Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
[PRP]: Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Czeskiej z przedstawicielami mediów. Praga.

[PRP]: Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Czeskiej z przedstawicielami mediów. Praga.

Karol Nawrocki w Pradze mówił o pogłębieniu współpracy Polski i Czech w obszarach bezpieczeństwa, energetyki i gospodarki. Zadeklarował wspólne postrzeganie Federacji Rosyjskiej jako największego zagrożenia dla Europy i wskazał na rolę inicjatyw regionalnych w umacnianiu bezpieczeństwa i integracji gospodarczej.

Najważniejsze ustalenia


Karol Nawrocki podkreślił strategiczny charakter relacji Polski i Czech po rozmowach z prezydentem Republiki Czeskiej. Zaznaczył, że państwa dzielą podobne spojrzenie na politykę zagraniczną i bezpieczeństwo oraz że relacje bilateralne i kontakty między obywatelami są bardzo dobre.

Współpraca energetyczna


Mówił o roli Polski i Czech jako liderów w uniezależnianiu się od rosyjskiego gazu i budowaniu suwerenności energetycznej. Wskazał na współpracę z Orlen Unipetrol wokół alternatywnych źródeł ropy i przedstawił propozycję, by Polska mogła stać się hubem LNG, korzystając z terminala w Świnoujściu i planowanego terminala pływającego.

Inicjatywy regionalne i perspektywy gospodarcze


Prezydent Nawrocki podkreślił znaczenie formatu Trójmorza i Grupy Wyszehradzkiej dla rozwoju regionu. Przytoczył prognozę wzrostu PKB o około 35% do 2030 r. dla regionu współpracującego w ramach inicjatywy Trójmorza jako argument za pogłębianiem współpracy infrastrukturalnej i handlowej.

Bezpieczeństwo i obronność


W wystąpieniu akcentował konieczność współpracy w ramach formatów takich jak Bukareska Dziewiątka oraz potrzeby podnoszenia wydatków na obronność. Podkreślił wspólne rozumienie zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy i znaczenie współdziałania w ramach NATO i UE.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry, szanowni państwo, witam na Zamku Praskim, na konferencji prasowej po rozmowach pana prezydenta Petra Pawła z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Karolem Nawrockim. Poproszę o słowo wstępne prezydenta Petra Pawła. Szanowny panie prezydencie Nawrocki, witam jeszcze raz w Republice Czeskiej. Jestem naprawdę szczęśliwy, jest to dla mnie zaszczyt, że mogę pana i pana delegację przywitać, ponieważ Republika Czeska uważa za Polskę za jednego ze swoich najważniejszych sojuszników. Współna historia sięga ponad tysiąc lat w przeszłość. Zresztą ślady narodów Jagiellończyków zostały odbite również na tym zamku, sala Władysławowska, na przykład, której nasze święto narodowe niepodległości obchodzimy, jest związane z Jagiellończykami. Ale oprócz historii dzielimy się też współczesnością. Nasze poglądy na zagraniczną politykę, politykę bezpieczeństwa są bardzo bliskie. Jednocześnie mamy też wiele kontaktów gospodarczych, ponieważ Polska jest naszym drugim, najważniejszym partnerem handlowym. Dzielimy wspólne patrzenie na wojnę w Ukrainie. Jednoznacznie rozumiemy obronę Ukrainy jako sprawę naszego własnego bezpieczeństwa. Mamy ten sam pogląd na Rosję jako najważniejsze zagrożenie bezpieczeństwa dla Europy. Tak samo patrzymy na członkostwo w różnych formatach, takich jak Bukareska 9 czy Inicja Trójmorza, której celem jest nie tylko gospodarcze podnieść region środkowej i wschodniej Europy, bardziej go powiązać ze sobą, ale pozwolić też, żeby głos tej części Europy zabrzmiał głośniej w ramach ogólnoeuropejskich struktur. Bardzo głęboko doceniam to, że Pan Prezydent odwiedził Republikę Czeską krótko po