Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
[KPRM]: Konferencja prasowa Premiera Donalda Tuska

[KPRM]: Konferencja prasowa Premiera Donalda Tuska

Donald Tusk (poseł KO) zabrał głos podczas uroczystości na terenie nowo otwartego szybu w Redkowie spółki KGHM, podkreślając strategiczne znaczenie miedzi i potrzebę długoterminowych inwestycji. Mówił o planie uruchomienia trzech szybów w ciągu najbliższych dziesięciu lat, wyzwaniach technologicznych i rozmowach o optymalizacji fiskalnej.

Najważniejsze informacje


Donald Tusk podkreślił, że obecność na placu budowy szybu w Redkowie symbolizuje początek większego przedsięwzięcia KGHM. Zwrócił uwagę, że celem spółki jest uruchomienie trzech szybów w ciągu najbliższych dziesięciu lat, a zasoby miedzi leżą około półtora kilometra pod powierzchnią.

Znaczenie strategiczne miedzi


Tusk zwrócił uwagę na geopolityczne i gospodarcze znaczenie miedzi. Przywołał konkretne przykłady zastosowań – jedną turbinę wiatrową offshore przypada około 5 ton miedzi, a samochód elektryczny potrzebuje ponad 80 kg miedzi – co jego zdaniem podkreśla rolę surowca dla energetyki i przemysłu.

Finanse i polityka podatkowa


Polityk podziękował za rzeczowe rozmowy z Ministerstwem Finansów i ministrem aktywów państwowych na temat optymalizacji podatku. Mówił o poszukiwaniu „optymalnego kompromisu”, który pozwoli spółce rozwijać się i aby korzyści z zasobów trafiały do właściciela złoża i obywateli.

Lokalny wkład i miejsca pracy


Tusk akcentował, że inwestycja wykorzystuje kompetencje krajowych firm: PBK pełni rolę wykonawcy, a inne spółki KGHM mają odpowiadać za większość prac. Zwrócił uwagę na długotrwały charakter projektu i potencjał zatrudnienia dla kilkunastu tysięcy osób.

Perspektywy i wyzwania technologiczne


Mówca przypomniał, że wydobycie na głębokości około 1,36 km to technologicznie skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie. Podkreślił konieczność myślenia strategicznego o bezpieczeństwie gospodarczym, utrzymaniu hut i przyszłej produkcji KGHM.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry Państwu. Witam Państwa na terenie nowo otwartego szybu w Redkowie, szybu spółki KGHM. W konferencji biorą udział pan prezes KGHM-u Andrzej Szydło oraz pan premier Donald Tusk, którego poproszę o zabranie głosu. Nie, lepiej pan prezes niech zacznie, bo jest tylko gospodarzem, a później będą i tak do mnie pytania. Obawiam się nie zawsze dotyczące miedzi, srebra, złota i innych skarbów tutaj, więc spróbujmy zacząć od pana prezesa. Dobrze, proszę Państwa, przede wszystkim zacznę od podziękowania, że pan premier przyjął zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. Dla KGHM-u jest to wielka rzecz. Jesteśmy na placu budowy jednego z trzech szybów i trzeba pamiętać o jednej rzeczy. To dzisiaj symbolicznie pan premier jest na budowie, rozpoczęciu budowy szybu Redków, ale zamiarem KGHM-u jest uruchomienie trzech szybów w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Proszę Państwa, cirka półtora kilometra pod miejscem, w którym stoimy są ogromne zasoby miedzi. Jeżeli mówimy o Dolnym, Śląsku i Polsce, to tak naprawdę zasoby miedzi są jednymi z największych na świecie, a jeżeli chodzi o Europę, bezwzględnie największymi. Są też niestety, oprócz tego szczęścia, które mamy, które mają wszyscy obywatele tego kraju, dlatego, że to jest bogactwo wszystkich obywateli tego kraju, są jednak rzeczy, które sprawiają, że te zasoby nie są tak łatwo dostępne. Oprócz tego, że są bardzo duże, to jest to półtora kilometra pod ziemią i są na bardzo dużej powierzchni. Proszę Państwa, niedostępne są również dlatego, że są różnego, budowa geologiczna i hydrogeologiczna jest taka, że nie tak łatwo tam się dostać. Proces budowy będzie wieloletni i proces budowy będzie też bardzo kosztochłonny, będzie to bardzo duża inwestycja. Dla KGHM-u jednak kluczowa, żeby utrzymać co najmniej, a marzeniem KGHM-u jest zwiększyć produkcję z zasobów własnych. Jesteśmy też na placu budowy, w którym ważne jest to, że wykorzystujemy też własne kompetencje, własne doświadczenia, blisko już 65-letnie i będzie to kolejny szyb, kolejne trzy szyby w ciągu następnych lat. Żeby móc uruchomić tę inwestycję to chciałbym jeszcze za jedną rzecz podziękować Panu Premierowi za to, że atmosfera i rzeczowe rozmowy z Ministerstwem Finansów przy aktywnym wsparciu Ministra Aktywów Państwowych doprowadziły do tego, że na bardzo zaawansowanym etapie są rozmowy na temat optymalizacji podatku, odkopania i poszukania czegoś, co się nazywa optymalnym kompromisem, żeby spółka mogła się rozwijać, żeby ta miedź była nasza, a jednocześnie, żeby właściciel złoża miał z tego korzyść. Tyle proszę Państwa, myślę, że i tak za długo, przepraszam. Bardzo dziękuję Panie Prezesie, to dla mnie wielka satysfakcja, że mogę być tu w tym miejscu, które daje nadzieję na bardzo poważne przedsięwzięcie, bardzo poważne w przyszłości zyski. I to zyski liczone nie tylko w pieniądzach ze sprzedaży produktu, jakim szczyci się KGHM w Europie i na całym świecie. Nie chodzi tylko o to finansowe znaczenie polskiej miedzi, ale jak Państwo dobrze wiecie, miedź, podobnie jak inne metale, ale ostatnio szczególnie miedź, nabiera też znaczenia, powiedziałbym, geopolitycznego. I nie ma w tym ani słowa przesady. Nasze bezpieczeństwo, zarówno gospodarcze, bezpieczeństwo KGHM-u, regionu, o tym Pan Prezes już mówił, musimy myśleć w kategorii takiej strategicznej, w perspektywie nie roku, nawet nie pięciu lat. Nasze huty, które przerabiają polską miedź, muszą mieć co robić także w przyszłości, nie tylko za dwa, trzy lata. Ale ta miedź jest także absolutnie strategicznym surowcem, czy przerobiona miedź, w tak ważnych dla nas gałęziach gospodarki, jak przede wszystkim energetyka. Jadąc tutaj do kombinatu, właściwie w to miejsce, gdzie zaczęły się wiercenia, przygotowałem sobie taką informację, która przemówi Państwu do wyobraźni. Jak