Zgłoś uwagi

Poseł Mateusz Morawiecki - Wystąpienie z dnia 08 stycznia 2020 roku.

Wyśtąpienie na posiedzeniu Sejmu

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
72 wyświetleń
1

Stenogram

1. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (druk nr 118).

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dzisiaj skorzystam z tej okazji, żeby w kilku kwestiach od siebie dość oddalonych zabrać głos, bo jest kilka bardzo ważnych tematów.

    Pierwszy. Zacznę od tego, który teraz nurtuje wszystkich, a więc od spraw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Jesteśmy w stałym kontakcie z panem prezydentem. Dzisiaj rano rozmawiałem oczywiście z panem prezydentem, wczoraj wieczorem, cały czas monitorujemy sytuację.

    Podstawowym obowiązkiem partnera w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak wszyscy zdają sobie sprawę, jest konsultowanie tego ze wszystkimi członkami NATO, ze wszystkimi członkami Paktu Północnoatlantyckiego. To jest to, to jest dokładnie to, co stało się podczas ostatniego posiedzenia, na którym wszyscy sojusznicy dyskutowali, w jaki sposób zareagować na tę sytuację, która jest oczywiście dynamiczna. Wczoraj podczas zwołanego przez pana prezydenta posiedzenia Rady Gabinetowej bardzo dokładnie omawialiśmy ten temat. Rzeczywiście dochodzi tam, na Bliskim Wschodzie, do wzajemnej wymiany ciosów. Sytuacja jest niestabilna. Jest zresztą niestabilna od dłuższego czasu, a od kilku miesięcy, po ataku na instalacje rafineryjne w Arabii Saudyjskiej, następnie ostrzelaniu statków w Zatoce Perskiej, sytuacja się oczywiście zaostrza wraz ze zlikwidowaniem generała Sulejmaniego.

    W tym przypadku, w którym Stany Zjednoczone podejmują decyzje samodzielnie, oczywiście to jest ich decyzja. Natomiast my mamy obowiązek dbać o polskich żołnierzy. Dbamy o polskich żołnierzy. (Oklaski)

    (Poseł Dominik Tarczyński: Brawo!)

    Odbywa się to w sposób zgodny z regułami postępowania i procedur w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. Dyskutujemy z naszymi partnerami najwłaściwszą reakcję. I w kontekście tego, co może tam się wydarzyć, chciałbym zaapelować do opozycji, żeby współpracować z rządem...

    (Poseł Krystyna Skowrońska: Jak?)

    ...ponieważ dążymy do tego, żeby nastąpiła deeskalacja...

    (Poseł Grzegorz Schetyna: Rada Gabinetowa.)

    (Poseł Izabela Leszczyna: Rada Bezpieczeństwa Narodowego...)

    ...żeby utrzymać możliwie cały czas warunki pokoju, stabilności, takie jakie one są oczywiście na Bliskim Wschodzie, dalekie od tego, czego byśmy sobie życzyli.

    Sytuacja naszych żołnierzy w Iraku jest dzisiaj pod kontrolą. Minister obrony narodowej i minister spraw wewnętrznych, z którymi jestem w stałym kontakcie, w tej sprawie monitorują tę sytuację właściwie na bieżąco, on-line. Co godzinę mamy dodatkowe raporty, które spływają z Iraku. Decyzje, które powinny być podjęte w tym przypadku, muszą być decyzjami odpowiedzialnymi. Nie mogą być decyzjami pod wpływem wydarzeń, które się zadziały wczoraj, przedwczoraj, bez konsultacji ze wszystkimi partnerami Paktu Północnoatlantyckiego. Jesteśmy poważnym partnerem, który przeznacza ponad 2% PKB na wydatki zbrojeniowe, i nie tylko chcemy ten status utrzymać, ale chcemy doprowadzić do tego, żeby rzeczywiście z udziałem Polski decyzje, które zapadną, zapadają, można powiedzieć, na forum NATO, były najwłaściwsze. (Oklaski)

    (Poseł Dominik Tarczyński: Brawo!)

    Innym forum, na którym odbywają się te konsultacje, jest forum Unii Europejskiej. Tutaj również jestem w kontakcie z naszymi partnerami z Unii Europejskiej i ich stanowisko jest bardzo podobne, żeby nie powiedzieć: tożsame ze stanowiskiem polskim, co do właściwej reakcji, która powinna mieć miejsce w odniesieniu do sytuacji na Bliskim Wschodzie.

