Zgłoś uwagi
Pytania w sprawach bieżących
 
Posłowie Katarzyna Lubnauer, Mirosława Nykiel, Maria Małgorzata Janyska, Tadeusz Aziewicz, Janusz Cichoń, Krzysztof Grabczuk, Michał Jaros, Tomasz Kostuś, Aleksander Miszalski, Waldemar Sługocki, Marta Wcisło, Anna Wojciechowska, Paweł Olszewski, Cezary Grabarczyk, Małgorzata Chmiel, Dariusz Joński, Maciej Lasek, Czesław Mroczek, Paweł Papke, Grzegorz Rusiecki, Krystyna Sibińska, Franciszek Sterczewski, Krzysztof Truskolaski i Izabela Katarzyna Mrzygłocka - KO, Maciej Małecki - PiS
w sprawie wysokich cen benzyny i oleju napędowego oraz rekordowych zysków Orlenu
- do Ministra Aktywów Państwowych

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
41 wyświetleń
0

Stenogram

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Katarzyna Lubnauer:

    Panie i Panowie Posłowie! Oczywiście wysłuchaliśmy przed chwilą pochwał fuzji, ale przypomnijmy, skoro pan mówił o jakimś championie, że Saudi Aramco, której chcecie sprzedać część rafinerii, to jest firma, która jest wyceniana na 2,3 bln dolarów. W związku z tym nawet po tej fuzji, po tym połączeniu ten nowy Orlen będzie stanowił mniej więcej 1/100. To jest zagrożenie z punktu widzenia Orlenu, zysków, ale również bezpieczeństwa energetycznego Polaków, bo Arabi bardzo chętnie współpracują z Rosją, a nie jakakolwiek szansa.

    Wracając do pytania o ceny benzyny. Każdy, kto jedzie w tej chwili na stację benzynową, przeżywa chwile grozy, bo to moment, w którym tankuje bak benzyny za 300-400 zł, moment, w którym cena litra benzyny to 7,3, a litra oleju napędowego 7,5-7,6 zł. Zdajemy sobie sprawę, że te ogromne w tej chwili zyski Orlenu - przypomnę, że w zeszłym roku to było ponad 11 mld, a w tym roku w I kwartale jest to ponad 3 mld - oznaczają jedno, to, że Polakom bardzo głęboko sięga się do kieszeni. To są ogromne zyski Orlenu i ogromne straty Polaków. Tak to się ma do siebie, równocześnie. Państwowa firma, za chwilę ma być państwowy jeszcze większy moloch, a jednocześnie łupi Polaków, powiedzmy to śmiało. I równocześnie myślicie o tym, żeby w dodatku jeszcze sprzedać MOL-owi, czyli częściowo Rosjanom.

    I przypomnijmy jedną rzecz. Bardzo często mówicie o cenach ropy. Cena ropy za baryłkę, jednej, to obecnie 111-113 dolarów, drugiej, czyli tej rosyjskiej, z której jeszcze korzysta Orlen, to 78, mniej niż jeszcze nie tak dawno, natomiast równocześnie mamy rekordowe ceny benzyny. Co to oznacza? To, że było możliwe wtedy, kiedy ropa była po 148 za baryłkę, w 2008 r., by benzyna była po 4,70 (Dzwonek), a teraz, za waszych czasów, kiedy jest po 113 lub 78, w zależności od rodzaju, jest po 7,30. Dlaczego łupicie Polaków? (Oklaski)

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dużo do prostowania jest po wypowiedzi pani poseł Katarzyny Lubnauer. Zacznę od tego, że nie mówimy Arabi, tylko Arabowie. Ropa z Rosji, którą pani przywołała, stanowi dzisiaj tylko 30% produkcji w Orlenie, ponieważ Orlen tam, gdzie tylko może, w ramach bieżących kontraktów nie kupuje rosyjskiej ropy, a kupuje ropę brent, która jest droższa.

    Wynik Orlenu, który pani przywołała, też jest nieprawdziwy. Pani mówiła, że Orlen w I kwartale osiągnął wynik netto ponad 3 mld zł. Orlen osiągnął dokładny wynik 2845 mln zł. Wiem, że pani się śmieje, ale mówimy o finansach, więc prosiłbym, żeby być precyzyjnym.

    (Poseł Katarzyna Lubnauer: To niecałe 3 mld.)

    Wynik jest jawny, oficjalny, jest na stronie, można to sprawdzić. Ale nawet ten wynik 2845 mln zł - tak się składa, że to jest, przez jeden kwartał, tyle, ile Orlen osiągnął zysku przez 8 lat rządów Platformy i PSL-u łącznie.

    (Poseł Katarzyna Lubnauer: Ale benzyna była tania.)

    Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Pani poseł...

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki:

    I teraz tak - chciałbym zwrócić uwagę na rzecz podstawową. Pani, wypowiadając się z tej mównicy, wprowadza wszystkich w błąd. Albo pani kompletnie się na tym nie zna, albo pani perfidnie mówi nieprawdę. Jeśli chodzi o wynik, który przytoczyłem, o zysk Orlenu, stacje benzynowe to jest tylko 10% - i to nie tylko paliwa, ale cała oferta stacji benzynowych. Atakujecie fuzję Orlenu, Lotosu i PGNiG-u, gdy budujemy silny multienergetyczny koncern, i nie chcecie dostrzec tego, nie chcecie dostrzec, że dzisiaj Orlen osiąga zyski dzięki temu, że ma zdywersyfikowane źródła przychodów. Ponad połowa zysku Orlenu to są zyski z zagranicy. Marża na stacjach Orlenu jest minimalna, marża dla kierowców jest minimalna. Wystarczy porównać ceny, jakie są na stacjach benzynowych w Polsce i w innych krajach.

    Ceny paliw zależą od globalnych czynników, nie tylko od ceny baryłki ropy, bo przypominam, że baryłkę ropy kupuje się za dolary. Dolar też podrożał. Surowcem do pracy w rafinerii, napędzającym rafinerię jest w dużej mierze gaz. Ceny gazu skoczyły wielokrotnie i to są powody najwyższych w historii cen paliw. Dlaczego? Bo Putin napadł na Ukrainę, bo za naszą południowo-wschodnią granicą jest wojna. Wszyscy wiemy, że ceny surowców poszybowały w górę ze względu na wojnę Putina. Bardzo proszę, żebyście przestali wybielać Putina i jego wpływ, skutki jego wojny, jego agresji na Ukrainę wobec cen paliw, cen gazu. Przestańcie obciążać działaniami Putina własny rząd i Orlen, który zdaje egzamin kolejny raz, tak jak zdawał go w czasie pandemii, tak zdaje go w czasie wojny, bo wspiera nie tylko uchodźców ukraińskich w Polsce, ale wspiera też za granicą.

    Ceny paliw w Polsce są na poziomie najniższym w Unii Europejskiej, dlatego że jako rząd przygotowaliśmy rozwiązania obniżające radykalnie daniny publiczne za paliwa na stacjach benzynowych i to jest rzecz podstawowa. Gdyby nie działania rządu Prawa i Sprawiedliwości i gdyby nie odpowiedzialna polityka Orlenu, ceny paliw w Polsce byłyby na poziomie innych krajów, także naszego regionu. Bo jeśli spojrzycie na ceny na stacjach benzynowych w Czechach, Słowacji, w Niemczech, nie przywołuję takich krajów jak: Dania, Holandia czy Finlandia, to tam ceny są dużo, dużo wyższe.

    Bardzo proszę, jeżeli nie chcecie pomóc w rozwijaniu polskiego bezpieczeństwa energetycznego, jeżeli nie chcecie pomóc w rozwoju silnej firmy, która będzie mogła skutecznie rywalizować z innymi podmiotami, nie tylko w naszym regionie, ale w całej Europie, to nie przeszkadzajcie. Bardzo proszę, żeby nie kłamać, że wejście Orlenu we współpracę z Saudi Aramco to zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Współpraca Orlenu z Saudi Aramco wypycha z polskiego rynku rosyjską ropę. I być może dlatego z taką złością do tego pani poseł podchodzi. Orlen dzięki współpracy z Saudi Aramco każdego dnia będzie mógł odbierać 400 tys. baryłek ropy. Rocznie 20 mln t ropy trafi z Arabii Saudyjskiej do Polski. Przy zapotrzebowaniu naszej gospodarki na poziomie 25-27 mln t to oznacza, że każda baryłka ropy z Arabii Saudyjskiej wypycha (Dzwonek) ropę rosyjską z Orlenu, z Lotosu. Być może to was tak denerwuje, że dywersyfikujemy źródła surowców do polskiej gospodarki, stale zmniejszając udział rosyjskich, a z końcem tego roku rosyjska ropa całkiem zniknie w polskich rafineriach. Dziękuję. (Oklaski)

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Mirosława Nykiel:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Czy Arabia Saudyjska albo Orbán odcięli się od Rosji? A wy sprzedajecie polskie srebrniki właśnie tym dwóm podmiotom, tym dwóm państwom i mówicie, że opozycja pcha w ręce Putina Polskę.

    Powiedział pan, że mamy najniższe ceny benzyny w regionie. Powiedziałam: sprawdzam i porównałam - to nie ja, a profesjonalny portal porównał - to do zarobków, jakie mamy w kraju, do średniej krajowej. I co się okazuje? Że pełny bak 60-litrowy Niemiec może zatankować za swoje średnie zarobki 21 razy, tak samo Holender, Duńczyk i inne narodowości, inni nasi sąsiedzi, a Polak 12 razy. (Dzwonek) To jest ta niska cena benzyny? Łupicie Polaków, a koncerny państwowe zarabiają i budżet państwa zarabia na tym, że łupicie Polaków. Tak być nie może, dlatego pytam kolejny raz: Dlaczego sprzedajecie Orbánowi, MOL-owi węgierskiemu i Arabom polskie srebrniki? I jeszcze nam wmawiacie, zabawiacie się tutaj sytuacją sprzed 7 lat, wyciągacie jakieś hipotetyczne wnioski, co by było, gdyby... a nie zajmujecie się tym, żeby autentycznie ceny paliwa na stacjach polski były niższe. Dziękuję. (Oklaski)

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Znów muszę zacząć od sprostowania.

    (Poseł Mirosława Nykiel: Srebra, panie ministrze.)

    Pani poseł, prosiłem wcześniej, żebyśmy nie mówili Arabi, tylko Arabowie. Tak, pani poseł, srebrniki to była waluta. Pani kilkakrotnie powiedziała, że ktoś sprzedaje srebrniki.

    (Poseł Mirosława Nykiel: Srebra, przejęzyczyłam się.)

    Można było kupić coś za srebrniki. Myślę, że jeśli pani poseł przejęzyczyła się w tej sprawie, to pani poseł przejęzyczyła się także w innych sprawach.

    Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Można też było je sprzedać.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki:

    Przypomnę ceny paliw z wczoraj w Polsce i w krajach naszego regionu. Benzyna w Polsce - 7,33 zł, olej napędowy - 7,09.

    (Poseł Mirosława Nykiel: A średnia płaca?)

    Benzyna w Danii - 10,93, prawie 11 zł, w Finlandii - 10,89, w Holandii - 10,69. Ale schodzimy do naszego regionu. W Niemczech - 9,64, w Czechach - 8,55, na Słowacji - 8,29.

    (Poseł Mirosława Nykiel: 21 razy...)

    Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Przepraszam bardzo.

    Pozwólmy panu ministrowi wypowiedzieć się.