wiecie, budujemy, i to są wielkie przedsięwzięcia, farmy wiatrowe. To jest offshore, te, które są w Bałtyku. I to jest dla nas niezwykle ważne źródło przyszłej i to niedalekiej energii. Tylko jedna wieża wiatrowa potrzebuje, przepraszam za kolokwializm, zdębiałem, jak się o tym dowiedziałem, blisko 5 ton miedzi. Samochód, ten tradycyjny spalinowy, potrzebuje 30 paru kilogramów miedzi, a elektryczny ponad 80 kilogramów miedzi, jeden samochód. Więc to daje wyobrażenie, jak ważna miedź jest, nie tylko dla nas, ale jak ważnym atutem, nawet politycznym. Polska miedź może być w ręku każdego polskiego rządu, nie mówiąc o tym, o czym mówił Pan Prezes, czyli o zyskach, które są i w przyszłości będą zyskami, i tak ma być, wszystkich Polek i Polaków. Więc stąd ta troska nas wszystkich o to, żeby KGHM się rozwijał. Bardzo dziękuję za informację, bo po to także przyjechałem, tę informację, że przestrzegacie tutaj też, myśląc o tej inwestycji, o naszej deiropolinizacji, to znaczy, że ten local content polskiej firmy będą praktycznie w całości odpowiedzialne za tę inwestycję. Tutaj mamy ten początek roboty i ta instalacja, którą Państwo widzicie za naszymi plecami, to jeśli dobrze wiem, to jest PBK, przedsiębiorstwo budowy kopalń. PBK jest jedynym wykonawcą tak naprawdę. I dowiedziałem się także od Pana Prezesa, że inne firmy, które są własnością KGHM będą odpowiedzialne w 90% za całą tą inwestycję. I to jest na lata roboty. I mówimy tutaj o pracy w konsekwencji dla kilkunastu tysięcy ludzi, co też jest nie bez znaczenia, jak się Państwo domyślacie. Mówimy o miedzi, mówimy o srebrze, jeśli też dobrze zanotowałem w pamięci, jesteśmy drugim na świecie producentem srebra. Tak, jesteśmy drugim. Dzięki Waszym. Tak. Dzięki KGHM-owi. Trochę złota, więc jest co się świecić tutaj. Ta skromna, żółta tabliczka, taka fosforyzująca, oznacza ten wykop na, ten odwiert to jest już na tysiąc... Odwiert już jest wykonany na tysiąc trzysta sześćdziesiąt metrów głębokości. Tysiąc trzysta sześćdziesiąt metrów, czyli to jest ten poziom, na którym znaleźliście miedź i będziecie wydobywać. Mniej więcej tak, na tej głębokości. Zdajemy sobie sprawę, że to jest technologicznie gigantyczne przedsięwzięcie, bardzo skomplikowane. Niebieskie punkty, jakie tam widać, to z kolei będzie służyć składaniu, tak? Mrożeniu de facto. Mrożeniu, tak. Mrożeniu tego podziemia, tak, żeby roboty mogły postępować. No naprawdę jest, jest co robić, dlatego chcę bardzo wyraźnie podkreślić. Pan prezes nazwał to ostrożnie optymalizacją podatkową. My sobie zdajemy sprawę, że z jednej strony ten podatek, który zawsze był takim, no trochę przytłaczającym ciężarem dla KGHM, to nie jest nic, nic oryginalnego, to nie jest polski wynalazek. I tak jak pan prezes też powiedział, ta miedź jest własnością całego narodu, więc w jakiś sposób cała Polska musi korzystać z tej miedzi. Ale z drugiej strony KGHM musi się rozwijać i dlatego podjęliśmy już tę decyzję o tym, aby podatek był mniejszym ciężarem dla KGHM i jestem absolutnie otwarty na rozmowę, aby w perspektywie czasu wraz z postępem robót ten kontekst podatkowy był coraz bardziej korzystny z punktu widzenia KGHM-u. I to też jest w interesie nie tylko firmy, ale w interesie nas wszystkich. I ktoś powie, że późno, a ja powiem lepiej późno niż wcale i na pewno będzie to przynosiło owoce takie, o jakich myślimy. Chciałem podziękować za dobrą robotę, to jest przykład też takiej ciągłości naszych wysiłków. Jest pan prezes KGHM-u, jest minister Kropiwnicki, który przez dwa lata tego pilnował bardzo pieczołowicie i z wielkim sercem. Minister Balczun, pani wiceminister Zajdler. I dalej będą pracowali każdy na swoim miejscu, żeby KGHM był tak jak do tej pory, ale jeszcze w większym stopniu prawdziwą perłą w koronie polskiej gospodarki. I bardzo panom dziękuję i teraz poproszę o pytania. Dzień dobry, Grażyna Wet, Radio Zet. Z tej strony chciałam zapytać panie premierze, czy rząd podtrzymuje decyzję o otwarciu przejść granicznych z Białorusią w poniedziałek? Jeśli tak, to co za tym przemawia? I czy negocjujemy może z pomocą sojuszników ze Stanów Zjednoczonych zwolnienie Andrzeja Poczobuta z więzienia?