[PiS]: Żurek PRZEGRA z Sędziami!
Przemysław Czarnek ostro skrytykował działania Żurka, zarzucając mu łamanie prawa i zastraszanie sędziów. Wskazał na niepublikowanie oświadczeń majątkowych prokuratorów, próby obejścia ustawy przez rozporządzenia oraz wpływ na młodych, niedawno powołanych sędziów.
- Czarnek zarzucił Żurkowi „bezszczędne łamanie prawa”, przypominając wcześniejsze próby obejścia przepisów przy losowaniu sędziów oraz obecne decyzje dotyczące niepublikowania oświadczeń majątkowych prokuratorów. Podkreślił, że brak transparentności uniemożliwia społeczną kontrolę nad zaangażowaniem politycznym prokuratorów.
- Mówił o nowym zastępcy o nazwisku Pałka oraz o memie, którym Żurek się posłużył. Przywołał określenie „drwal”, którym inni opisywali Żurka, i ironizował nad sposobem komunikacji oraz wizerunkiem tworzonym wokół jego działań.
- Czarnek alarmował, że Żurek ma rzekomo zastraszać młodych sędziów powołanych przez prezydenta, mówiąc im, że nie mogą orzekać pod groźbą konieczności oddania pieniędzy. Zwrócił uwagę na pochodzenie tych sędziów z różnych uczelni i podkreślił, że są to osoby, które zakończyły aplikacje i egzamin sędziowski.
- Przytoczył przypadek prezesa sądu w Żorach, który zadeklarował nieprzestrzeganie wytycznych Żurka w sprawie losowania sędziów i zamiar stosowania obowiązującej ustawy. Podkreślił, że rozporządzeniem nie da się unieważnić opublikowanej ustawy i że wykonywanie rozporządzenia zamiast ustawy pociąga za sobą odpowiedzialność.
- Czarnek mówił, że wielu sędziów i prokuratorów ma już dosyć podziałów i oczekuje dłuższej perspektywy. Wypowiedział też ocenę polityczną sytuacji, stwierdzając, że jest na „pełnej ścieżce” do zwycięstwa w kolejnych wyborach parlamentarnych, oraz odniósł się do medialnych zarzutów wobec służb kontrolnych.
Krytyka działań Żurka
- Czarnek zarzucił Żurkowi „bezszczędne łamanie prawa”, przypominając wcześniejsze próby obejścia przepisów przy losowaniu sędziów oraz obecne decyzje dotyczące niepublikowania oświadczeń majątkowych prokuratorów. Podkreślił, że brak transparentności uniemożliwia społeczną kontrolę nad zaangażowaniem politycznym prokuratorów.
Mema i nowy zastępca
- Mówił o nowym zastępcy o nazwisku Pałka oraz o memie, którym Żurek się posłużył. Przywołał określenie „drwal”, którym inni opisywali Żurka, i ironizował nad sposobem komunikacji oraz wizerunkiem tworzonym wokół jego działań.
Zastraszanie młodych sędziów
- Czarnek alarmował, że Żurek ma rzekomo zastraszać młodych sędziów powołanych przez prezydenta, mówiąc im, że nie mogą orzekać pod groźbą konieczności oddania pieniędzy. Zwrócił uwagę na pochodzenie tych sędziów z różnych uczelni i podkreślił, że są to osoby, które zakończyły aplikacje i egzamin sędziowski.
Przykład z Żor i odpowiedzialność prawna
- Przytoczył przypadek prezesa sądu w Żorach, który zadeklarował nieprzestrzeganie wytycznych Żurka w sprawie losowania sędziów i zamiar stosowania obowiązującej ustawy. Podkreślił, że rozporządzeniem nie da się unieważnić opublikowanej ustawy i że wykonywanie rozporządzenia zamiast ustawy pociąga za sobą odpowiedzialność.
