Fryderyk Kapinos: Pociągi wróciły na trasę Mielec–Dębica
Fryderyk Kapinos mówił o przywróceniu przewozów pasażerskich na linii Mielec–Dębica i podkreślił, że modernizacja 32 km trasy umożliwiła powrót kursów oraz poprawiła dostępność komunikacyjną dla mieszkańców. Wyraził wdzięczność dla zaangażowanych samorządowców, europosła i rządu oraz zaznaczył bezpośrednie korzyści dla uczniów i studentów.
Powrót połączeń i zakres prac
Fryderyk Kapinos przypomniał, że 1 września 2021 r. pierwszy od 12 lat pociąg przyjechał na dworzec w Mielcu (5:47), a następnie odjechał do Dębicy (5:55). Wskazał, że 32 km trasy L25 zostały zmodernizowane łącznie z przystankami, bezpiecznymi przejazdami i infrastrukturą dla osób niepełnosprawnych.
Korzyści dla uczniów i studentów
Mówca podkreślił wpływ na dostępność edukacji:
od 1 września młodzi ludzie mogą dojeżdżać koleją do szkół podstawowych, zawodowych i średnich. Zaznaczył też, że w niedziele uruchomiono przejazd ułatwiający studentom dotarcie do Krakowa i Rzeszowa, a od stycznia 2022 planowane są dodatkowe kursy, w tym piątkowe popołudniowe dedykowane studentom.
Droga do przywrócenia ruchu
Kapinos przypomniał historię linii:
likwidacja przewozów w 2009 r., studium wykonalności z 2012 r. oraz harmonogram prac - rozstrzygnięcie przetargu w 2018 r. i rozpoczęcie robót w 2019 r. Wyróżnił rolę m.in. europosła Tomasza Poręby i marszałka województwa Władysława Ortyla w doprowadzeniu do remontu i uruchomienia przewozów.
Podziękowania i perspektywy
W swoim wystąpieniu Fryderyk Kapinos podziękował wszystkim zaangażowanym, wskazując też na wsparcie ze strony premiera. Zapowiedział dalsze prace: remont linii Mielec–Padew Narodowa oraz rewitalizację budynku dworca kolejowego w Mielcu.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Panie Marszałku, Wysoka Izbo. 1 września bieżącego roku o godzinie 5.47 na dworzec kolejowy w Mielcu przyjechał pierwszy od 12 lat pociąg pasażerski, a następnie o 5.55 odjechał do Dębicy. W sierpniu 2009 roku zostały zlikwidowane kolejowe przewozy pasażerskie na linii L25 na trasie Mielec-Dębica. Tym samym 1 września 2009 roku dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, zawodowych oraz średnich nie mogły koleją pojechać do swoich szkół, ale również 1 października 2009 roku studenci nie mogli pociągiem jechać do miast, gdzie studiowali. Bez wielkiej determinacji Mielcza m.in. pana europosła Tomasza Poręby, ale również pana marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla oraz bez ich zaangażowania i pracy nie byłoby obecnie właśnie tego, że wspomniana linia kolejowa jest czynna dla przewozów pasażerskich, a 32 km trasy kolejowej z Mielca do Dębicy zostały zmodernizowane łącznie z przystankami, bezpiecznymi przejazdami oraz infrastrukturą dla osób niepełnosprawnych. To bardzo ważne, że od 1 września tego roku młodzi ludzie mogą dojeżdżać do szkół podstawowych, zawodowych oraz średnich. Jest również przygotowany dla studentów przejazd z Mielca do Dębicy w niedzielę, który umożliwia im dotarcie do Krakowa czy też do Rzeszowa, a z uwagi na duże zainteresowanie już od stycznia 2022 roku będzie również realizowany tego typu przejazd oraz dodatkowo dedykowany studentom przejazd w piątki po południu. Mielec i powiat mielecki jest słynny nie tylko z samolotów, nie tylko z piłki nożnej, nie tylko z pierwszej w Polsce specjalnej strefy ekonomicznej, ale przede wszystkim z dobrych, uczciwych, pracowitych i przedsiębiorczych mieszkańców, a powrót kolejowych przewozów pasażerskich na linii Mielec-Dębica to dla nich powód do dużej radości i ogromne ułatwienie komunikacyjne. W swoim wystąpieniu skupiam się na moim rodzinnym regionie, jednak nie sposób nie odnaleźć w nim analogii do sytuacji z innych części Polski. Mamy tu bowiem do czynienia z działaniem w znakomity sposób wpisującym się w politykę rządu Prawa i Sprawiedliwości, podczas których odtworzono 400 kilometrów linii kolejowych. Mówienie o zwiększaniu dostępności komunikacyjnej w wydaniu, czy to kolejowym, czy też autobusowym jest od 6 lat przekuwane w realne działania oraz inwestycje. Zarówno przykład z miasta Mielca, jak również wiele innych to konkretny dowód, iż po prostu się da, że w Polsce, w której się mówiło, że się nic nie da, to właśnie tu jest pokazane, że się da. W 2012 roku, kiedy było studium wykonalności przygotowane przez samorządy i efektem tego było pokazanie, że jest ekonomicznie uzasadniony remont linii kolejowej L25, to władze chciały mimo to ją zlikwidować. Wówczas marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl wpisał na listę potencjalnych przedsiębiorstw województwa podkarpackiego na lata 2014-2020, remont tej linii kolejowej, a potem już poszło jak lawina. W 2018 roku był już rozstrzygnięty przetarg, w 2019 roku zostały rozpoczęte roboty, a dzisiaj możemy się cieszyć właśnie z kursów pociągów pasażerskich na trasie Mielec-Dębica. Za to wszystkim zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia, które dało Mielcu kolejowe okno na świat, na czele z panem premierem Mateuszem Morawieckim bardzo serdecznie dziękuję. Warto również wspomnieć, że to nie koniec pozytywnych zmian związanych z koleją dla miasta Mielca i powiatu mieleckiego, gdyż trwają działania mające na celu remont linii kolejowej na trasie Mielec-Padew Narodowa, jak również rewitalizację budynku dworca kolejowego w Mielcu. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo.