Władysław Kosiniak-Kamysz krytykuje manipulacje w raporcie
Władysław Kosiniak-Kamysz w wystąpieniu w Sejmie odniósł się do opublikowanego raportu podkomisji ws. katastrofy, krytykując manipulacje i długotrwałe utrzymywanie tezy mimo braku potwierdzenia dowodami. Podkreślił koszt emocjonalny i zawodowy dla ekspertów oraz wezwał do szacunku dla pamięci ofiar.
Kosiniak-Kamysz ocenił raport jako trudny i bolesny dla osób zaangażowanych w badania oraz zaznaczył, że publikacja miała zakończyć prace podkomisji. Zwrócił uwagę, że przedłużanie działań podkomisji było sztuczne i nie prowadziło do satysfakcji ani prawdy.
Poseł zarzucił części podkomisji, w tym byłemu ministrowi, szerzenie kłamstwa, wybiórcze używanie faktów i wykorzystywanie sprawy do budowania poparcia politycznego. Podkreślił, że eksperci powołani przez podkomisję nie potwierdzali stawianych hipotez, a mimo to nie szukano alternatywnych wyjaśnień.
Wystąpienie zawierało apel o szacunek dla pamięci zmarłych i odbudowę wspólnoty wokół tego wydarzenia, m.in. poprzez coroczne upamiętnienia. Kosiniak-Kamysz wskazał, że dalsze wyjaśnianie sprawy pozostaje w gestii prokuratury i że debaty nie powinny instrumentalizować tragedii.
Poseł wyraził wdzięczność i szacunek wobec pułkownika pilota Błaha, zespołu ekspertów oraz osób z Ministerstwa Obrony, w tym ministra Tomczyka, podkreślając ich staranność i poświęcenie w pracy nad raportem. Zaznaczył, że ceni służbę i zaangażowanie niezależnie od podziałów politycznych.
Najważniejsze tezy:
Kosiniak-Kamysz ocenił raport jako trudny i bolesny dla osób zaangażowanych w badania oraz zaznaczył, że publikacja miała zakończyć prace podkomisji. Zwrócił uwagę, że przedłużanie działań podkomisji było sztuczne i nie prowadziło do satysfakcji ani prawdy.
Zarzuty o manipulację:
Poseł zarzucił części podkomisji, w tym byłemu ministrowi, szerzenie kłamstwa, wybiórcze używanie faktów i wykorzystywanie sprawy do budowania poparcia politycznego. Podkreślił, że eksperci powołani przez podkomisję nie potwierdzali stawianych hipotez, a mimo to nie szukano alternatywnych wyjaśnień.
Apel o pamięć i konsekwencje:
Wystąpienie zawierało apel o szacunek dla pamięci zmarłych i odbudowę wspólnoty wokół tego wydarzenia, m.in. poprzez coroczne upamiętnienia. Kosiniak-Kamysz wskazał, że dalsze wyjaśnianie sprawy pozostaje w gestii prokuratury i że debaty nie powinny instrumentalizować tragedii.