swojej inauguracji. Doceniam, że nasze relacje są dzisiaj na strategicznym poziomie, że nie rozwiązujemy żadne zasadnicze problemy na odwrót. Już poszukujemy rozwiązania tych problemów, które są dla Europy wspólne. Doceniam również to, że Republika Czeska i Polska wzajemnie patrzą na siebie pozytywnie, że relacje między naszymi obywatelami są bardzo dobre, że czescy obywatele być może pod wpływem klimatycznych zmian znowu odkryli piękno polskich jezior i Bałtyku. To wszystko są sprawy, które nas zbliżają i bardzo bym się sobie życzył, żeby te relacje również z nowym rządem w Republice Czeskiej w tym samym kierunku poszły i były coraz lepsze. Jeszcze raz witam, Panie Prezydencie. Poproszę o słowo wstępne Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przede wszystkim bardzo dziękuję Panu Prezydentowi Petrowi i Pawlowi za zaproszenie. Bardzo się cieszę, drodzy Państwo, że mogę w tak krótkim czasie od mojego zaprzysiężenia odwiedzić Pragę, odwiedzić Czechy, wskazując na te rzeczy, które nas łączą. Tak jak powiedział Pan Prezydent, tak wiele rzeczy w zakresie ekonomii, w zakresie gospodarczym, w zakresie poszukiwania formatów w ramach NATO i Unii Europejskiej, Bukaresztańskiej, Dziewiątki czy Grupy Wyszehradzkiej są tymi rzeczami, które są ważne zarówno dla Polski, jak i dla Czech. Nasza rozmowa była także okazją do odniesienia się do spraw oczywiście najważniejszych w zakresie bezpieczeństwa naszego regionu Europy. Tak jak wspomniał Pan Prezydent, uznajemy Federację Rosyjską za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa, dla demokracji całej Europy. Te formaty, w których współpracujemy, będziemy także rozwijać z Panem Prezydentem w czasie najbliższego spotkania Grupy Wyszehradzkiej na początku grudnia. To tylko, drodzy Państwo, kolejny dowód na to, że Grupa Wyszehradzka czy inicjatywa Trójmorza mają przed sobą bardzo w moim uznaniu i tak jak rozumiem w uznaniu także Pana Prezydenta bardzo udaną przyszłość. Przytoczę jedną danę statystyczną, którą już przytaczałem podczas swojej wizyty na Słowacji. Jak Państwo wiecie, przewiduje się, że do roku 2030 PKB całego naszego regionu współpracującego w ramach inicjatywy Trójmorza, której częścią są oczywiście Czechy i także Polska wzrośnie o 35%. To najlepszy dowód na to, że w zakresie rozbudowy naszej infrastruktury relacji bilateralnych i relacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej inicjatywy Trójmorza nasze państwa, regionu Europy Środkowej, także w udanej relacji z krajami bałtyckimi, z krajami skandynawskimi powinny być razem. I w zakresie gospodarczym, ekonomicznym, infrastrukturalnym i w zakresie bezpieczeństwa. Czechy, drodzy Państwo, szanowny Panie Prezydencie, to ponad tysiącletni sąsiad Polski. Związane jest z Czechami także przyjęcie chrześcijaństwa i chrzest Polski, przybycie księżniczki do Brawy i początek polskiej państwowości, co pamiętamy, a więc łączy nas zarówno przeszłość, teraźniejszość, jak i przyszłość. Ja, drodzy Państwo, chciałbym zwrócić także uwagę na naszą współpracę energetyczną, która była także częścią naszej rozmowy w cztery oczy, ale także rozmowy już z naszymi współpracownikami. Polska i Czechy, z czego jestem dumny jako prezydent Polski, są liderem w Unii Europejskiej w zakresie uniezależnienia się od rosyjskiego gazu, a więc budowania także naszej suwerenności i niepodległości energetycznej, co jest bardzo ważne. Wspominał Pan Prezydent i ja także się cieszę z udanej współpracy z polską firmą Orlen Unipetrol wokół alternatywnych źródeł ropy naftowej. I podobnie, drodzy Państwo, jak podczas rozmów w Bratysławie, także