Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Witold Zembaczyński: Alarm o wstrzymaniu zabiegów i centralizacji

Witold Zembaczyński: Alarm o wstrzymaniu zabiegów i centralizacji

Witold Zembaczyński podczas konferencji przy szpitalu powiatowym w Nysie ostrzegał, że decyzja NFZ o wstrzymaniu planowych zabiegów zagraża zdrowiu pacjentów i domagał się jej wycofania. Krytykował też zapowiedzi centralizacji szpitali powiatowych i apelował o systemowe rozwiązania braków kadrowych oraz zmian w programie szczepień.

Zarzuty wobec NFZ i Ministerstwa Zdrowia


Witold Zembaczyński wskazał, że przygotowywana przez NFZ decyzja o wstrzymaniu planowych zabiegów, najpewniej w konsultacji z Ministerstwem Zdrowia, może powtórzyć skutki z poprzedniej fali pandemii. Ostrzegał przed wzrostem zgonów nie tylko z powodu COVID-19, ale również z powodu braku dostępu do planowanych procedur medycznych.

Krytyka organizacji opieki COVID-owej i tymczasowych szpitali


Mówca zarzucił rządowi, że zamiast systemowych działań proponuje szpitale tymczasowe, które nie mają wystarczającego personelu. Zembaczyński podkreślał, że angażowanie lekarzy do placówek COVID-owych kosztem zabiegów planowych pogłębia problem niedostępności opieki medycznej.

Sprzeciw wobec centralizacji szpitali powiatowych


Poseł wyraził sprzeciw wobec planów przejmowania szpitali powiatowych przez centralę, argumentując, że byłoby to kolejnym ciosem dla samorządów i mogłoby ograniczyć lokalną odpowiedzialność za ochronę zdrowia. Zwracał uwagę na skutki finansowe i organizacyjne dla powiatów.

