Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Witold Zembaczyński: Podkomisja to koń trojański ordynacji

Witold Zembaczyński: Podkomisja to koń trojański ordynacji

Witold Zembaczyński skrytykował powołanie podkomisji ds. ordynacji wyborczej do Europarlamentu i określił ją jako „konia trojańskiego” w polskim prawie wyborczym. Zembaczyński wezwał do odrzucenia projektu i nazwał podkomisję zbędną.

Ocena podkomisji


Witold Zembaczyński mówił o specjalnej podkomisji jako fortelu politycznym. Twierdził, że podkomisja ma na celu wprowadzenie zmian w ordynacji, które działają jako „koń trojański” wobec systemu wyborczego.

Wskazani politycy


Zembaczyński zarzucił, że inicjatywa pochodzi ze strony PiS i ma służyć interesom byłych ministrów. Wskazał na premiera, ministra oraz kilku innych polityków jako osoby związane z tą koncepcją.

Skutki proponowanej ordynacji


Mówca ostrzegał, że ordynacja do Europarlamentu to „matka wszystkich innych ustaw”: najpierw ma zostać przetestowana na wyborach do Europarlamentu, a potem podobna ordynacja miałaby zostać wprowadzona w kraju, co zdaniem Zembaczyńskiego może prowadzić do niemal większości konstytucyjnej.

Postulat końcowy


Witold Zembaczyński wyraził stanowczy sprzeciw wobec prac podkomisji i zaapelował o odrzucenie projektu - jego zdaniem projekt jest niepotrzebny i należy go wyrzucić do kosza.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowny panie marszałku, wysoki sejmie, to jest specjalna podkomisja do spraw wprowadzenia konia trojańskiego do polskiego prawa wyborczego. Bo czy jak inaczej nazwać ten fortel politycznych szabrowników ze strony PiSu, którzy chcą wprowadzić walutę euro, ale do kieszeni swoich byłych ministrów. Mam na myśli tutaj panią premier Beate Szydło, pana ministra Jurgiela, tego futrzaka wystawowego Dominika Tarczyńskiego i paru innych. Więc no drodzy państwo, umówmy się, ta ustawa, ordynacja wyborcza do Europarlamentu to jest matka wszystkich innych ustaw. Najpierw przetestują jak to zadziała w wypadku Europarlamentu, potem taką samą ordynację zafundują nam w 2019 i na finał dnia z tego wątłego poparcia PiSu, które w 2015 dało 230 parę mandatów, będziecie mieli prawie większość konstytucyjną. Więc ja mówię stanowczo, niepotrzebna ta podkomisja i wyrzucić ten projekt do kosza. Dziękuję bardzo.