Reakcje środowiska i konsekwencje polityczne
- Czarnek mówił, że wielu sędziów i prokuratorów ma już dosyć podziałów i oczekuje dłuższej perspektywy. Wypowiedział też ocenę polityczną sytuacji, stwierdzając, że jest na „pełnej ścieżce” do zwycięstwa w kolejnych wyborach parlamentarnych, oraz odniósł się do medialnych zarzutów wobec służb kontrolnych.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Przemysław Czarnek: Żąda natychmiastowego procedowania ustawy
Przemysław Czarnek zarzuca niechlujstwo prawne i wzywa do przeprosin
Przemysław Czarnek: brak podstaw prawnych, oskarżenia o 'sługusów'
Przemysław Czarnek: nazywa działania opozycji szczytem bezczelności
Przemysław Czarnek oskarża: kolesiostwo i kłamstwa mediów
Przemysław Czarnek: Wniosek o wotum nieufności dla minister Grendy
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Artykuły
Artykuł
Czarnek: jestem maszynistą - kandydat PiS na premiera zapowiada twardy kurs
Artykuł
Ceny paliw: Kaczyński zarzuca rządowi celowe podnoszenie cen
Artykuł
Przemysław Czarnek: Wyrzucimy miks energetyczny, wychodzimy z ETS
Artykuł
Spór o Czarnka, OZE i SAFE dla armii - o czym mówiono w Radiu ZET
Artykuł
Mentzen pyta o politykę PiS. Czarnek obiecuje odpowiedź i dialog
Transkrypcja
Jest nowy zastępca Waldemara Żurka o nazwisku Pałka. Nie, no ja się nie śpię z nazwiska, żebyście państwo... Żurek jest drwalem, jak pani Sznepf o nim mówiła, że wióry mają lecieć, a pani Sznepf mówiła, że Żurek jest drwalem i teraz drwal poszukał Pałki. Aż przyszedł prawdziwy drwal i prawdziwy sędzia i przedziera się przez te prawne chaszcze. I ten drwal opublikował mema, którego chciałem zaprezentować tobie, Przemku, bo ty chyba nie widziałeś tego mema jeszcze. Jak wpisuję Żurek, to nie wiem, czy się wyświetli zupa czy minister. Chwila, moment. O, sam Żurek udostępnił takiego... Jak oceniasz to, że Żurek uważa, że wprowadzi porządek? Nie, no każdy ma jakieś swoje wizje, projekcje, natomiast on przechoroszył wszystkie granice. Te projekcje są całkowicie poza jakimikolwiek granicami. Nawet rozmawiałem chyba w niedzielę u redaktora Kłeczka z panem doktorem Kusznirukiem z Nowej Lewicy, który sam stwierdził, że Żurek, prezentując założenia do tak zwanej ustawy praworządnościowej, przeszedł sam siebie. Więc jeśli już nawet koalicja od 13 grudnia mówi, że Żurek to, co prezentuje, jest sprzeczne nawet z Orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i przeszedł sam siebie, no więc co ja mogę dodać? No mamy kolejną informację o bezszczędnym łamaniu prawa przez Żurka, czyli znowu nieliczenie się z ustawą, tak jak mieliśmy do czynienia z kwestią związaną z losowaniem sędziów i próbą przez rozporządzenie usunięcia de facto ustawy. Tak samo w tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Żurek pozwala na niepublikowanie oświadczeń majątkowych prokuratorów, żeby nie była przejrzystość, transparentność, żeby Polacy nie wiedzieli po pierwsze, jakie mają składniki majątkowe prokuratorzy, ale też w jakich stowarzyszeniach zasiadają, bo to było istotne, my to wprowadziliśmy, żebyśmy wiedzieli, czy dany prokurator jest politycznie zaangażowany, czy nie. Totalna samowolka, już dawno prawo nie obowiązuje w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dzisiaj mamy w ogóle rocznicę wejścia w życie Konstytucji. 