Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijSprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich (druki nr 2222 i 2227).
Proszę państwa, wszystko fajnie, niech jest święto powstań śląskich, jak najbardziej, ale dlaczego 20 czerwca? 20 czerwca, ale rok później, to data wkroczenia wojsk polskich. Tradycyjnie rocznice powstań śląskich na Śląsku obchodzi się raczej 2 maja, w dniu wybuchu III powstania, w nocy z 2 na 3 maja. Zresztą taka niepisana zasada jest przyjęta też przy innych powstaniach, rocznice powstań: wielkopolskiego, warszawskiego czy listopadowego obchodzimy w dniu ich wybuchu.
Dlaczego więc 20 czerwca? Sprawa jest prozaiczna. Państwo inicjatorzy przespali w zeszłym roku okrągłą 100. rocznicę - a nawet 101. rocznicę w tym roku, bo 2 maja już minął - i teraz na siłę znaleźliście jakąś inną datę, żeby załapać się na okrągłą 100. rocznicę jeszcze w tym roku. Ale na miłość boską, przecież to ma być święto na lata. Nie twórzmy prowizorki pod jednorazową gafę. I tak prędzej czy później będzie trzeba to skorygować, więc naprawdę nie twórzmy prowizorki. Została złożona poprawka Konfederacji w tej sprawie. W komisji poparli nas tylko przedstawiciele PSL-u i Lewicy, inni widocznie potrzebują więcej czasu do namysłu, ale zachęcamy do tej refleksji. Poza tym to ma inne zalety, jest długi weekend, dzień flagi. To dużo bardziej pasuje. Poza tym jest jeszcze jedna ważna okoliczność przemawiająca za 2 maja. 2 maja powstanie wybuchło na Śląsku, a 20 czerwca 1922 r. wojska przyjechały z Sosnowca. Dziękuję. (Oklaski)