Wybór marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Bardzo dziękuję.
Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, najliczniejszego klubu parlamentarnego w Sejmie X kadencji (Oklaski), przedstawić kandydaturę pani marszałek Elżbiety Witek na urząd marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. (Oklaski)
Pani Elżbieta Witek jest wieloletnim parlamentarzystą. W ławach poselskich zasiada od 2005 r., od V kadencji. Była członkiem Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, Komisji Etyki Poselskiej, Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Pochodzi z Jawora na Dolnym Śląsku. Jest mężatką, ma dwie dorosłe córki. Elżbieta Witek ukończyła wymarzone studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Był to jeden z tych ośrodków naukowych, w których kształtowała się niezależna myśl naukowo-polityczna. Ona uformowała Elżbietę Witek, obudziła w niej pragnienie wolności i społecznej sprawiedliwości, a także chęć do podejmowania działań zmierzających do zmian społeczno-politycznych w Polsce.
W 1980 r. Elżbieta Witek została członkiem NSZZ ˝Solidarność˝. Z wielkim zaangażowaniem i typową dla siebie energią włączyła się w działalność związkową, a po wprowadzeniu stanu wojennego w działalność opozycyjną. Za swoją antykomunistyczną aktywność w 1982 r. była aresztowana i osadzona w więzieniu. Ci, którzy doświadczyli komunistycznych represji, wiedzą, jak okrutnych metod używały służby, by złamać opozycjonistów. Elżbieta Witek nigdy się nie poddała. Za swoją niezłomną postawę została wyróżniona Krzyżem Wolności i Solidarności.
Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka i dyrektorka w Szkole Podstawowej nr 2 oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze. Swoją pracę zawsze wypełniała ponad powierzone zawodowe obowiązki, swoich uczniów otaczała troską i zrozumieniem. Za wzorową pracę odebrała Medal Komisji Edukacji Narodowej. Dbałość o wychowanie dzieci, kształtowanie ich w duchu patriotycznych wartości, a przede wszystkim zapewnienie im bezpieczeństwa wciąż pozostają dla niej priorytetem.
Nie ustawała również w służbie społeczeństwu, podejmując wiele działań dla dobra mieszkańców regionu.
W latach 2015-2017 była ministrem - członkiem Rady Ministrów, szefem gabinetu politycznego prezesa Rady Ministrów, rzecznikiem prasowym rządu. Od czerwca 2019 r. pełniła urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji, a następnie urząd marszałka Sejmu VIII i IX kadencji.
Elżbieta Witek była najdłużej urzędującym marszałkiem Sejmu w III Rzeczypospolitej. (Oklaski) Opozycja nigdy nie skierowała wniosku o odwołanie pani marszałek. Zawsze godnie reprezentowała naszą Izbę nie tylko w kraju, ale także na forum międzynarodowym. Do współpracy zapraszała nie tylko posłów partii rządzącej, ale także posłów opozycji.
Jest inicjatorką nowego formatu współpracy kobiet - przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej, który cieszy się dużym uznaniem i który podejmował wiele ważnych spraw, takich jak współczesny handel ludźmi, a przede wszystkim kobietami, czy też uprowadzanie dzieci z objętej wojną Ukrainy oraz organizowanie pomocy dla kobiet - ofiar wojny na Ukrainie. Rozpoczęła również cykl spotkań najmłodszych parlamentarzystów państw Trójmorza czy też współpracę z państwami afrykańskimi poprzez zorganizowanie, jako pierwszego kroku, konferencji z udziałem ambasadorów państw kontynentu afrykańskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich ugrupowań reprezentowanych w Sejmie.
Okres pełnienia funkcji marszałka Sejmu przypadł na czasy pandemii. Dzięki znakomitej współpracy z Kancelarią Sejmu i jej pracownikami w krótkim czasie pani marszałek doprowadziła do organizacji prac Sejmu w systemie zdalnym. Byliśmy pierwszym parlamentem w Europie, który pracował w takim trybie. Potem przyszła wojna na Ukrainie i związane z nią kryzysy - gospodarczy i ekonomiczny. Sejm musiał, podobnie jak rząd, podejmować szybkie decyzje i działać w niestandardowych okolicznościach. Czas miał tu znaczenie, chodziło bowiem o zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom i o szybką pomoc przedsiębiorcom. Organizacja prac Sejmu i komisji w tak trudnym czasie wymagała dużej odporności, przemyślanych, ale szybkich decyzji i umiejętności organizatorskich. Pani marszałek Elżbieta Witek sprawnie przeprowadziła Sejm przez ten trudny czas.
Pracowitość, ogromne życiowe i zawodowe doświadczenie, parlamentarny dorobek oraz zdolności organizacyjne, a także wysoka kultura osobista, takt, wyważone opinie i znakomite relacje z ludźmi dowodzą, że pani poseł Elżbieta Witek jest właściwą kandydatką na funkcję marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękuję. (Oklaski)