Panu Prezydentowi Pawlowi zaproponowałem to rozwiązanie, w którym w ciągu najbliższych lat, a być może dekady, Polska może stać się hubem energetycznym dla gazu LNG. Jak wiemy, drodzy Państwo, w Polsce funkcjonuje terminal gazowy w Świnoujściu. Polska jest w procesie budowy terminala pływającego, a rozmowy z naszymi partnerami w Stanach Zjednoczonych i rozmowy z partnerami w ramach Europy Środkowej dowodzą, że ten proces uniezależniania się naszych gospodarek od rosyjskiego gazu, który my w Polsce i w Czechach mamy za sobą, czeka najprawdopodobniej także przy wsparciu Polski i Stanów Zjednoczonych, inne państwa europejskie. I do tego zarówno Polska, jak i Czechy chcemy być gotowi. Mówiliśmy także o potrzebie podnoszenia wydatków na obronność. Kwestie obronności były bardzo ważne. Cieszę się, że mogłem rozmawiać z prezydentem, który przez wiele lat pełnił tak ważne funkcje w wojsku, nie tylko czeskim, ale także w strukturach NATO, więc jest to bardzo ważne dzisiaj w kontekście tego, co dzieje się na świecie doświadczenie. Dotykaliśmy oczywiście także tematów infrastrukturalnych do kończenia pewnych inwestycji, które są bardzo ważne dla budowania odpowiedzialności gospodarczej, ekonomicznej i odpowiedzialności za bezpieczeństwo w takiej perspektywie wertykalnej pomiędzy północą a południem Europy. Te wszystkie tematy pokazują, drodzy państwo, że w kontekście także tego, co dzieje się w Europie Zachodniej, czy co się działo, a więc w zakresie tematyki odnoszącej się do paktu migracyjnego, czy paktu klimatycznego, kraje Europy Środkowej, Polska i Praga i Bratysławej, kraje Grupy Wyszehradzkiej zamierzają w najbliższym czasie mówić jasnym głosem, oczywiście w kontekście i w ramach Unii Europejskiej, którego jesteśmy zwolennikami i ja także, ale mówić głosem o tym, jak powinna wyglądać nasza wspólna przyszłość. Bardzo jeszcze raz dziękuję panu prezydentowi za tak miłe, otwarte przyjęcie, za nasze dzisiejsze spotkanie i mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w Warszawie, a już niebawem spotkamy się w grudniu na Węgrzech. Dziękuję. Teraz przestrzeń dla kilku pytań. Poproszę czeską telewizję. Czeska telewizja, dzień dobry. Mam pytania dla obu prezydentów. Interesuje mnie temat Ukrainy. Jak oceniają państwo aktualne starania o zawarcia pokoju? A czy prezydent Nawrocki nie chciałby wykorzystać bliskie stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, rozmawiać bezpośrednio może z prezydentem Trumpem? A czy może obydwanie rozmawialiście, czy nie rozważaliście wspólną podróż na Ukrainę? Dziękuję. Ja może zacznę, jeżeli państwo pozwolą. Ja po tych wstępnych ocenach amerykańskiego planu, które nie były do końca pozytywne. Teraz bardziej pozytywnie patrzę na to, że rozmowy z delegacjami Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, z udziałem Europy we Szwajcerii, tam już pozwalam sobie stwierdzić, że jest więcej pozytywnej atmosfery. Dochodzi do ujednolicenia poglądów, jak ten plan w ostateczności mógłby wyglądać. Bardzo się cieszę, że Europa bierze w tym udział. Byłoby bardzo skomplikowane rozmażać osiągnięcie pokoju w Ukrainie, zakończenie wojny, która eksystencjalnie dotyczy ogólnoeuropejskiego bezpieczeństwa, bez tego, żeby udział brała Europa, czy chociaż jej główne państwa, które będą reprezentowały interesy Europy. W jakim kierunku będą się rozwijały te rozmowy? Jak ten plan na końcu w ostateczności będzie wyglądał? Nikt chyba na dzień dzisiejszy nie potrafi powiedzieć, jednak jestem przekonany o tym, że ten plan musi być nie tylko realistyczny w stosunku do sytuacji na polu walki, ale