Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Monika Rosa: Żąda konkretnych przepisów skracających przewlekłość

Monika Rosa: Żąda konkretnych przepisów skracających przewlekłość

Monika Rosa pyta, które przepisy nowego projektu ustawy rzeczywiście skrócą przewlekłość spraw i domaga się konkretnych wyjaśnień od ministra. Twierdzi, że rzeczywistym celem ustawy jest zmiana prezesów sądów i oskarża autorów projektu o "zawłaszczanie Państwa" oraz tworzenie "państwa-partie".

Najważniejsze pytania o przewlekłość spraw


Monika Rosa odwołuje się do zapisu projektu, który wskazuje, że jego skutkiem będzie zmniejszenie przewlekłości spraw. Zadaje bezpośrednie pytanie, jakie konkretne zmiany i przepisy w nowym projekcie mają spowodować taki efekt, podkreślając, że intencje trzeba poprzeć konkretnymi rozwiązaniami.

Zarzuty dotyczące zawłaszczania państwa


W swoim wystąpieniu podnosi zarzut, że celem ustawy jest zmiana prezesów sądów. Ostrzega przed tworzeniem "państwa-partie" zamiast państwa praworządnego i pyta, czy autorzy projektu zaprzestaną zawłaszczania państwa.

Pytanie skierowane do ministra o efekty proceduralne


Monika Rosa dwukrotnie zwraca się do ministra z prośbą o wskazanie konkretnych przepisów, które sprawią, że postępowania przed sądem będą krótsze. Wystąpienie koncentruje się na oczekiwaniu na konkretne rozwiązania proceduralne i ich mierzalne skutki.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Panie Marszałku, Wysoka Izbo, w projekcie ustawy wskazujecie Państwo projektodawcy, że jej skutkiem będzie zmniejszenie przewlekłości spraw. I stąd moje pytanie, które konkretnie zmiany i przepisy w nowym projekcie ustawy mają sprawić, że taki efekt zostanie osiągnięty? Bo celem tej ustawy jest tak naprawdę, powiedzmy bez hipokryzji, to, żeby zmienić prezesów sądów. Stąd pytanie, czy zaprzestaniecie kiedykolwiek zawłaszczania Państwa? Bo obecnie tworzycie państwo-partie. Państwo-partie, nie państwo-praworządne, tylko państwo-partie, w którym to partia decyduje o wszystkich aspektach naszego życia, w którym partia stoi ponad prawem. Stąd pytanie, jeszcze raz, panie ministrze, jakie konkretnie przepisy tej ustawy sprawią, że będą krótsze postępowania przed sądem? Dziękuję.