określony genotyp, czyli genetyczny rysopis organizmu, np. wysokość ciała, kolor włosów, oczu, uzdolnienia muzyczne, sportowe itd.? Następne pytanie: Jakie podjęto zabezpieczenia przed surogacją, a więc wynajęciem matki zastępczej? W teorii w Polsce surogacja jest nielegalna. Ale należy pamiętać, że w prawie polskim biologiczną matką dziecka jest kobieta, która je urodziła. I szereg innych pytań - handel embrionami, co z zarodkami zamrożonymi po 5 latach itd.
Pragnę zaznaczyć, że w medycynie zawsze obowiązuje naczelna zasada: pokora (Dzwonek), tym bardziej pokora we współczesnym świecie rozwoju genetyki i biotechnologii. Dziękuję. (Oklaski)