Zgłoś uwagi
P. 22. - Pytania w sprawach bieżących
 
Posłowie Cezary Grabarczyk, Czesław Mroczek, Adam Cyrański, Joanna Kluzik-Rostkowska, Maciej Lasek, Kazimierz Plocke, Paweł Poncyljusz, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz, Andrzej Szewiński i Cezary Tomczyk - KO, Mariusz Błaszczak - PiS
w sprawie przyczyn zwiększonej liczby rezygnacji ze służby złożonych przez żołnierzy zawodowych
- do Ministra Obrony Narodowej

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
18 wyświetleń
0

Stenogram

22. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Cezary Grabarczyk:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Larum grają. Jeszcze nigdy nie było tak wielu odejść z Wojska Polskiego jak w ostatnim roku i w styczniu br. Łącznie z armii odeszło prawie 13,5 tys. żołnierzy. Ostatnio informował pan, że w ubiegłym roku powołaliśmy do służby wojskowej 13 742 żołnierzy zawodowych. To znaczy, że w ubiegłym roku i w styczniu tego roku z armii odeszło praktycznie tylu żołnierzy, ilu powołano do armii w ubiegłym roku. Za naszą wschodnią granicą trwa wojna, wojna w Ukrainie. Kupujemy broń, doposażamy polską armię, ale ze względu na te liczne odejścia z armii nie będzie żołnierzy mogących obsługiwać tę nową broń.

    Jest to problem, problem, który jest ukrywany przez MON. Niedawno na posiedzeniu komisji obrony zadawałem pytania pana zastępcy. Otrzymaliśmy nieprawdziwą informację. Była mowa o 5 tys. osób zwolnionych ze służby. Sam pan podał w swoim tweecie informację o 8988 zwolnionych w ubiegłym roku. To znaczy, że MON chce ukryć tę niewygodną prawdę.

    Opozycja chce silnej, dobrze wyposażonej armii. Jesteśmy w stanie pomóc. Jeżeli nie jesteście w stanie poradzić sobie sami, to weźmiemy udział w naprawie polskiej armii, ale proszę nie ukrywać prawdy przed obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

22. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Z uporem godnym lepszej sprawy próbujecie wywołać kryzys, a kryzysu nie ma. Ubiegły rok był rokiem rekordowym, jeżeli chodzi o liczbę przyjęć do zawodowego Wojska Polskiego - 13 742 żołnierzy. To największa liczba od czasu zaniechania poboru, czyli obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. To jest bardzo dobry znak, który pokazuje, że nasza kampania pod hasłem: zostań żołnierzem RP działa. Ja sam objechałem całą Polskę wzdłuż i wszerz, rozmawiałem i zachęcałem do tego, żeby młodzi ludzie wstępowali do Wojska Polskiego. Jestem dumny z postaw, jakie prezentują młodzi Polacy, którzy chcą bronić ojczyzny.

    Stworzyliśmy bardzo dobre warunki zawodowej służby wojskowej. Otóż wynagrodzenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i potem zawodowej służby wojskowej w najniższym stopniu, a więc wynagrodzenie przysługujące temu, kto rozpoczyna swoją służbę w Wojsku Polskim, wynosi 4560 zł. Jeśli jest to człowiek młody, który nie ukończył 26. roku życia, otrzymuje wynagrodzenie w całości, dlatego że to rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował o tym, żeby zwolnić młodych ludzi z podatku dochodowego. Jeżeli ten ktoś jest ambitny i pracowity, to może naprawdę bardzo dużo zyskać, dlatego że może ukończyć np. kurs prawa jazdy, ale także kurs obsługi urządzeń, maszyn. Dla ludzi, którzy decydują się na wstąpienie do Wojska Polskiego, została przygotowana bardzo szeroka gama tych kursów.

    Jeszcze raz bardzo dziękuję również tym wszystkim, którzy pracują na rzecz budowania kampanii, którzy rekrutują ochotników do Wojska Polskiego.

