Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
Ściągnij
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu:
- o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia ofiar pacyfikacji strajku w Kopalni ˝Wujek˝ oraz pozostałych ofiar stanu wojennego w czterdziestą rocznicę jego wprowadzenia,
- o poselskim projekcie uchwały w sprawie bolesnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
(druki nr 1769, 1790 i 1810).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Wiele można powiedzieć, wiele już zostało powiedziane dzisiaj na tej sali, wiele słów słusznych, wiele słów gorzkich na temat tego, co wydarzyło się 40 lat temu. Naszym obowiązkiem dzisiaj jest pamiętać. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy wtedy walczyli o Polskę, i nie zapominać o tych, którzy ją zdradzili. Nie zapominać o tym.
Trzeba pamiętać, że stan wojenny to był akt w zasadzie wypowiedzenia wojny narodowi polskiemu przy jego dążeniach, przy dążeniach ludzi, którzy chcieli żyć w normalnym państwie, którzy chcieli żyć w państwie praworządnym, w państwie demokratycznym, w państwie, w którym sami Polacy będą o sobie mogli stanowić. Wiemy, że to wydarzyło się też na zlecenie tych moskiewskich decydentów. Będziemy pamiętali o osobach, które w stanie wojennym straciły życie, takich jak błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, jak Antoni Browarczyk, Jan Samsonowicz, jak Piotr Sadowski czy Wacław Kamiński i wiele innych osób znanych i nieznanych z imienia i nazwiska. Te, które wymieniłem, poza błogosławionym ks. Popiełuszko, są z Pomorza.
Ci wszyscy ludzie zginęli właśnie w imię pewnej idei. To jest idea niepodległej Polski, idea, która była właśnie wyrażona przez ruch solidarnościowy, czyli to była emanacja dążeń Polaków do tego, by być wolnym narodem. Dzisiaj jesteśmy w o wiele lepszej sytuacji, a naszym obowiązkiem jest przede wszystkim pamiętać. Dziękuję. (Oklaski)
(Poseł Joanna Borowiak: Brawo!)