Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Włodzimierz Skalik wzywa: Sikorski musi odejść

Włodzimierz Skalik wzywa: Sikorski musi odejść

Poseł Włodzimierz Skalik (Konfederacja Korony Polskiej) w Sejmie 26 lutego 2026 ostro skrytykował politykę zagraniczną ministra Sikorskiego i wezwał go do dymisji. Skalik żąda przesunięcia priorytetów MSZ na ochronę interesu polskiego narodu, troskę o diasporę i przygotowanie scenariuszy wyjścia z UE.

Najważniejsze tezy:


Poseł Skalik zarzuca ministrowi Sikorskiemu „podżeganie wojenne” i twierdzi, że polska dyplomacja została zmieniona w zaplecze konfliktów. Domaga się, by MSZ zajmowało się wyłącznie dobrem Polski i Polaków w kraju i za granicą oraz by minister podał się do dymisji.

Polityka zagraniczna i relacje międzynarodowe:


Skalik krytykuje obecne relacje Warszawy z krajami takimi jak Ukraina, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Rosja, USA czy Izrael oraz oskarża MSZ o kompromitowanie i antagonizowanie Polski. Wskazuje na potrzebę normalizacji i przywołuje przykłady Pragii, Bratysławy i Budapesztu.

Sprawa Polonii i priorytety MSZ:


Poseł zwraca uwagę na brak działań na rzecz ponad 20 milionów Polaków żyjących poza granicami kraju i na brak reakcji MSZ w kwestiach historycznych, jak pochówek ofiar Wołynia. Postuluje, by opieka nad diasporą stała się centralnym zadaniem polskiej dyplomacji.

Unia Europejska, gospodarka i migracje:


Skalik ocenia, że obecna polityka unijna szkodzi polskim rodzinom poprzez wysokie ceny energii i proponuje przygotowanie scenariusza „optymalnego wyprowadzenia Unii Europejskiej z Polski” (polexit). Postuluje moratorium migracyjne i większą orientację gospodarczą w relacjach międzynarodowych, w tym kontakt z państwami BRICS.

Włodzimierz Skalik — klatka z wypowiedzi: Włodzimierz Skalik wzywa: Sikorski musi odejść (26.02.2026)

Konsekwencje i żądania:


Poseł domaga się zmiany kursu polskiej polityki zagranicznej, dymisji ministra Sikorskiego i odbudowy suwerenności Polski w relacjach międzynarodowych. Wystąpienie ma charakter krytyczny i postuluje odwrócenie dotychczasowych priorytetów MSZ na rzecz interesu narodowego.

Wypowiedź z 26-02-2026 r.

Włodzimierz Skalik - Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2026 roku