Uznanie dla ekspertów:
Poseł wyraził wdzięczność i szacunek wobec pułkownika pilota Błaha, zespołu ekspertów oraz osób z Ministerstwa Obrony, w tym ministra Tomczyka, podkreślając ich staranność i poświęcenie w pracy nad raportem. Zaznaczył, że ceni służbę i zaangażowanie niezależnie od podziałów politycznych.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Władysław Kosiniak-Kamysz: Apel o szacunek dla ratowników
Władysław Kosiniak-Kamysz: Apel o natychmiastową tarczę antykryzysową
Władysław Kosiniak-Kamysz: 60 mld dla Huty Stalowa Wola
Władysław Kosiniak-Kamysz krytykuje brak skuteczności ws. relokacji
Władysław Kosiniak-Kamysz: Najprostszy plan PSL dla polskiej wsi
Władysław Kosiniak-Kamysz w Cegłowie: Green Truck i apel o jedność
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Dominik Jaśkowiec
Dominik Jaśkowiec: Wigilia jako dzień wolny utrudni zakupy
Tadeusz Tomaszewski
Tadeusz Tomaszewski pyta o przedłużanie zatrudnienia w służbie zagranicznej
Witold Tumanowicz
Witold Tumanowicz: Smoleńsk - prawdy prawdopodobnie nigdy nie poznamy
Grzegorz Płaczek
Grzegorz Płaczek: Krytyka zmian w ustawie o CMKP
Lewica
Lewica proponuje wolną Wigilię 24 grudnia dla rodzin
Michał Wójcik
Michał Wójcik: Ostrzeżenie przed odebraniem uposażeń sędziom
Artykuły
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Nawrocki zawetował SAFE - reakcje Tuska, Kosiniaka-Kamysza i Błaszczaka
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: Wniosek o ukaranie posła Suskiego po wystąpieniu w Radomiu
Artykuł
Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada wniosek do komisji etyki po incydencie w Radomiu
Artykuł
Karol Nawrocki proponuje SAFE 0% - spór o rezerwy NBP
Transkrypcja
Dziękuję bardzo Pani Marszałek. Wysoka Izbo, to były bardzo przejmujące słowa. Pewnie oprócz tych, którzy tego bólu doświadczyli tak osobiście, tak indywidualnie jak Pani Minister, jak inni przecież z tej Izby, no to trudno sobie to wyobrazić i zobaczcie jakie to jest żywe wciąż, bo to słychać było w głosie Barbary Nowackiej i jak to jest poważne. Ten raport to jest też bardzo trudne dla myślę też całego zespołu, który to badał. To są eksperci, to są pracownicy Ministerstwa Obrony, uczelni wojskowych, ale wiem ile ich to kosztowało widząc dzień, w którym ogłaszaliśmy ten raport. Ile ich to kosztowało, bo to nie jest powód do satysfakcji. Jeżeli ktokolwiek z Was myśli, że my mamy jakąś satysfakcję z tego, że musieliśmy pokazać to, co się działo przez 8 lat, prawie 8 lat w podkomisji, to jesteście w głębokim błędzie, w głębokim błędzie żadnej satysfakcji. Bo to też pokazuje, jak bardzo ta sprawa została wykorzystana, jak bardzo ta sprawa została zmanipulowana. I możecie się obrażać na fakty i dowody, które zostały zaprezentowane, ale one są. One są przykładem tego, że ja nie mam niechęci do Pana Ministra Macierewicza. Ja mam ogromną niechęć do kłamstwa, które Pan szerzył. I to jest... Ja rozumiem politykę, rozumiem wszystko, ale że tak długo można w tym trwać. I teraz jeszcze, nawet po tej publikacji, po prostu nie zapaść się pod ziemię, mówiąc kolokwialnie, to tego kompletnie nie rozumiem. Po prostu po ludzku tego nie potrafię zrozumieć. Przecież Pan widzi dobrze, jak to wygląda. Jak ci, na których Pan postawił, eksperci. Oni nie potwierdzali tej tezy, którą Pan stawiał. Można stawiać hipotezy. Można próbować udowadniać. Ale jak się widzi, że to raz, drugi, trzeci się nie sprawdza, to w takim błędzie nie można trwać. To trzeba wtedy szukać innej hipotezy. Tylko, że inna była Wam niepotrzebna. I to jest problem. I to jest duży problem, że szukanie tylko i