Grzegorz Braun krytykuje prezydenta Dudę: przerzucanie na samorządy
Grzegorz Braun w wystąpieniu z 18 listopada 2020 r. krytycznie odniósł się do wypowiedzi prezydenta Dudy, zarzucając władzom centralnym przerzucanie odpowiedzialności na samorządy. W swoim wystąpieniu poruszył też kwestie finansowania (w tym wspomniane 500 tys.), roli administracji centralnej oraz pytania o utylizację odpadów i wynalazczość w energetyce.
Grzegorz Braun przywołał rozmowę prezydenta w Garwolinie, wskazując, że prezydent „wskazał chłopca do bicia – samorządy”. Podkreślił, że takie wskazywanie lokalnych władz jako „winnych” problemów jest problematyczne.
Mówca krytykował praktyki „majstrowania centralnego” polegające na przekładaniu, przesuwaniu i przerzucaniu odpowiedzialności oraz rozdawnictwie pieniędzy „z helikoptera”, z przywołaniem kwoty 500 tys. jako przykładu mechanizmu finansowania.
Braun zadał pytania dotyczące tego, czy branża zajmująca się utylizacją odpadów faktycznie pracuje nad rozwiązaniami energetycznymi i czy jest w kontakcie z resortami odpowiedzialnymi za te obszary. Zwrócił uwagę na potrzebę komunikacji między branżą a administracją.
W wystąpieniu padło pytanie o potrzebę wytłumaczenia prezydentowi mechanizmów działania finansów publicznych i skutków przerzucania kosztów na samorządy oraz o odpowiedzialne podejście instytucji do problemów rynkowych.
Zarzuty wobec prezydenta i władzy centralnej:
Grzegorz Braun przywołał rozmowę prezydenta w Garwolinie, wskazując, że prezydent „wskazał chłopca do bicia – samorządy”. Podkreślił, że takie wskazywanie lokalnych władz jako „winnych” problemów jest problematyczne.
Finansowanie i przerzucanie kosztów:
Mówca krytykował praktyki „majstrowania centralnego” polegające na przekładaniu, przesuwaniu i przerzucaniu odpowiedzialności oraz rozdawnictwie pieniędzy „z helikoptera”, z przywołaniem kwoty 500 tys. jako przykładu mechanizmu finansowania.
Pytania o gospodarkę odpadami i energetykę:
Braun zadał pytania dotyczące tego, czy branża zajmująca się utylizacją odpadów faktycznie pracuje nad rozwiązaniami energetycznymi i czy jest w kontakcie z resortami odpowiedzialnymi za te obszary. Zwrócił uwagę na potrzebę komunikacji między branżą a administracją.
Apel o wyjaśnienia i odpowiedzialność:
W wystąpieniu padło pytanie o potrzebę wytłumaczenia prezydentowi mechanizmów działania finansów publicznych i skutków przerzucania kosztów na samorządy oraz o odpowiedzialne podejście instytucji do problemów rynkowych.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Grzegorz Braun pyta o umowę żandarmerii USA
Grzegorz Braun - Oskarżenia i próba uciszenia w PE
Grzegorz Braun pyta, którędy prąd trafi na ląd
Grzegorz Braun: Krytyka tworzenia kryzysów i 'mniemanej' pandemii
Grzegorz Braun pyta o odrzucony projekt ławników i sądów przysięgłych
Grzegorz Braun o dyrektywach eurokołchozowych i imporcie śmieci
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Jakub Kulesza
Jakub Kulesza ostrzega przed rozrostem biurokracji
Paulina Hennig-Kloska
Paulina Hennig-Kloska krytykuje chaotyczne decyzje rządu
Daniel Milewski
Daniel Milewski pyta o usankcjonowanie wynagrodzeń Rady Legislacyjnej
Czesław Siekierski
Czesław Siekierski krytykuje cięcia w budżecie 2020-2021
Piotr Borys
Piotr Borys: Sejm otoczony barykadą policji i żandarmerii
Mirosław Suchoń
Mirosław Suchoń: Apel o polską rację stanu w Unii Europejskiej
Artykuły
Transkrypcja
Właśnie pamiętacie Państwo tę rozmowę prezydenta Belwederskiego Dudy z wyborczą w Garwolinie. Bodajże pan prezydent wskazał chłopca do bicia samorządy. To samorządy podnoszą opłaty, a dobra władza centralna warszawska rozrzuca pieniądze z helikoptera i daje 500 tys. Jak się to tam zdewaluuje plus. Więc czy ktoś z Państwa zdąży może już wytłumaczyć prezydentowi Dudzie, jak to działa, to majstrowanie tutaj centralne z przekładaniem, przesuwaniem, przerzucaniem odpowiedzialności właśnie na samorządy. To by się bardzo przydało. Pytanie już nieretoryczne jest takie, czy Państwo zajmujące się tą kwestią, tą branżą w tak pięknym kraju jak Polska, działka numer jeden na Globusie przez Pana Bogastwórcę Polakom ofiarowana. Czy Państwo zajmujecie się w ogóle problematyką utylizacji odpadów poprzez wynalazczość w dziedzinie energetycznej? Czy w ogóle jesteście w komunikacji z tymi resortami, które w teorii powinny się interesować tym, co tam na tym rynku w trawie piszczy? Dziękuję.