musi też respektować międzynarodowe normy i zasady. Nie powinno by dojść do tego, żeby były wypaczone podstawowe zasady, na których oparta jest bezpieczeństwo i struktura bezpieczeństwa świata. Przede wszystkim zasada integralności terytorialnej i jak jest sprawiedliwy, czy niesprawiedliwy ten pokój, jeżeli mamy o tym rozmawiać, wtedy trzeba, żeby była ważna zasada, że ofiara tej agresji nie będzie na końcu ukarana. Bardziej niż wynowajca. I to jest podstawowa zasada, moim zdaniem, przyszłego bezpieczeństwa Europy, ponieważ jakiekolwiek zwycięstwo Rosji w tej wojnie będzie zaznaczało problem w zakresie bezpieczeństwa dla nas wszystkich, dla Europy, ponieważ to jest nie tylko agresywne państwa, nie tylko Rosja, ale wszystkie inne agresywne państwa mogłyby być przekonane nagle, że agresja może się opłacać. Jeśli chodzi o wspólną podróż na Ukrainę, o tym wcale nie rozmawialiśmy, ale gdyby coś takiego w przyszłości było w planach, ja na pewno nie będę przeciw. Bardzo dziękuję. Drodzy Państwo, dyskusje o rozwiązaniu tej najbardziej istotnej dla naszego regionu kwestii po ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, co warto wiedzieć, nakładają się oczywiście na ciągłą pracę dyplomatyczną, moją jako prezydenta Polski. Kolejne spotkania, ale także dyskusje i z prezydentem Donaldem Trumpem w różnych formatach europejskich, czy takie bilateralne spotkanie jak dzisiejsze tutaj właśnie w Czechach zawsze. Jednym z tematów jest oczywiście to, co dzieje się na Ukrainie po ataku Federacji Rosyjskiej, więc wykonywanie pracy dyplomatycznej odbywa się, można powiedzieć, stale i ciągle w tych zakresach, w tym zakresie. I nie zmienia się także, drodzy Państwo, co chcę podkreślić, moje stanowisko w tej kwestii, które wyrażałem wielokrotnie publicznie. Nie ma wątpliwości, że to Federacja Rosyjska jest agresorem. Nie ma wątpliwości, że w interesie państw europejskich także Polski jest dążenie do stałego pokoju, a nie takiego pokoju, który da możliwość Federacji Rosyjskiej do zmobilizowania swoich aktywów i do doprowadzenia do kolejnej wojny w kolejnych latach czy w kolejnych dekadach. Ja patrzę na Federację Rosyjską jako na państwo, które nie dotrzymuje umów, a więc to jest zagrożenie dla każdego potencjalnego pokoju, który zostałby podpisany. Nie mam też, drodzy Państwo, wątpliwości, że jedyną osobą na świecie, która jest gotowa zmusić Federację Rosyjską do pokoju, jest prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, którego oczywiście wspieram. I myślę, że tutaj współpraca państw europejskich, szczególnie państw regionu Europy Środkowej, które są bezpośrednio przy granicy wojny, ale współpraca i z NATO i ze Stanami Zjednoczonymi z prezydentem Donaldem Trumpem daje nadzieję na rozwiązanie tego konfliktu w takim brzmieniu czy w takim kształcie, który byłby odpowiedni dla Polski i dla wszystkich krajów Europy Środkowej. Jeśli chodzi o naszą wizytę, dla mnie przyjemnością byłoby z panem prezydentem, drodzy Państwo, odwiedzić każde kolejne miejsce, każdy kolejny kraj. Tak jak mówię, Czechy są dla nas bardzo ważnym partnerem. Jeśli chodzi o relacje bilateralne między Polską a Ukrainą, niezależnie od tego, że naszym strategicznym interesem jest oczywiście wspieranie Ukrainy, czego wyraz i Polacy, i Polki, i ja jako prezydent Polski dowaliśmy wielokrotnie. Czekam na pana prezydenta Zeleńskiego w Warszawie i mam nadzieję, że pan prezydent Zeleński przyjmie moje zaproszenie w Warszawie. Oczywiście zapraszam także pana prezydenta Petra Pawla do Warszawy na spotkanie z prezydentem Zeleńskim. Mamy prosto reszcie projeden dotaz z