wyłącznie za wszelką cenę. Są tacy badacze na świecie, którzy stawiają sobie hipotezę i jak jej nie udowodnią, to nie kończą badania. I taki był ten cel podkomisji. Nigdy nie skończyć tego badania. Publikacja raportu, zgodnie z decyzją ministra obrony, miała zakończyć działanie podkomisji. I była sztucznie przedłużana. Bo to się miało nigdy nie skończyć, moi drodzy. To miało trwać i miało być fundamentem zdobywania po raz kolejny poparcia, budowaniu na... To jest całe meritum, pani poseł. Bo pani poseł z PiSu mówi, że do meritum. To jest cała esencja, powiem szczerze. To jest cała esencja filozofii, która przyświecała. Bo przedtem mówiłem o faktach i o dowodach. A teraz mówię o filozofii, która Wam przyświecała. Skąd ją Pan zna? To jest na tyle poważne... Pan się tak zapomniał. Ja Pana rozumiem, bo emocje pewnie się rodzą, jak się pokazuje kłamstwo i jak się pokazuje ciągłe przeinaczanie, wyrywanie z kontekstu, wbranie kawałka prawdy. Bo na tym to polegało. Trochę pokazać, a później to zmienić. Jeżeli ci eksperci, których powołała podkomisja, oni pokazywali... No, zmieniliśmy nawet zdanie, mówili. To trudno o lepsze dowody. Ja już nie mówię o całej staranności procesu, rzetelności, przechowywaniu dokumentów, tych dowodów, tego wszystkiego. Pan się nawet do tego nie jest w stanie merytorycznie odnieść w wielu kwestiach. Ale to nie jest temat dotyczący tylko Pana. To dotyczyło też innych członków oczywiście podkomisji. Części przecież nawet nie wiemy do końca pewnie, gdzie przebywają. I na pewno to wszystko musi zostać wyjaśnione. Podzielam opinię Pani Minister Nowackiej. Nie chciałbym więcej w tych debatach tego typu brać tutaj udziału. Tylko chciałbym, żebyśmy 10 kwietnia każdego roku i jeżeli ktoś ma wolę każdego miesiąca, potrafili uszanować po pierwsze pamięć zmarłych, po drugie zbudować coś, co nas łączy. Nie jestem w stanie zrozumieć jednej rzeczy, która była w wypowiedzi Pana Posła. Ona dotyczyła Katynia i porównywania kłamstwa katyńskiego, które niszczyło nie tylko tą sprawę w Polsce, bo tutaj ta prawda była najbardziej znana, ale niszczyło prawdę o Polsce, o roli Sowietów i o tym wszystkim na świecie. I Pan tego używa dzisiaj. To jest kolejne... To po prostu, Panie Ministrze, nie przystoi. Po prostu nie przystoi. Będziemy prowadzić, to już oczywiście nie rząd, tylko prokuratura te sprawy. Będziemy robić wszystko, żeby pamięć o ofiarach była, żeby przywrócić wspólnotę w tym względzie, bo to jest nasze zobowiązanie i musimy to zrobić. Chciałbym jeszcze raz na koniec wyrazić wyrazy wielkiego szacunku wobec Pana Pułkownika, pilota Błaha, który jest z nami. Bardzo serdecznie dziękuję, Panie Pułkowniku, dziękuję Pana Zespołowi. Proszę jeszcze raz wszystkim podziękować. Wiem, ile Pana osobiście i żołnierzy Wojska Polskiego i ekspertów to kosztowało. I wiem, jak służycie Polsce od wielu lat. Niezależnie, kto rządzi. I za to Pana i Pana współpracowników cenię najbardziej. I chciałbym też podziękować Panu Ministrowi Tomczykowi, bo od pierwszych dni zajął się tą sprawą. Osobiście nadzorował wszystkie działania, prace na poziomie ministerstwa. I z ramienia ministerstwa też prezentował dużą część raportu. I każdy fragment tego raportu przyłożył wszelką staranność i rzetelność, żeby ta prawda mogła ujrzeć światło dzienne. Bardzo dziękuję, Panie Ministrze. I dziękuję tym wszystkim, którzy po publikacji tego raportu też dawali sygnały, pisali i nie czuli właśnie satysfakcji. Ale wiedzieli, że to jest taki moment, który przywraca im nadzieję. I wierzę, że ta nadzieja w pełni zostanie przywrócana. Dziękuję bardzo. Dziękuję, Panie Ministrze.