    (Poseł Janusz Korwin-Mikke: Jakie to stanowisko?)

    Dlatego przedstawiając tutaj tych kilka zdań sprawozdania Wysokiej Izbie w kontekście sytuacji na Bliskim Wschodzie, chcę zapewnić, że zarówno wczoraj podczas dyskusji w Radzie Gabinetowej zwołanej przez pana prezydenta, jak i dzisiaj rano podczas mojej rozmowy z panem prezydentem i za nieco ponad 2 godziny na spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, z udziałem pana prezydenta, z udziałem ministrów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych, z moim udziałem - cały czas trzymamy rękę na pulsie i zapewniam Wysoką Izbę, że podejmiemy najbardziej właściwą decyzję w tych oczywiście trudnych okolicznościach, jakie występują na Bliskim Wschodzie. (Oklaski)

    (Poseł Dominik Tarczyński: Brawo!)

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przejdę teraz do zupełnie innego tematu, do tematu związanego z bardzo ważną, kluczową ustawą, którą jako rząd przedłożyliśmy Wysokiej Izbie. To jest dla mnie - myślę, że dla wszystkich tutaj posłów i posłanek Wysokiej Izby - bardzo dobry, bardzo szczęśliwy dzień, ponieważ wypełniamy zobowiązanie, które padło podczas nie tylko kampanii wyborczej, ale już wcześniej, mniej więcej rok temu, zobowiązanie dotyczące trzynastej emerytury, dotyczące pakietu emerytalnego: trzynasta emerytura i ˝Emerytura+˝. (Oklaski) To jest jednocześnie zobowiązanie do zapewnienia wielowymiarowo pojmowanego bezpieczeństwa obywateli Rzeczypospolitej.

    Po pierwsze, to jest bardzo dobra wiadomość, ponieważ jest to wyraz solidarności, wyraz solidarności międzypokoleniowej i solidarności, która sprawia, że los blisko 10 mln emerytów i rencistów będzie lepszy, będzie poprawiony.

    (Poseł Jakub Rutnicki: Podwyżek miało nie być za prąd.)

    To jest zdecydowana zmiana względem wszystkich działań rządów III Rzeczypospolitej. My tę zmianę wprowadzamy. (Oklaski)

    (Poseł Dominik Tarczyński: Brawo!)

    Po drugie, jest to wypełnienie zobowiązań, a wiarygodność i zaufanie to podstawa demokracji, podstawa dobrej polityki. I my wykonując to nasze zobowiązanie, chcemy jedocześnie potwierdzić, i potwierdzamy, naszą wiarygodność. I po trzecie, ten wniosek, ta ustawa jest propozycją bez precedensu, ponieważ nie tylko dotyczy całego państwa polskiego, tak spokojnie można to określić, ale dotyczy osób nam szczególnie bliskich, naszych rodziców, naszych babć, naszych dziadków. Dlatego będę prosił Wysoką Izbę o przychylenie się do wniosku Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy i przyjęcie tej ustawy o trzynastej emeryturze. (Oklaski)

    (Głos z sali: A Kaczyński wcześniej?)

    Ale trzeba też kilka zdań wprowadzenia to tego, dlaczego dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości stać było na to, żeby wprowadzić program ˝Emerytura+˝. Otóż przez wszystkie lata III Rzeczypospolitej niestety emeryci w większości żyli za mizerne emerytury. Mówię: w większości, ponieważ w przypadku funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa (Poruszenie na sali), w przypadku funkcjonariuszy rządów komunistycznych niestety te emerytury były czasami w wysokości 6 tys. zł i większe. (Poruszenie na sali)

    (Głos z sali: Hańba!)

    My to zmieniamy, przywracamy prawdziwy, właściwy porządek rzeczy, przywracamy elementarną sprawiedliwość. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    Dlatego też warto przypomnieć, jak wyglądał przyrost emerytury minimalnej w czasach rządów naszych poprzedników. Otóż emerytura minimalna przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej przyrosła o 23,1%. (Poruszenie na sali, oklaski)

    (Poseł Cezary Grabarczyk: Doradca Tuska się odezwał.)

    (Głos z sali: Jak pan doradzał premierowi?)

    (Poseł Rafał Grupiński: On kłamie.)

    (Poseł Dominik Tarczyński: Taka była. To prawda.)

    Realnie, przypominam, czyli z uwzględnieniem inflacji. I jak to jest w przypadku 5 lat rządów, z uwzględnieniem 2020 r., Prawa i Sprawiedliwości? To jest 25,8%.

    (Poseł Cezary Grabarczyk: A o deflacji coś pan słyszał?)

    Szanowni państwo, przez 5 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości przyrost emerytury minimalnej jest wyższy niż przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo.)

    Ale przypomnijmy, jak to było w czasach rządów lewicy liberalnej. Otóż w czasach rządów lewicy liberalnej, w latach 2001-2005, emerytura minimalna przyrosła - uwaga - o 32 zł przez 4 lata. A dokładnie o 32 zł i 32 gr. Łatwo zapamiętać. (Poruszenie na sali, oklaski)

    (Poseł Dominik Tarczyński: Ha, ha, ha.)

    (Głosy z sali: Ooo...)

    (Głos z sali: No i co, panowie?)

    (Poseł Dominik Tarczyński: Socjaliści.)

    Czyli rocznie mniej więcej, zaokrąglając, o 8 zł przyrastała emerytura minimalna w czasach rządów neoliberalnej lewicy. (Poruszenie na sali)

    (Głos z sali: Gratulujemy, gratulujemy.)

    (Poseł Antoni Macierewicz: Brawo, lewica!)

    Jak to było, szanowni państwo, w czasach lewicy liberalnej, jeśli chodzi o realny wzrost emerytur? Przez 4 lata, uwaga, przez 4 lata realnie spadły emerytury minimalne w czasach rządów liberalnej lewicy, SLD, w latach 2001-2005.

    (Poseł Dominik Tarczyński: Wstyd! Wstyd!)

    Tyle, jeśli chodzi o wiarygodność spadkobierców, którzy dzisiaj również są tutaj, na sali.

    (Poseł Dominik Tarczyński: Pośle Czarzasty, dane.)

    Dzisiaj prezentujemy Wysokiej Izbie program, który nazywamy szerzej niż trzynastą emeryturą. Jest to program ˝Emerytura+˝. Dlaczego tak to nazywam? Po pierwsze, to trzynastka, którą gwarantujemy co roku. W przeciwieństwie do tego, co powiedział jeden z prominentnych działaczy, kandydatów do Parlamentu Europejskiego tej strony, opozycji, nie jest to ochłap, nie jest to kiełbacha wyborcza. Jest to stały dodatek, stała trzynasta emerytura dla wszystkich emerytów i rencistów. Jest to coś, co ma zapewnić godniejsze życie wszystkim emerytom. (Oklaski)

    (Poseł Krystyna Skowrońska: Dodatek.)

    Drugi program z naszego szerokiego projektu ˝Emerytura+˝ to podniesienie emerytur poprzez obniżkę podatku PIT. To pierwsza tak wielka obniżka podatku PIT od 13 lat, od poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości. (Oklaski)

    (Poseł Dominik Tarczyński: Brawo!)

    To jest ok. 6%, jeden punkt procentowy, czyli ok. 6%. Dzięki temu emeryci też będą mieli podwyżkę o ok. 240 zł średniorocznie. To też jest kolejny impuls finansowy dla emerytów.

    (Poseł Rafał Grupiński: Inflacja - to jest prawdziwy impuls.)

    Trzeci punkt naszego programu ˝Emerytura+˝ to waloryzacja kwotowa na poziomie co najmniej 70 zł. 70 zł plus, waloryzacja dla tych, którzy mają wyższe emerytury, oczywiście zgodna z ustawą, to też jest wydatek rzędu ok. 9 mld zł.

    Te wszystkie wydatki są wielkim, dodatkowym impulsem dla tych...

    (Poseł Rafał Grupiński: Propagandą żyjecie, niczym więcej.)

