Mirosław Suchoń sprzeciwia się obniżeniu wymagań na prezesa ZUS
Mirosław Suchoń w wystąpieniu z 30 grudnia 2015 r. krytycznie odniósł się do poprawki dotyczącej sposobu powoływania Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Twierdził, że zapis likwiduje otwarty i konkurencyjny nabór oraz obniża wymagania wobec kandydatów.
Główna krytyka
- Według niego Biuro Legislacyjne wskazało, że poprawka wykracza poza zakres legislacji, ale on się z tym nie zgadzał, ponieważ - jak mówił - w tej poprawce chodzi o stołek dla kolegi. Tym razem ma to dotyczyć stanowiska Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zmiana sposobu powoływania
- Wystąpienie przypomniało dotychczasową praktykę, że stanowisko było powoływane przez premiera spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Autor krytyki wskazywał, że proponowany zapis tę możliwość likwiduje.
Możliwe konsekwencje dla instytucji
- Takie rozwiązanie - jak mówił - doprowadzi do sytuacji, że nowa osoba "w ogóle nie będzie musiała wiedzieć, czym Zakład Ubezpieczeń Społecznych się zajmuje". Nazwał tę zmianę kuriozum i ostrzegł przed degrengoladą instytucji demokratycznego państwa.
Apel i pytania o obsadę stanowiska
- Mirosław Suchoń apelował o odrzucenie poprawki i zadawał pytanie, kogo rząd chce obsadzić na tym stołku, skoro w ten sposób zaniżane są wymagania wobec przyszłego prezesa.
Wystąpienie archiwalne
- Fragment pochodzi z wystąpienia z 30 grudnia 2015 r., w którym autor przedstawiał swoje zastrzeżenia wobec projektu i jego skutków dla procedur obsady stanowisk.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Panie Marszałku, Pani Premier, Wysoka Izbo. Otóż rzeczywiście ta poprawka była wskazywana przez Biuro Legislacyjne jako wykraczająca poza zakres legislacji. Ja się z tym do końca nie zgadzam, ponieważ w tej poprawce chodzi o to, o co chodzi w całym tym projekcie, czyli o stołek dla kolegi. Tym razem jest to stołek Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który do tej pory był powoływany przez Prezesa Rady Ministrów spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Tę możliwość w tym zapisie Państwo likwidujecie, doprowadzacie do tego, że zgodnie zresztą z dalszymi punktami ta osoba w ogóle nie będzie musiała wiedzieć, czym Zakład Ubezpieczeń Społecznych się zajmuje. To jest jakiś kuriozum. Ja nie wiem, kogo Państwo chcą na tych stołkach obsadzić, natomiast to jest naprawdę degrengolada instytucji naszego demokratycznego państwa. W związku z tym apeluję, żeby jednak tę poprawkę odrzucić. I mam pytanie dotyczące tego właśnie, kogo Państwo chcą na tym stołku obsadzić, że tak zaniżacie wymagania w stosunku do tej osoby. Dziękuję bardzo. Dziękuję. Dziękuję.