Profil posła: https://videoparlament.pl/poslowie/wlodzimierz-skalik

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowny Panie Marszałku, Panie Ministrze, Wysoka Izbo. Konfederacja Korony Polskiej chce, aby polska dyplomacja nie zajmowała się rozwiązywaniem problemów innych narodów, innych państw. My chcemy, by zajmowała się rozwiązywaniem problemów wyłącznie polskiego narodu w kraju i za granicą, dobrostanem Polski i Polaków. Chcemy, aby nasi dyplomaci przestali się angażować w szerokim świecie w walkę o zrównoważony rozwój, w walkę o klimat, o demokrację, przestali się zajmować biedami, problemami, czy to rzeczywistymi, czy urojonymi. Minister Sikorski należy do grona podżegaczy wojennych, do koalicji chętnych, która czyni wiele, by przedłużać konflikty zamiast dążyć do pokoju i normalizacji w stosunkach międzynarodowych. Dzisiaj słyszeliśmy informację nie ministra spraw zagranicznych, a ministra wojny. Z Polski uczyniono zaplecze krwawej wojny, która dzięki umowom podpisanym swego czasu przez Macierewicza i Szydło, a później przez Tuska i Kosiniaka-Kamysza trwa do dzisiaj, a mogła w ogóle nie wybuchnąć, albo mogła zakończyć się już w drugim kwartale 2022 roku. To jest działanie, które sprowadza na nas wielkie ryzyko, wielkie niebezpieczeństwo. Domagamy się zmiany tej polityki. Weźmy przykład z Pragi, Bratysławy, czy z Budapesztu. Zajmujemy się na wschodzie tak bardzo problemami narodu ukraińskiego, a kwestie setek tysięcy Polaków na Ukrainie, Białorusi, w Kazachstanie, czy na Litwie, tak jakby nie istniały. Na ołtarzu służby Ukraińcom została położona kwestia ludobójstwa dokonanego przez banderowców na Wołyniu, godnego pochówka ofiar tej strasznej zbrodni. O polskiej diasporze, żyjącej poza granicami Polski, liczącej ponad 20 milionów, która powinna być przedmiotem intensywnej troski oraz opieki polskiego MSZ-u, Wysoka Izba nie usłyszała ani słowa. To, że usłyszy Senat, nie powinno nas to interesować. Wysoka Izbo, normalizacja stosunków Polski z innymi państwami powinna być domeną polskiego MSZ-u. Nie mamy normalnych stosunków z Ukrainą, z Niemcami, z Francją, Wielką Brytanią, Rosją, Stanami Zjednoczonymi, czy też Izraelem. Polski minister w relacjach międzynarodowych nas kompromituje i antagonizuje. Osobiście minister Sikorski nie jest zdolny do prowadzenia polityki na kierunku amerykańskim. I on, i premier stali się więźniami swojej nieroztropnej, antytrampowskiej postawy, więźniami swojej arogancji. My chcemy normalizacji stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, a nie wasalizacji czy antagonizacji. Aby to się mogło stać, minister Sikorski musi odejść, aby odblokować działanie polskiej dyplomacji. My chcemy, aby w Polsce Amerykanie mieli swojego ambasadora, a nie ambasadora Izraela. Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wzywałem i ministra Sikorskiego, i prezydenta do stanowczej reakcji na ingerencję ambasadora Rose w nasze wewnętrzne stosunki. Oczekujemy od MSZ-u większej asertywności w podobnych sytuacjach. Należy znormalizować i odtworzyć się na współpracę z państwami BRICS. Jeśli mamy angażować się w jakąkolwiek politykę klimatyczną, to tylko w politykę dobrego klimatu dla polskiego biznesu z krajami bliższymi i dalszymi. Należy skończyć z polityką międzynarodową przyprawiającą Polskę o zyski utracone. Wysoka Izbo, rozwiązanie polskiej sprawy wewnątrz Unii Europejskiej, budowanej według koncepcji komunisty Altiero Spinellego oraz w oparciu o zasady Talmudu, czym się szczyciła publicznie Ursula von der Leyen, nie jest możliwe. Polecam całemu rządowi Wysokiej Izbie i wszystkim moim rodakom lekturę opracowania Tomasza Cukiernika 20 lat w Unii, bilans członkostwa. Wyłania się z niej obraz zasadniczo odmienny od tego, który dzisiaj był nam zaprezentowany. Polityka ministra Sikorskiego bije po kieszeni polskie rodziny najwyższymi cenami energii elektrycznej, które niszczą również całe gałęzie polskiej gospodarki. Należy przygotować scenariusz optymalnego wyprowadzenia Unii Europejskiej z Polski. Jedyne wejście to polexit. Tego oczekujemy również ze względu na narzucany nam unijny pakt migracyjny. Od dawna postulujemy moratorium migracyjne i takiego propolskiego działania oczekujemy od naszego rządu. Szanowni Państwo, tu widzimy ministra Sikorskiego z przedstawicielem jednego z wielu wrogich polskich struktur, przedstawiciela sił zła, poddyktando których nasz MSZ podejmuje decyzje i działania sprzeczne z interesem Polski, więc nic dziwnego, że skłóca nas z Węgrami czy Słowakami. Zatem żywamy, by w 2026 roku Polska odzyskała w relacjach międzynarodowych suwerenność. Odzyskajmy niepodległość, a tymczasem składam wniosek o odrzucenie informacji ministra spraw zagranicznych. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo, panie pośle. Ja już do pana posła kilkukrotnie apelowałem, żeby tutaj nie przeszkadzał. Jeżeli ktoś chce komentować z posłów, to bardzo proszę, żeby przesiąść się do ław poselskich. Nie chciałbym, żeby tutaj od strony marszałka też jeszcze jakieś docinki szły. Także żebyśmy wszyscy mieli możliwość występować. Nie zażyczy się. Zgadzamy czy nie zgadzamy? Proszę bardzo, panie pośle.

---