Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Donald Tusk: Niezawisłe sądy to interes wszystkich Polaków

Donald Tusk: Niezawisłe sądy to interes wszystkich Polaków

Donald Tusk odniósł się do obrony niezawisłości sądów i zapowiedział współpracę z działaczami Komitetu Obrony Demokracji. Podkreślił, że niezawisłe sądy to nie interes KOD-u czy jego samego, lecz interes bez wyjątku wszystkich Polaków.

Główne stanowisko


Donald Tusk podkreślił, że podległość sądów wobec władzy oznacza brak szans obywatela na sprawiedliwy wyrok. Zaznaczył, że wolne media i niezawisłe sądy są niezbędne dla życia publicznego i interesu wszystkich obywateli.

Współpraca z KOD


Mówił o szacunku dla wytrwałości działaczy KOD i o planowanym spotkaniu z liderami organizacji. Zapowiedział współpracę, by na nowo odzyskać zdolność mobilizowania ludzi i żeby obrońcy niezależności sądów nie stali już sami.

Obrona TVN


Zaznaczył, że uczestnictwo w akcjach obywatelskich będzie kontynuowane i że spodziewa się działań w obronie TVN, gdzie komentował, że uczestnicy „znajdą się w tych samych miejscach”.

Donald Tusk — migawka z wypowiedzi: Donald Tusk: Niezawisłe sądy to interes wszystkich Polaków (04.08.2021)

Komentarz o przeciwnikach i kwestiach prawnych


Wyraził nadzieję, że polityczni rywale z PiS zrozumieją, iż niezawisłe sądy leżą także w ich interesie. Wspomniał też o swoim komentarzu na Twitterze odnoszącym się do wypowiedzi polityka związanego z PiS w kontekście sprawy Sławomira Nowaka i przetrzymywania osób na podstawie wniosku prokuratury.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Karol Słowiński, Komitet Obrony i Demokracji w Bydgoszczy. 18 dnia każdego miesiąca stajemy pod sądem w Bydgoszczy w obronie niezawisłości sądów, niezależności sędziów. Ta sprawa jest dla nas niezwykle, jak obywateli, jest niezwykle ważna i poświęcamy tyle uwagi i naszej troski. Moje pytanie dotyczy tego, panie premierze, co, w jaki sposób chcecie się przymierzyć, ja nie mówię, że nie proszę o konkretne rozwiązanie, ale w jaki sposób przymierzacie się do rozwiązania tego strasznie zawikłego problemu, który rzutuje i będzie rzutował na obywateli przez wiele, wiele lat. Na koniec hasło, które sobie wymyśliłem, Tusk dodaje mi skrzydeł. Przede wszystkim szacunek za waszą wytrwałość. Jak pan być może wie, ja od początku bardzo jakby kibicowałem Kodowi. Władze Kodu, już tal 6, co się stało z niektórymi, ale były też u mnie w Brukseli. Jednym z najbardziej aktywnych działaczy był ojciec chrzestny mojego wnuka, Radek Szumarudari. Więc ja wiem, jak fajnie było, kiedy 100 tysięcy ludzi wychodziło na ulicę i jak ciężko było działaczom Kodu, kiedy zostali w jakimś sensie sami. I też po tych złych przygodach wiadomo, o czym mówię. Ja będę akurat taki zbieg okoliczności, będę się widział z liderami Kodu chyba jeszcze w tym tygodniu albo w poniedziałek w Warszawie. I my na szczęście w ogóle nie mamy alternatywy. Musimy współpracować też po to, żeby na nowo odzyskać zdolność mobilizowania ludzi, bo niezawisłe sądy to nie jest interes Kodu czy Tuska, tylko interes bez wyjątku wszystkich Polaków. To mnie trochę smuci, bo to nie jest jakaś szczególna łamigłówka logiczna. Zrozumieć, że jak sąd jest podległy władzy, to obywatel już nie ma żadnych szans na sprawiedliwy wyrok. Że jest na łasce i niełasce władzy. I że ja mógłbym być, nie wiem, zwolennikiem PiSu, PSL-u, Konfederacji i tak w ogóle kogokolwiek, bez żadnego znaczenia. Ale nie chciałbym, żeby władza zabrała mi wolne media i niezawisłe sądy. Że to jest tak oczywiście w interesie wszystkich. I że na dłuższą metę bez tego nie da się żyć. Więc jeszcze raz najniższą ukłonę za to, żebyście wytrwali w tym. I że wytrwaliście w czasie, kiedy zostalicie zupełnie sami czasami na tej ulicy. I tak jak powiedziałem w Gdańsku, ja zrobię wszystko, żebyście już nigdy sami nie stali. I zobaczymy teraz w tej akcji w obronie TVN. Myślę, że się znajdziemy w tych samych miejscach. Panie premierze, a ja się będę modlił o to, żeby nasi rywale z PiSu jak najszybciej zrozumieli, że to, żeby były w Polsce niezawisłe sądy jest w ich najpilniejszym interesie. Tak, to ja nawet kiedyś na Twitterze skomentowałem i wydaje się mi, że to był wicepremier Sasin. Ale może ktoś inny, nie, nie chcę. Wymazałem, to chyba był ktoś inny, ale z PiSu w końcu. I on mówił, to w kontekście sprawy Sławomira Nowaka i tego aresztu. I on mówił właśnie z takim pełnym przekonaniem, że jest bardzo dużo takich przypadków i że jest dobrze, że ktoś siedzi rok, dwa, a nawet trzy lata w więzieniu bez wyroku, tylko na podstawie wniosku prokuratury. Ja sobie pomyślałem, ten to jest dopiero samobójca, bo... Znaczy, co on szykuje? Nie taki samobójca, bo w sprawie kopertowych nie ma podpisów Sasina. We wszystko Morawieckiego utopił. Ale to chyba nie był Sasin, tak, tak. Ale to, to ja sobie przypomnę sobie, przypomnę.