    ...którzy budowali naszą teraźniejszość: dla emerytów, dla seniorów, którym winni jesteśmy oddanie sprawiedliwości. Dzielimy się z nimi owocami wzrostu. (Oklaski)

    Ten nasz program ˝Emerytura+˝ obudowujemy oczywiście dodatkowymi projektami. To 75+. Szanowni państwo, to darmowy program dotyczący leków dla najstarszych seniorów, powyżej 75. roku życia. Jest takich seniorów w Polsce 1700 tys. Około miliona korzysta z tego programu. To średnio - wśród tych, którzy z niego korzystają - pięć paczek darmowych lekarstw w miesiącu, to rocznie dodatkowo 350 zł, które przekazujemy emerytom również w ramach szeroko rozumianego programu ˝Emerytura+˝. To także domy seniora, na które przeznaczamy blisko trzykrotnie więcej środków niż nasi poprzednicy. Trzykrotnie więcej środków niż nasi poprzednicy. To jest prawdziwa miara zainteresowania losem seniorów, losem emerytów. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dzisiejsi emeryci, seniorzy, renciści to często osoby, które urodziły się w czasach II wojny światowej, najokrutniejszych czasach, w czasach po II wojnie światowej, w latach stalinowskich, w latach reżimu komunistycznego. Oni budowali nie PRL, nie państwo komunistyczne. Oni budowali Polskę. Oni dbali o Polskę. Jesteśmy im dzisiaj za to wdzięczni. (Oklaski) To właśnie dzięki ich ogromnemu wysiłkowi, dzięki ich ciężkiej pracy dzisiaj możemy cieszyć się bezprecedensowym wzrostem. Oni się do tego przyczynili. Tak my, Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica, rozumiemy solidarność międzypokoleniową. Tak rozumiemy dzielenie się owocami wzrostu, które wypracowujemy, o których za moment jeszcze powiem. (Oklaski)

    Wysoka Izbo! Projekty, o których była mowa podczas ostatnich posiedzeń, to również projekty dla osób niepełnosprawnych. Tu, w ślad za zawierającymi nieporozumienia, a może świadome przeinaczenia wypowiedziami sprzed kilku tygodni, które padały z tej mównicy ze strony opozycji, chciałbym kilka rzeczy bardzo jasno przedstawić, opierając się na prostych liczbowych danych budżetowych.

    (Poseł Stanisław Tyszka: Czas, czas!)

    Otóż w wyniku ogromnej zmiany polityki wobec osób z niepełnosprawnościami przeznaczamy znacząco więcej środków na pomoc dla tych najsłabszych członków naszego społeczeństwa.

    (Poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka: Ale o czym pan mówi?)

    (Głos z sali: O Bliskim Wschodzie.)

    Żeby oprzeć to na realnych liczbach: w czasach rządów Platformy Obywatelskiej było to 15,5 mld. Porównując jabłka z jabłkami: w 2020 r. będzie to 27,5 mld zł, czyli 12 mld zł więcej. (Oklaski)

    Drodzy Państwo! Jeszcze parę lat i przez kilka lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, będziemy przeznaczać na osoby z niepełnosprawnościami tyle, takie środki, jakich dorobiła się przez 25 lat III Rzeczpospolita. (Oklaski) To jest miara naszej dbałości o osoby z niepełnosprawnościami.

    Chcecie państwo konkretnych przykładów? Świadczenie pielęgnacyjne podniesione z 1200 zł do 1830 zł.

    (Poseł Adam Szłapka: Regulamin...)

    Renta socjalna podniesiona z 740 zł do 1200 zł w 2020 r., czyli o ponad 60% w ciągu 5 lat. (Oklaski) I nie mówię o tym, że w ostatnim roku wdrożyliśmy przełomowy program 500+, dodatek 500 zł dla osób z niepełnosprawnościami, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. (Oklaski)

    (Głos z sali: Kryterium, kryterium.)

    Tego w ogóle nie było w przypadku rządów Platformy Obywatelskiej i PSL. To jest miara tego, w jaki sposób traktujemy solidarność, sprawiedliwość społeczną, miara naszej skuteczności gospodarczej i naszej skuteczności podatkowej. Tak, Wysoka Izbo, to jest miara również naszej sprawności podatkowej, ponieważ można zapytać w tym momencie...

    (Poseł Rafał Grupiński: Czas się skończył.)

    I tu przechodzę do trzeciego tematu. Wspomniałem tylko o kilku zupełnie odrębnych sprawach, które chciałbym poruszyć podczas mojego wystąpienia.

    (Poseł Krystyna Skowrońska: Czy my będziemy mieć dodany czas?)

    To sprawa zrównoważonego budżetu.

    (Głos z sali: Kłamstwo!)

