Wybór członków Trybunału Stanu (druki nr 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 i 51).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić kandydaturę pani prof. Sabiny Grabowskiej, która jest polską prawniczką, radcą prawnym, specjalizuje się w prawie konstytucyjnym, jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. Pani profesor specjalizuje się w kwestii odpowiedzialności konstytucyjnej. Jej główne publikacje dotyczyły właśnie instytucji odpowiedzialności konstytucyjnej głowy państwa, ale też w ogóle szeroko rozumianej instytucji Trybunału Stanu i mechanizmów związanych z odpowiedzialnością konstytucyjną. Przykładowe publikacje to ˝Model odpowiedzialności konstytucyjnej prezydenta we współczesnych państwach europejskich˝, ˝Odpowiedzialność konstytucyjna głowy państwa przed parlamentem na przykładzie republik europejskich˝ czy ˝Trybunał Stanu jako specjalny organ orzekający w sprawie odpowiedzialności konstytucyjnej prezydenta˝. Na swoim koncie ma ponad 150 publikacji, w dużej mierze właśnie związanych z odpowiedzialnością konstytucyjną, więc myślę, że to jest bardzo dobra kandydatura.
Kandydatka jest wyspecjalizowana w dziedzinie szeroko rozumianej odpowiedzialności konstytucyjnej, a w szczególności w kwestii odpowiedzialności głowy państwa. Może to być bardzo cenny wkład w prace merytoryczne zarówno Trybunału Stanu, jak i orzekania w ogóle w tej instytucji. Liczę na to, że wiedza i doświadczenie badawcze pani profesor będą bardzo przydatne w pracy w Trybunale Stanu. Pani profesor jest dziekanem w Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest czynnym naukowcem, jak również recenzentem wielu prac naukowych, jest redaktorem naczelnym ˝Przeglądu Prawa Konstytucyjnego˝, więc ma ogromne doświadczenie w tej sprawie.
Druga kandydatura, którą mam zaszczyt państwu przedstawić, to kandydatura pana mecenasa Przemysława Rosatiego, który jest prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej. W samorządzie adwokackim działania od 2012 r. Studia ukończył na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a od 2006 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Aplikację ukończył w 2010 r. i zdał wtedy również egzamin adwokacki. W swojej karierze prowadził wiele ważnych spraw, ale też poświęca się bardzo mocno samorządowi adwokackiemu i ma doskonałe przygotowanie w zakresie procedury karnej, procedury prawa procesowego, tak żeby móc dobrze pełnić funkcję sędziego Trybunału Stanu.
Mam nadzieję, że obie kandydatury spotkają się z przychylnością Wysokiej Izby. Dziękuję bardzo.