polskiej strony. Poprosimy kanał Zero. Jeszcze jedno pytanie z polskiej strony. Dzień dobry, Joanna Pinkwart, kanał Zero, ale w sumie reprezentuję wszystkich polskich dziennikarzy, którzy tutaj przyjechali. Panowie prezydenci, w sumie pytanie jest do was obu. Po pierwsze, to jest wasze pierwsze oficjalne spotkanie. Jak chcecie, żeby ta wasza współpraca wyglądała? Na co liczycie przez najbliższe lata? No, czasy są jakie są. Już tutaj panowie mówili obaj o tym, że ten plan pokojowy to jest coś ważnego. Ja chciałam tylko dopytać, jak kraje naszego regionu, jak Polska, Czechy, w ogóle kraje Grupy Wyszehradzkiej chcą włączyć się w tworzenie tego planu? Czy na przykład pan prezydent Nawrocki chce zadzwonić do prezydenta Trumpa po starej znajomości? Jak pan, panie prezydencie, Paweł wyobraża sobie też wdrażanie tego planu, jeżeli będziemy mieli na to jakiś wpływ? Jeśli premierem zostanie Andrzej Babiż, który, no delikatnie mówiąc, nie jest znany z chęci pomocy Ukrainie. Jak dobrze pani powiedziała, jesteśmy, żyjemy w skomplikowanych czasach i na pewno nie można się spodziewać, że w najbliższych latach będą prostsze te czasy. Dlatego widzę wielki sens w tym, żeby wzmacniać te formaty współpracy, które działają, a przede wszystkim między państwami, które mają wspólnie tradycyjnie dobre relacje i mogą wspólnie pozwolić między sobą rozmawiać w zupełnie otwarty sposób, bez obijania w bawełnę. Ja jestem przekonany o tym, że z panem prezydentem Nawrocki dokładnie taki sposób komunikacji będziemy poprawiali, że możemy uniknąć politycznej poprawności zbędnej i przesadnej i możemy otwarcie rozmawiać, ponieważ w tak skomplikowanym czasie to chyba inaczej nie można. Cieszę się, że mam wspólny, a prawie taki sam pogląd na to, jak trzeba rozwiązać wojnę w Ukrainie, a cieszę się również, że współpracujemy w tym zakresie po obu stronach. Polska jest, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie, zupełnie kluczowym partnerem od samego początku konfliktu. Oczywiście ma większe, że tak powiem, moce przerobowe, jeśli chodzi o wojenne wsparcie, wsparcie materiału wojskowego itd. i poza tym bez logistycznego wsparcia z polskiej strony zdruzgocąca większość materiałów w ogóle by nie trafiła na Ukrainę, więc to głęboko doceniam. A cieszę się, że będziemy nadal współpracować nie tylko przez to, że my poprzez polski hub logistyczny będziemy w ramach na przykład tej inicjatywy dla artylarystów itd. Współpracujemy. Współpracujemy również w zakresie pytań związanych z powojenną odnową Ukrainy. Jej sposób współpracy z ukraińskimi partnerami idzie w tym kierunku, żeby raz w przyszłości pokojowa Ukraina mogła jak najszybciej wyjść ze skutków wojny, mogła stanąć w szeregu standardowych europejskich krajów w ramach Unii Europejskiej, czy przyszłościowo też w innym formacie. W tym zakresie będziemy współpracowali dalej, bilateralnie albo w ramach wielostronnych zgrupowań. Jeżeli znajdziemy wspólne zdanie w ramach V4, w ramach Ukrainy, to mi się na tą chwilę nie wydaje zupełnie do końca prawdopodobnie, ale wtedy owszem, fajnie by było, ale możemy więcej zrobić już w formatach, które dzisiaj już działają, niech już ze strony Unii Europejskiej, czy NATO. I myślę, że będzie ważne, żebyśmy taką otwartą komunikację prowadzili też nadal między nami i z pozostałymi naszymi partnerami. Dziękuję Pani redaktor. Myślę, że w sposób naturalny Polska z Czechami mają konkretne działania, które odnoszą się do doskonałej współpracy, niezależnie od zmieniających się prezydentów i rządów. Ale nasze dzisiejsze spotkanie z Panem Prezydentem Pawlem pokazuje, jak powinien