Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 31).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przyszłam do pracy w Sejmie prosto ze szpitala. Kilkadziesiąt lat pracowałam w szpitalu dziecięcym. Każdego dnia w pracy widziałam rodziców, którzy z ogromną troską zajmowali się swoimi dziećmi. Patrzyłam na ogrom miłości, którą są w stanie dać swoim chorym dzieciom. Chciałabym powiedzieć, że uważam, iż nikomu, żadnej parze nie można odmówić prawa do tego, żeby dawać miłość dzieciom. Dlatego moim zdaniem to, że dzisiaj w końcu procedujemy nad tym, żeby in vitro było dostępne dla każdej pary, która chce mieć dziecko, która chce kochać to dziecko i troszczyć się o nie, to jest naprawdę ogromne osiągnięcie wszystkich państwa, którzy czy tu są obecni i pracowali nad tą ustawą, czy osób, które zbierały podpisy na ulicy. Ja jestem bardzo szczęśliwa, że dzisiaj akurat pierwszy głos, który mogę zabrać z mównicy sejmowej, dotyczy właśnie tej kwestii.
Problem z bezpłodnością to nie jest jakiś wydumany problem, który, nie wiem, wymyśliły sobie jakieś ruchy prokobiece, tak jak niektórzy uważają. Problem z bezpłodnością to choroba cywilizacyjna, która nie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki czy z powodu jakichś wymyślonych procedur, tylko jest to choroba, którą trzeba leczyć, na którą jest metoda i taką metodą jest in vitro. Jest to możliwość dla całej masy par, rodzin, które chcą mieć dziecko. Powiem jeszcze jedno: każde poronienie dla każdej kobiety (Dzwonek), dla każdej pary to jest ogromna trauma i bardzo bym chciała, żeby było jak najmniej kobiet i par, które muszą tego doświadczać w swoim życiu. Bardzo dziękuję. (Oklaski)