    W ubiegłym roku na podstawie ustawy o obronie ojczyzny przygotowaliśmy 15 tys. miejsc w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W tym roku przygotowaliśmy już 25 tys. miejsc. W związku z tym cel, który sobie postawiliśmy, aby Wojsko Polskie liczyło przynajmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, jest jak najbardziej realny. Zwiększamy liczebnie Wojsko Polskie, robimy to konsekwentnie. Posłużę się takimi danymi, zgodnie z którymi w 2015 r. Wojsko Polskie liczyło 95 tys. żołnierzy, a na dzień 31 grudnia ub.r. pod bronią było 164 tys. żołnierzy, zarówno żołnierzy zawodowych, żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, jak i żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

    Zachęcam wszystkich tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, co będą robić w życiu zawodowo, żeby wstępowali do Wojska Polskiego. Stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej pozwoliło na łączenie aktywności zawodowej ze służbą wojskową, a więc jest to nowa formuła. Mamy także aktywną rezerwę, a więc mamy bardzo szeroką gamę możliwości, jeśli chodzi o służbę wojskową. Przygotowaliśmy również kursy dla wszystkich tych, którzy są chętni, żeby zapoznać się z obsługą broni, żeby przypomnieć sobie - albo w ogóle się z tym zapoznać - metody udzielania pierwszej pomocy lekarskiej. To są krótkie zajęcia weekendowe, trwają tylko 8 godzin, w ramach naszej akcji ˝Trenuj z wojskiem˝. Ta akcja jest skierowana do wszystkich tych, którzy chcą przypomnieć sobie te umiejętności albo zastanawiają się nad przystąpieniem do służby wojskowej. Bardzo serdecznie do tego zachęcam.

    Jeśli chodzi o odejścia, musimy być przygotowani na to, że będzie ich więcej niż było dotychczas. Rotacja też będzie duża. Przypomnę, że 4700 osób, które wstąpiły do Wojska Polskiego... Ta liczba to różnica między tymi, którzy wstąpili do Wojska Polskiego, a tymi, którzy z Wojska Polskiego odeszli. Jakie są powody odejść? Rozmawiałem z przedstawicielami wojska. Powody są finansowe. Ci ludzie uzyskali już maksymalne dodatki, osiągnęli maksymalną emeryturę. W naszym kraju jest bardzo niskie bezrobocie i to też jest zasługa rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ci ludzie taką podjęli decyzję.

    Innym powodem odejść jest zmiana charakteru służby wojskowej. Kiedyś to była praca od godz. 7.30 do godz. 15.30. Dziś jest to służba, często rzeczywiście służba w trudnych sytuacjach. Tak było np. na granicy polsko-białoruskiej. Wy tę sytuację utrudnialiście. (Dzwonek) Kiedy jeździliście na granicę, próbowaliście wywierać presję na żołnierzach, żeby otworzyli granicę dla migrantów z Bliskiego Wschodu zaproszonych przez reżim Łukaszenki. To była akcja skoordynowana na Kremlu, to nie ulega żadnej wątpliwości. Bardzo się cieszę, że tylko niewielka grupa ludzi uległa tej presji.

    Proszę państwa, Wojsko Polskie się rozrasta. Ubiegły rok był rokiem rekordowym, jeżeli chodzi o liczbę powołań. Dziękuję. (Oklaski)

22. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Czesław Mroczek:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Ubiegły rok był rekordowy, jeżeli chodzi o liczbę odejść z wojska. W świecie propagandy PiS-u wszystko jest dobrze, mamy 300-tysieczną armię i mnóstwo sprzętu. Rzeczywistość jest taka, że w ubiegłym roku odeszło z wojska 9 tys. zawodowych żołnierzy oraz ok. 5-6 tys. żołnierzy z innych służb, m.in. z WOT. To jest lawina odejść. MON, minister Błaszczak, minister Skurkiewicz w popłochu dokonują manipulacji danymi i publikują fake newsy. Porównują liczby nieporównywalne: liczbę żołnierzy zawodowych w 2015 r. z obecną liczbą wszystkich żołnierzy - zawodowych, WOT i żołnierzy służących w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Problem jest poważny, bo doświadczeni, przygotowani do wykonywania zadań żołnierze odchodzą ze służby, a przychodzą nowi, którzy dopiero za kilka lat, za 4, 5, 6 lat nabędą kwalifikacje do tego, żeby w pełni wykorzystywać sprzęt, który posiadamy. (Dzwonek) Nie będzie w tej chwili żołnierzy do obsługi sprzętu, który pozyskujemy. 300-tysieczna armia to propaganda ministra Błaszczaka. Minister Skurkiewicz przed komisjami sejmowymi powiedział, że w ubiegłym roku odeszło 5 tys. żołnierzy. Kilkudziesięciu posłów tego słuchało. Minister Błaszczak napisał, że odeszło 9 tys. Który kłamał? Może obaj. (Oklaski)

22. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Wy po prostu źle Polsce życzycie. Ten jad, który płynie z waszych ust, jest tego najlepszym przykładem.

    (Głos z sali: Ha, ha, ha!)

    (Poseł Czesław Mroczek: Wy niestety działacie przeciwko Polsce.)

    Powiem państwu historię z Suwałk. 14. Pułk Przeciwpancerny zlikwidowany przez rząd koalicji PO-PSL w 2011 r. teraz został reaktywowany. Przysięga dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Po przysiędze spotkałem się z młodymi żołnierzami...

    (Głos z sali: Dwie brygady...)

    ...którzy wstąpili do Wojska Polskiego. Razem zjedliśmy obiad. Naprzeciwko mnie siedzieli dziewczyna i młody chłopak. Zapytałem tego chłopaka: Ile pan ma lat? Odpowiedział: mam 22 lata. Zapytałem: Co pan wcześniej robił? Otóż pracował w fabryce mebli. Teraz wstąpił do Wojska Polskiego. Zapytałem siedzącą obok dziewczynę - była to dama, więc nie pytałem, ile ma lat, ale wyglądało na to, że są równolatkami - A co pani wcześniej robiła? Czym się pani zajmowała? Padła odpowiedź: wyjeżdżałam do pracy do Niemiec. To jest właśnie wasza metoda. Wypychaliście ludzi, likwidowaliście jednostki wojskowe.

    (Głos z sali: Panie ministrze, ale to miało być o...)

    Proszę państwa, dziś ta dziewczyna służy w Wojsku Polskim. Rodzice są zachwyceni, że mają córkę w domu.

    (Głos z sali: Proszę posłuchać.)

    Wy likwidowaliście jednostki wojskowe, co prowadziło to tego, że Polska stała otworem przed Putinem, przed Rosją. Dzięki nam powstają nowe jednostki wojskowe. Kolejna dywizja formowana jest w województwie podlaskim. Reaktywowaliśmy dywizję, którą rozwiązaliście w 2011 r., a więc 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki. Wy otworzyliście Bramę Brzeską. Dla kogo? Dla Rosji. Otworzyliście Bramę Brzeską, co mogło pomóc Rosji w ataku. My tę Bramę Brzeską zamknęliśmy. 18. Dywizja Zmechanizowana już jest. W tym roku na wyposażenie tej dywizji trafią czołgi Abrams, a więc najcięższe czołgi, które zapewnią zamknięcie właśnie bramy brzeskiej. Rozwijamy Wojsko Polskie, rozwijamy je liczebnie, mimo że krzyczycie, mimo że może kursy skończyliście. Przeczytałem w Internecie, że w Gdańsku był taki kurs darcia ryja, finansowany przez samorząd pani prezydent z Platformy Obywatelskiej z Gdańska.

    (Głos z sali: Kłamstwo!)

    To wy chyba jesteście absolwentami, a szczególnie pan.

    (Głos z sali: Panie ministrze, to miało być o wojsku.)

    (Poseł Czesław Mroczek: ...pokazuje swoje chamstwo.)

    Jak pan wychodzi na tę mównicę, to pan tak mówi i przed chwilą też pan tak powiedział. A więc winszuję panu, był pan bardzo pilnym słuchaczem tego kursu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.