wyglądać model współpracy między tak bliskimi sąsiadami. To jest oczywiście pełne partnerstwo i zrozumienie tego, jaka odpowiedzialność staje przed nami w zakresie gospodarczym, infrastrukturalnym i w zakresie bezpieczeństwa. Tak wiele wspólnych interesów z Czechami i tak otwarte serca do współpracy w obliczu rosyjskiego zagrożenia, że chyba ten model współpracy, który dzisiaj po raz pierwszy realizujemy publicznie, jest najlepszym i takim, o który jestem przekonany z Panem Prezydentem, będziemy dbali w kolejnych latach. Mimo tego, że Grupa Wyszehradzka co do kwestii bezpieczeństwa niekoniecznie zgadza się we wszystkich tych aspektach. Tak jak rozmawialiśmy z Panem Prezydentem i co możemy powiedzieć publicznie, czeka Grupa Wyszehradzką pragmatyczny model współpracy w tych kwestiach, które nie budzą wątpliwości między krajami, a są to choćby kwestie klimatyczne w ramach Unii Europejskiej, kwestie zielonych podatków, ETS-2 czy kwestie migracyjne. Grupa Wyszehradzka jest także forum do tego, aby w imieniu Europy Środkowej mówić o tym, co naszym obywatelom nie odpowiada. I tak patrzę na nasze działanie w samej Unii Europejskiej. A w zakresie oczywiście Sojuszu Północnoatlantyckiego, to rozpoznając te same zagrożenia, te same dla Polski, te same dla Czech, we współpracy z naszymi partnerami, jesteśmy gotowi do tego, aby także w formatach odpowiedzialności za wschodnią flankę NATO, podejmować wysiłki i w relacjach transatlantyckich, ale także wysiłki związane z podnoszeniem PKB na wydatki wojskowe, w czym oczywiście Polska jest liderem w Sojuszu Północnoatlantyckim, ale wiele krajów, także Czechy po szczycie w Hadze zadeklarowały ten kierunek działań. Więc myślę Pani redaktor, że tak wiele jest naszych wspólnych działań już, które odbijają się na konkretnych projektach, a model naszej współpracy z Panem Prezydentem dzisiaj został potwierdzony za sprawą otwartości, życzliwości naszego dzisiejszego spotkania, że będziemy ten model kontynuowali. Pytała Pani redaktor też o moją reakcję. Pani redaktor, drodzy Państwo, tak jak mówiłem w czasie swojego pierwszego wystąpienia, ta praca dyplomatyczna właściwie w każdym tygodniu się odbywa, a ja właściwie na każdym spotkaniu, niezależnie od tego, czy jest to format spotkania z Prezydentem Donaldem Trumpem, czy z Prezydentem Donaldem Trumpem i liderami europejskimi, czy są to bilateralne spotkania, konsekwentnie od trzech miesięcy, mówię, jakie jest stanowisko Polski w odniesieniu do tego, co dzieje się na Ukrainie po ataku Federacji Rosyjskiej. Dzisiaj także to stanowisko wybrzmiało, natomiast jeśli chodzi o koalicję chętnych, to tutaj w sposób naturalny podzieliliśmy się z premierem polskiego rządu, z Panem premierem Donaldem Tuskiem i to Pan premier Donald Tusk odpowiada za działanie koalicji chętnych, bo jest to format, w którym uczestniczą głównie premierzy. I od samego początku ja oczywiście wspomagam działania polskiej dyplomacji, ale w nieco innych bilateralnych kontaktach, relacjach, czy spotkaniach z Prezydentem Donaldem Trumpem, który, jak podkreślę, zna moje stanowisko w odniesieniu do braku zaufania do Federacji Rosyjskiej. Ja też mam świadomość ze swojej skromności, to powiem, mam świadomość, że ja nie byłbym najlepszym negocjatorem z Federacją Rosyjską, bo jak Państwo wiecie, jestem na liście ściganych przez Wladimira Putina. Natomiast bardzo szanuję wysiłki Pana Prezydenta Donalda Trumpa, no i oddaję też premierowi Donaldowi Tuskowi kwestię współpracy w ramach koalicji chętnych. Bardzo dziękuję za uwagę. Na tę chwilę kończymy konferencję prasową. Życzę udanego dnia.