28 lat temu weszła w życie Konstytucja, 17 października 1997 roku, ale oni tej Konstytucji w ogóle nie widzą, nie przestrzegają. I to jest kolejny dowód na to, brak publikacji i oświadczeń majątkowych prokuratorów. Ale co innego w tym tygodniu mnie uderzyło. Słuchajcie, to jest kwestia zastraszania przez Żurka sędziów, tych, którzy są powołani przez pana prezydenta Andrzeja Dudę i przez teraz pana prezydenta Karola Nawrockiego. Widzieliśmy, jak Karol Nawrocki powołuje nowych sędziów. W tej w tym tygodniu. Nie wiem, czy widzieliście ich twarze. Młodzi ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z polityką. Nie wiem, czy w ogóle chodzą na głosowania. Jak chodzą, to nie wiem, na kogo głosują. Pewnie w większości nie na nas. Natomiast otrzymują powołanie od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wybranego w demokratycznych wyborach i są już z gruntu neosędziami. Ci ludzie, którzy skończyli UW, UJ, KUL, Gdański, Uniwersytet Warszawski, skończyli aplikację, złożyli egzamin sędziowski pozytywnie, zostali powołani przez prezydenta, a Żurek im mówi pamiętaj na osędzio, żebyś nie był zaskoczony, nie możesz orzekać, bo oddasz pieniądze. Jak on traktuje tych młodych ludzi? To już jest 3,5 tysiąca młodych ludzi, kompletnie boguducha winnych, jeśli chodzi o jakiekolwiek działalność polityczną i traktowali się jak, przepraszam, za przeproszeniem, popychadło jakieś. No to jest dramat. Dlaczego rodzice, dlaczego rodziny nie protestują przeciwko temu samochodowi? Wszyscy siedzą cicho. To jest zatrzważające, że sędziowie, którzy ślubują w swojej rocie, w swojej przysiędze, że będą podlegać ustawom i konstytucji, pozwalają na takie traktowanie tej ustawy i konstytucji. To jest tak, jakby żołnierz w godzinie W nie był gotowy na stanięcie w obronie swojej ojczyzny. No po to jest powołany żołnierz, żeby brońć ojczyzny i po to jest sędzia, żeby bronić ustawę i konstytucji. Gdzie są ci sędziowie? Jest jeden fajny przykład porządnego sędziego, prezesa sądu regionowego w Żorach, nie wiem, czy słyszeli o tym przypadku. Sędzia, prezes sądu powiedział, że nie będzie stosował się do wytycznych Żurka, jeśli chodzi o losowanie sędziów. Czyli będzie stosował ustawę, która wymaga od szefów sądów losowania sędziów. Żurek chciał to, chce to zawierzać. No ale ja to zrobię teraz coś innego, odwrotnego całkowicie. Nie będę straszył ani prezesów sądu, ani sędziów, ale powiem tylko tyle. Nie da się rozporządzeniem wykonawczym unieważnić ustawy, która jest opublikowana w dzienniku ustaw i obowiązuje, a skoro konstytucja nakazuje sędziom podleganie konstytucji i ustawom, nie rozporządzeniem, a rozporządzeniem nie jest aktym samoistnym, to każdy, kto będzie wykonywał rozporządzenie Żurka, a nie będzie wykonywał ustawy, zaciąga na siebie odpowiedzialność. No takie są czasy. Trudno, dlatego przywołuję żołnierza. Żebyście nie mówili, że nie mówili. Większość żołnierzy nie sądzi, że będzie wojna. Jakby są w wojsku i nie myślą, że będzie wojna. Tak samo większość sędziów nie spodziewała się, że dojdzie do tak jawnego łamania przepisów konstytucji i ustaw, że trzeba będzie się opowiedzieć. Albo jesteś za praworządnością, albo po prostu jesteś za politycznym wykonywaniem. Ale to też chcę Ci powiedzieć, że rozmawiam bardzo często z sędziami, bo taki jest mój też zawód. Prawnika, akademika. I mówią mi sędziowie, ci z tej grupy, którą od podziałów nazywają paleosędziami, że mają dosyć. W moim przekonaniu, tak jest w prokuraturze i w sądownictwie, że 90% tych sędziów i prokuratorów ma dosyć dzielenia ich na takich czy innych. Stąd też Giertych musiał kłamać w mediach, że prokuratorzy muszą i sędziowie widzieć perspektywę dłuższą niż dwa lata, bo on jest spokojny o wynik wyboru. Mi się wydaje, że my jesteśmy na pełnej ścieżce i tak patrzę na tę sytuację polityczną, na słabnięcie kontrwederacji lekkie. Jesteśmy na