    To coś, co było wielkim marzeniem wszystkich ekonomistów mainstreamowych i marzeniem rządów III Rzeczypospolitej.

    (Głos z sali: To jest kłamstwo.)

    (Głos z sali: Wstydziłbyś się.)

    Mam wielką przyjemność przedstawić Wysokiej Izbie zrównoważony budżet. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    (Poseł Dominik Tarczyński: Można? Można.)

    Warto zapytać...

    (Poseł Adam Szłapka: A jest coś takiego jak regulamin?)

    Warto też zapytać, jak to możliwe, skoro przeznaczamy - i tutaj uwaga - na trzynastą emeryturę ok. 12 mld zł brutto...

    (Poseł Krystyna Skowrońska: To nie jest emerytura.)

    ...na waloryzacje kwotowe i waloryzacje standardowe - ok. 9 mld zł. To razem 21 mld. Dodatkowo w budżecie FUS i w budżecie państwa przeznaczamy ok. 4,5-5 mld zł na dodatkowe wsparcie osób z niepełnosprawnościami. To razem 26 mld zł. Te dodatkowe wydatki, Wysoka Izbo, są możliwe dzięki programowi uszczelnienia podatków...

    (Głos z sali: Hańba!)

    ...dzięki znakomitemu uszczelnieniu podatku VAT i podatku CIT.

    (Głos z sali: Minister finansów z Banasiem...)

    To wielki sukces rządu Prawa i Sprawiedliwości. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    (Głos z sali: Banasia.)

    Chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim...

    (Głos z sali: Banasiowi.)

    ...Wysokiej Izbie, zwłaszcza Prawu i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy...

    (Poseł Rafał Grupiński: Sobie za...)

    ...ale również Ministerstwu Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, której próbujecie od kilku miesięcy obniżyć morale.

    (Poseł Jakub Rutnicki: Banasiowi.)

    (Poseł Michał Szczerba: Banasiowi.)

    Drodzy Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej! W waszych rękach jest przyszłość budżetu państwa. Wykonujecie wspaniałą robotę. Dziękujemy wam wszystkim. (Oklaski)

    (Poseł Dominik Tarczyński: Brawo!)

    (Poseł Paulina Hennig-Kloska: Czas się skończył.)

    Ten bezprecedensowy budżet jest budżetem bezpiecznym, bo dla nas, szanowni państwo, bezpieczeństwo, bezpieczeństwo od strony finansowej, bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne państwa idą ze sobą w parze.

    (Poseł Michał Szczerba: Wyszedł z sali obrad...)

    (Głos z sali: Spokój tam!)

    Bezpieczeństwo społeczne, spokój społeczny musi się opierać również na zasadach solidarnościowych. To są zasady gospodarcze, które my wdrażamy, które my realizujemy.

    W przypadku tego budżetu, a właściwie poprzednich budżetów również, jak doskonale wiecie państwo, ok. 70-75% wpływów pochodzi z trzech głównych źródeł: podatek VAT, podatek CIT, podatek PIT. Co do waszych, opozycji głosów, jakże zafałszowanych głosów, dotyczących podwyżek podatków to warto zapytać, w których, Wysoka Izbo, z tych trzech głównych źródeł podatkowych budżetu nastąpiły jakiekolwiek podwyżki.

    (Głos z sali: W VAT.)

    Podatek PIT - bezprecedensowa obniżka, z 18% na 17%, podniesienie kosztów uzyskania przychodów (Oklaski); podatek PIT dla młodych, do 26. roku życia, obniżony do zera - dlatego m.in. zahamowaliśmy emigrację młodych ludzi z Polski...

    (Głos z sali: Nieprawda.)

    ...podatek CIT dla małych i średnich firm obniżony z 19 na 9% (Oklaski) po to, żeby polskie firmy mogły możliwie najlepiej rozwijać się tutaj, w Polsce.

    (Głos z sali: Brawo!)

    Wreszcie podatek VAT poprzez nasze działania na matrycy tego podatku również w bardzo wielu pozycjach ulega obniżeniu. To jest rzeczywista miara zarządzania budżetem państwa i głównymi pozycjami podatkowymi przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. (Oklaski)

    (Poseł Dominik Tarczyński: Brawo!)

    Wysoka Izbo! Obowiązkiem, można powiedzieć, moralnym państwa jest dbałość...