    (Poseł Mirosława Nykiel: Ale kłamie pan minister.)

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki:

    I to są porównania. Ale dobrze, że pani przywołuje, dobrze, że posłowie Platformy przywołują siłę nabywczą Polaków, bo chcę przypomnieć słowa prezesa Orlenu z waszych czasów, pana Krawca, który w knajpie u Sowy rechotał, że Donald Tusk po wyborach w 2011 r., jak już ludzie zagłosowali w wyborach na Platformę...

    (Poseł Mirosława Nykiel: Ale to już było 7 lat temu, panie ministrze.)

    Jak już ludzie zagłosowali na Platformę w 2011 r., to Donald Tusk mówił: teraz to możecie im zrobić paliwo po 7 zł. Wtedy Polacy zarabiali połowę tego co dzisiaj. (Gwar na sali)

    (Poseł Katarzyna Lubnauer: Nigdy nie było tak drogo.)

    Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Panie ministrze, momencik. Przepraszam bardzo.

    Po raz kolejny bardzo proszę o nieprzeszkadzanie w wypowiedzi pana ministra.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki:

    Jeszcze raz to powtórzę: dobrze, że pani przywołała siłę nabywczą Polaków, bo kiedy 11 lat temu Polacy zarabiali kilkakrotnie mniej niż dzisiaj, to Donald Tusk mówił do prezesa Orlenu, że cenę paliwa może podnieść do 7 zł na stacjach benzynowych, bo ludzie już zagłosowali na Platformę i już wygraliście wybory. Liczyły się dla was tylko te dni przedwyborcze.

    (Poseł Katarzyna Lubnauer: Mam nadzieję, że nie wygracie...)

    Natomiast chcę bardzo mocno powiedzieć, że fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG-u to jest budowa bezpieczeństwa energetycznego Polski. To ekipa Donalda Tuska planowała sprzedaż Lotosu Rosjanom.

    (Poseł Katarzyna Lubnauer: Teraz jest, a nie za Tuska.)

    I tak jak wasz lider Donald Tusk, wasz minister skarbu, planowaliście sprzedaż Lotosu Putinowi.

    (Poseł Mirosława Nykiel: Macie obsesję na tym punkcie, leczcie się. Leczcie się, to jest choroba, obsesja.)

    Chcieliście z Putinem mieć kontrakt gazowy do 2037 r., a dzisiaj robicie wszystko, żeby zablokować dobrą dla Polski fuzję Orlenu, Lotosu i PGNiG-u.

    (Poseł Katarzyna Lubnauer: A wy sprzedajecie.)

    Wiecie, dlaczego tak was to denerwuje? Wiecie, dlaczego z taką furią atakujecie prezesa Daniela Obajtka...

    (Poseł Mirosława Nykiel: To wy atakujecie Tuska.)

    ...atakujecie rząd Prawa i Sprawiedliwości za budowę multienergetycznego koncernu? Dlatego że kiedy połączymy (Dzwonek) Orlen z Lotosem i z PGNiG, to już nigdy nie będziecie mogli opchnąć Lotosu Putinowi.

    (Poseł Katarzyna Lubnauer: Właśnie clou programu polega na tym, że Tusk nie sprzedał, a wy sprzedajecie.)

    I przestańcie obciążać polski rząd i polski Orlen wojną tego swojego Putina, z którym robiliście biznesy paliwowe i gazowe. Chcieliście Putinowi sprzedać Lotos i przykuć Polskę do Gazpromu, do Putina do 2037 r. Wtedy trzeba było mieć taką odporność na rosyjskie argumenty. Szkoda, że kiedy rządziliście, to działaliście ręka w rękę z Putinem, zamiast budować bezpieczeństwo energetyczne Polski. A więc dzisiaj wasze krzyki traktuję jako kompletną nieprawdę i bardzo nieeleganckie politycznie zachowanie. Dziękuję. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.