Zastrzeżenia do programu szczepień i braków kadrowych


Witold Zembaczyński apelował o zmianę priorytetów w programie szczepień i o systemowe rozwiązania problemu niedoboru lekarzy i pielęgniarek. Krytykował dotychczasowe decyzje dotyczące grup szczepionych i wskazywał na potrzebę lepszego zabezpieczenia opieki nad osobami wymagającymi stałego wsparcia.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry, witam Państwa na konferencji poświęconej obszarowi ochrony zdrowia. Witam bardzo serdecznie posła Witolda Zębaczyńskiego. Ja nazywam się Kodrwa, w senik województwa polskiego. Bardzo proszę o zabranie głosu Pana posła. Dzień dobry, drodzy Państwo, spotkaliśmy się dzisiaj tutaj w okolicach szpitala powiatowego w Nysie, bo to jest jedno z tych miejsc, gdzie Polacy oczekują od rządu, żeby w Polsce nie była leczona wyłącznie jedna choroba, jaką jest COVID, ale wszystkie inne, za które płacimy składkę zdrowotną. Okazuje się, że w tej chwili przygotowywana przez NFZ, zapewne w konsultacji z Ministerstwem Zdrowia, decyzja o wstrzymaniu planowych zabiegów może uderzyć w nasze społeczeństwo i w jego zdrowotny dobrostan na podobnym poziomie, jak to stało się jesienią zeszłego roku. Zatrważające statystyki zgonów wynikłe nie tylko z pandemii, ale również z braku dostępu do planowanych procedur medycznych, do zabiegów, do leczenia spowodowały, że Polska staje się czarnym punktem śmierci na mapie Europy. I to są niedopuszczalne strategie rządu na walkę z COVID-em. Mieli tyle miesięcy na przygotowanie się do trzeciej fali, a jedyne, co mają do zaproponowania, to szpitale tymczasowe, jak szpital pana wojewody Adriana Czubaka, tak zwane COVID-owe widmo, gdzie rząd rękami wojewodów wydaje na przykład na szpital COVID-owy tymczasowy, ten w Opolu, 21 milionów do 3 lutego, a w dalszym ciągu nie ma w nim wystarczającej liczby personelu, do tego, żeby obsadzić leczenie COVID-owe. Dlatego żądamy, żeby rząd PiSu zajął się leczeniem COVID-owym w przeznaczonym do tego placówkach. Tam organizował kadry i dał przede wszystkim dostęp pacjentom do planowanych zabiegów, przeszczepów do planowanych zabiegów wokół na przykład chorób kardiologicznych czy ortopedycznych. Nie może być tak, że pod płaszczykiem walki z COVID-em Polacy będą masowo umierać już nie tylko z powodu wirusa, ale również braku dostępu do normalnych procedur medycznych. Żądamy wycofania się z tego planu przedstawionego przez NFZ. Bardzo proszę, pan przewodniczący Piotr War. Dziękuję bardzo. To na pewno palący i bardzo ważny problem, który prosił pan poseł Witold Zębaczyński, ale chciałbym wspomnieć także o kolejnej kwestii, która może rzutować na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w przyszłości. Także w kontekście takiego szpitala powiatowego, który mamy tutaj za sobą w największym powiecie województwa opolskiego. Bo jak dochodzą do nas głosy, w Ministerstwie Zdrowia opracowywana jest strategia reformy ochrony zdrowia. Nikt nie ma najmniejszych wątpliwości. Widać to po starciu państwa i systemu z COVID-em. Ten system zawiódł. Trzeba go zmienić. Ale jesteśmy przeciwni centralizacji, a takie dochodzą do nas głosy, centralizacji szpitali powiatowych. Szanowni państwo, to nie samorządy zawiodły w walce z pandemią. Zawiódł system ochrony zdrowia sterowany z poziomu centralnego. Przejęcie szpitali powiatowych przez państwo byłoby swoistym strzałem w kolano i wobec tego protestujemy. Nie mamy też najmniejszych wątpliwości, że gdyby ten zabieg doszedł do skutku, byłby to kolejny cios samorządy. Pamiętamy o luce oświatowej. Samorządy nie dostają wystarczających środków, by finansować oświatę. Dopłacają ze swoich funduszy. Realizują wobec tego inne funkcje w zmniejszonym zakresie. Samorządy nie otrzymują refinansowania zmian podatkowych. To kolejne ubytki po stronie samorządu. Także niedofinansowana jest ochrona zdrowia. Przejęcie szpitali powiatowych, czyli centralizacja szpitali powiatowych byłaby kolejnym ciosem i także z punktu widzenia powiatu znajdujemy się w największym powiecie okolszczyzny. Powstałoby pytanie, jeżeli zabiera się i uwłaszcza na majątku powiatu państwo. Przyjmuje jedne z najważniejszych aktywów. Przyjmuje jedne z najważniejszych funkcji. Ustaje pytanie, co jest kolejnym krokiem w zamyśle rządu PiS? Czy byłaby to całkowita pacyfikacja samorządności w Polsce i chęć sterowania centralnego z Warszawy? Oczywiście takim postulatom i takim zmianom się sprzeciwiamy. Dziękuję bardzo. Czy mają państwo jakieś pytania w zakresie tego, o czym rozmawialiśmy, czyli decyzji NFZ-u, jak również sytuacji wokół centralizacji szpitali? Ja bym pana posła chciał bym popytać o zmniejszenie zabiegów, o których pan powiedział. Czy musiał pan jakieś dane dotyczące tego, o ile ta liczba się zmniejszyła, bądź mogłaby zmniejszyć najbliższego miesiąca? Wyruch zapobiedzi wszystkie te planowane zabiegi, które miałyby angażować personel medyczny, głównie lekarzy i pielęgniarki, mają być odwołane. Istotą tego założenia NFZ-u, błędnego sposobu myślenia jest łatanie dziur niedoboru lekarzy w Polsce zajmujących się placówkami covidowymi, ponieważ zaangażowanie ich np. anestezjologów w planowane zabiegi, te które są niezbędne dzisiaj dla zdrowia pacjentów, uniemożliwi nieudolnym, między innymi takim nieudolnym wojewodom jak nasz opolski Adrian Czubakiego, politycznym patronom Wiolet Cieporowskiej, na zapewnienie dostępu lekarzy do obsługi placówek covidowych. Dlatego to jest główny problem. Nierozwiązany systemowo problem w Polsce braku dostępu do lekarzy. Najpierw posłowie PiSu mówili niech jadą, potem nie zwracali uwagi w ogóle na to jak rozwijać całą edukację wokół kariery lekarskiej, a dzisiaj są tego efekty. Niskie płace pielęgniarek, brak możliwości zapewnienia obsługi bałego personelu i zupełna niedostępność lekarzy na rynku. Rząd powinien ten problem systemowo rozwiązać, a to się nie dzieje. Dziękuję bardzo. Czy sytuacja epidemiczna w Polsce wymaga podjęcia jakichś kroków nadzwyczajnych w Pana opinii? Zdecydowanie całkowitej reformy podejścia do systemu szczepień. Po co zostali na przykład szczepieni wykładowcy, akademicy, często zdrowi i młodzi ludzie, kiedy zajęcia prowadzone są online? Dlaczego nie są szczepieni opiegunowie osób niepełnosprawnych bądź chorych na rakach? Jest wiele problemów wokół programu szczepień. Ja rozumiem, że rząd nie może liczyć na dopływ szczepionek według swojego harmonogramu, bo o tym decydują często róże podzielniki unijne, ewentualnie dostępność produkcyjna szczepionek. Ale nie rozumiem bałaganu wokół programu szczepień. Oni nawet nie potrafili wyliczyć liczby osób do zaszczepienia w grupie 0 machnęli się o dosłownie prawie połowę. Dziękuję bardzo. Ja jestem do pana przewodniczącego, pozwolę sobie dopytać, czy...