    (Głos z sali: Jest nie kłamać.)

    (Poseł Rafał Grupiński: Wy nie macie nic wspólnego z moralnością.)

    ...o starsze pokolenia (Gwar na sali, dzwonek), dbałość o słabszych, dbałość o seniorów, dbałość o osoby z niepełnosprawnościami. Wypracowaliśmy wzrost gospodarczy, który jest wyższy...

    (Głos z sali: Polacy wypracowali, nie wy.)

    My, Polacy, wypracowaliśmy.

    ...od średniego wzrostu w Unii Europejskiej i w strefie euro około trzykrotnie. (Oklaski) To jest również miara...

    (Poseł Michał Szczerba: 5 mln.)

    ...skuteczności naszej polityki gospodarczej. To jest kwestia jakości zarządzania gospodarką...

    (Poseł Jakub Rutnicki: A jak oświadczenie majątkowe żony?)

    ...polityką fiskalną, polityką regulacyjną. To jest kwestia utrzymania stabilności makroekonomicznej, co dzisiaj chwali Komisja Europejska. (Oklaski)

    (Poseł Jakub Rutnicki: A jak żona to wypracowała? Należało się?)

    Dlatego, szanowni państwo, Wysoka Izbo, z ogromną przyjemnością prezentuję niejako w połączeniu te dwa...

    (Poseł Rafał Grupiński: Oświadczenie majątkowe swoje.)

    ...wspaniałe projekty, które są ukoronowaniem pierwszych 4 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy. Prezentuję je, aby pokazać, że wysoka jakość zarządzania gospodarką, repolonizacja...

    (Głos z sali: Banaś!)

    ...uszczelnienie podatkowe, wysoki wzrost gospodarczy w III kwartale, podany przez Komisję Europejską, z kwartału na kwartał w wysokości 1,3%, najwyższy w Unii Europejskiej... (Oklaski)

    (Poseł Dominik Tarczyński: Brawo!)

    ...pozostają w korelacji, w bezpośrednim związku z naszą polityką społeczną, z naszą wiarygodnością, bo chcemy rzeczywiście i zabiegamy o to, żeby ci, którzy dbali o naszą przeszłość, którzy dbali o nasze wychowanie, wykształcenie, dbali o Polskę w najtrudniejszych, komunistycznych czasach, którzy budowali o Polskę, czasami wbrew komunistom, wbrew liberalnej lewicy, wbrew lewicy, dzisiaj skorzystali również z owoców wzrostu. I dlatego my dzisiaj prezentujemy budżet, który zawiera takie elementy, które zapewniają godniejsze życie, zapewniają lepsze emerytury seniorom. I tak długo, jak rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie cieszył się zaufaniem społecznym - chcę to zagwarantować rodakom - będzie trzynasta emerytura, będzie program ˝Emerytura+˝, będzie (Oklaski) wysoki wzrost gospodarczy, jeden z najwyższych...

    (Głos z sali: ˝Mieszkania+˝ też będą.)

    (Poseł Jakub Rutnicki: Zwyżki cen prądu. Wszystko będzie.)

    ...w Unii Europejskiej, bo jesteśmy przygotowani i na trudniejsze czasy, które zresztą wieszczycie już od paru lat. A wzywacie spowolnienia - tutaj patrzę na opozycję - już tak od jakiegoś czasu wasi ekonomiści, można powiedzieć troszeczkę żartem, modlą się o to spowolnienie. Spowolnienie już przyszło i nadal wzrost gospodarczy w Polsce mamy najwyższy bądź jeden z najwyższych wśród krajów OECD i Unii Europejskiej. (Oklaski)

    (Poseł Dominik Tarczyński: Brawo!)

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Skaldowie śpiewali, że na wiosnę ubywa nam lat. Chciałbym, żeby w taki symboliczny sposób na wiosnę wraz z tym projektem Prawa i Sprawiedliwości ˝Emerytura+˝ nasi seniorzy, nasi emeryci poczuli się szczęśliwsi, poczuli się, jakby im ubyło lat. Dziękuję bardzo.

    (Część posłów wstaje, oklaski)

    (Poseł Jakub Rutnicki: Szczególnie jak idą na zakupy, są szczęśliwsi.)

    (Głos z sali: Brawo!)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych w plikach "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień plików "cookies" może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.