Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 31).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Rozmawiamy tutaj o rzeczy ważnej, niewątpliwie. Natomiast ja wolałbym, żebyśmy rozmawiali o projekcie ustawy, a nie o tych wszystkich apelach, aktach strzelistych. Zawsze na tej sali, i nie tylko na tej sali, będą ci, którzy mają takie, a nie inne wyznaczniki moralne, etyczne, takie, a nie inne systemy wartości, bo taka jest Polska. Ona nie jest inna, taka będzie zawsze.
Natomiast dzisiaj mówimy o rzeczy ważnej, która jest w konstytucji w art. 68, nie do końca zacytowanym przez poprzedniczkę. Oczywiście dostęp powinien być równy dla wszystkich ze środków publicznych, ale ten dostęp określa ustawa, a to jest jedna z tych ustaw. Zajmę się tą ustawą. Ta ustawa na dziś jest blankietowa. Ona mówi tylko o tym, że stworzy się program. Tylko że w tym programie muszą być pewne wytyczne. Państwo, którzy długo siedzą w Sejmie, wiedzą dokładnie, że minister w ustawie musi mieć dokładnie napisane wskazanie, co w tym rozporządzeniu, co w tym programie zdrowotnym musi być.
Po pierwsze, czy to jest ustawa dla wszystkich?
(Poseł Krystyna Skowrońska: Tak.)
W Niemczech tylko dla par małżeńskich, w Hiszpanii inaczej. Czy to jest ustawa, która ma zmienić polską demografię? Słyszę głosy, że tak. Czy wiecie, gdzie w Europie jest przeprowadzanych najwięcej procedur in vitro i rodzi się najwięcej dzieci? W Hiszpanii. Czy znacie współczynnik dzietności Hiszpanów? 1,1 - najniższy w Europie.
(Poseł Dariusz Joński: A jaki jest w Polsce?)
Demografia to nie jest proces in vitro, to jest wiele różnych elementów, więc musi być...
(Głos z sali: Jaki jest udział tego programu?)
Ja nie mówię o tym programie, mówię, że demografia zależy od wielu, wielu innych czynników, a nie tylko od tego programu.
Zgoda, te środki będą przeznaczone, ale w tej ustawie muszą pokazać się pewne kryteria. Dla kogo - czy dla par małżeńskich, czy też nie, czy dla związków konkubinatu, czy dla związków partnerskich? Czy jest...
(Poseł Sławomir Nitras: A konkubinat może być?)
W Polsce są różne rozwiązania prawne.
Czy w związku z tym może o to wystąpić kobieta, która ma np. 40 lat, 50 lat, 60 lat? (Dzwonek) Na te pytania musimy tutaj odpowiedzieć. Uzupełnienie o te wytyczne jest niezbędnym warunkiem, żeby ten program mógł zaistnieć. Dziękuję bardzo. (Oklaski)