pełnej ścieżce, żeby wygrać następne wybory parlamentarne. Gazeta Wyborcza napisał, że dostał odszkodowanie za to, że Centralne Biura Antykorupcyjne wyszło i przeszukało jego dom, więc... Jak można zarabiać? Są też sędziowie tacy jak Tuleja, którzy tutaj będzie zaprezentowany filmik, obrażają po prostu nowo wybranego prezydenta z największym przecież mandatem demokratycznym. Liczby słabo przemawiają do wyobraźni. Jak mówię, 3 miliardy złotych, to pewnie na Karolunawrockim nie robi to żadnego wrażenia. Może łatwiej sobie zwizualizować, ile na przykład snusa, jaką górę można kupić za 3 miliardy złotych. Więc mogę tylko apelować do lokatora Pałacu Prezydenckiego, żeby jednak szukał kompromisu z panem ministrem Żurkiem i żeby próbowali coś wspólnie zrobić, zwłaszcza, że pan minister Żurek ma gotowe projekty ustaw. Myśli pan, że to jest możliwe? Czy to jest taka kurtuazja? I taki Tuleja wychodzi i uważa, że ma prawo po prostu sobie obrażać prezydenta. No nie zdążyliśmy dokończyć porządku w wymiarze sprawiedliwości wtedy, kiedy rządziliśmy. Przerwała nam to wojna. Myślę, że bylibyśmy dużo dalej. Ale jak wrócimy do władzy, to to będzie pierwsza rzecz. Bo sędziowie zapominają niestety, to jest chyba artykuł 4 Konstytucji, że władza zwierzchnia należy do narodu. I oni o tym zapominają. Oni są jedną z władz. My jesteśmy władzą ustawodawczą, władza wykonawcza, do której między innymi należy prezydent. Tutaj pewnie pan Józef Faciak, poseł Platformy, miałby problem, bo znana jest jego wiedza, elementarnej wiedzy o społeczeństwie. Sprawdzę, czy pan poseł pracę domową odrobił, bo niedawno podczas jednej z rozmów pewnie pan poseł to pamięta. Nie potrafił pan wskazać, kto władzę wykonawczą w Polsce sprawuje. Domyślałem się, że tę pracę domową pan poseł odrobił i zajrzał do Konstytucji Rzeczypospolitej. Tak. Czyli kto sprawuje tę władzę wykonawczą, panie pośle? No oczywiście, że prezydent i sejm. Panie pośle, do litości, naprawdę raz pan na to wpadł i nawet nie dowiedział się pan, kto sprawuje władzę wykonawczą. No jak najbardziej, panie redaktorze, jak najbardziej co? Prezydent i? I sejm i senat. Nie, panie pośle, pan nie ma władzy wykonawczej. Naprawdę. Jezus, ustawodawczą. O nie, to tutaj wpadłem, to tutaj wpadłem. No potężnie, panie pośle, no i druga wpadła. O i będzie już, już będzie śmierć. Dramat, no naprawdę. Ale jak można? Pan naprawdę nie zajrzał po tym, jak... Nie, zajrzałem, zajrzałem i byłem nawet gotów. Pan nie wie, kto sprawuje władzę wykonawczą, pan nie zajrzał do konstytucji? Znowu się będzie śmiał o pół... Teraz to już cały panie pośle, bo to naprawdę nagana jakaś się należy i jedynka. No i trzecia władza sądownicza i te władze mają się równo ważyć. I w związku z tym, że tego nie dostrzegają i nie dostrzegają, bo byli tak uczeni przez swoich postkomunistycznych i komunistycznych patronów, że niezawisłość oznacza niezależność od wszystkiego? Nie. Opatrznie rozumieją również niezawisłość. Niezawisłość to jest kwestia nie tylko uprawnienia sędzia i przywileju, ale również jego zadania, a nie kwestia całkowitej bezkarności i dowolności w orzekaniu. To prawda. Ale przeraża mnie to, gdzie zabrnęliśmy. Była wspomniana wypowiedź prezydenta Namrodzkiego. Na szczęście te wybory były między innymi właśnie dotyczyły kształtu tego, w jakim kierunku będzie zmierzał wymiar sprawiedliwości. I teraz chciałbym Państwu zaprezentować bardzo mocne wystąpienie prezydenta, Namrodzkiego podczas wręczania właśnie nominacji sędziowskich. I zapraszam do kolejnych odcinków do oglądania. Pozdrawiamy z Sejmu razem z posłem Czarnkiem.