Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Anna Gembicka: Oskarża upolitycznianie kół gospodyń i OSP

Anna Gembicka: Oskarża upolitycznianie kół gospodyń i OSP

Anna Gembicka oskarżyła, że wiceministrowie w waszym ministerstwie pytają pracowników, jak politycznie podporządkować koła gospodyń wiejskich w Platformie i PSL-owi. Skrytykowała także próby upolitycznienia Ochotniczych Straży Pożarnych i broniła zasady wypłacania środków po spełnieniu warunków formalnych.

Zarzuty wobec wiceministrów


Anna Gembicka zwróciła się do posła i stwierdziła, że wiceministrowie w waszym ministerstwie pytają pracowników, co zrobić, żeby politycznie podporządkować koła gospodyń wiejskich w Platformie i PSL-owi. Podkreśliła, że takie pytania są niedopuszczalne i celowo mieszają politykę z działalnością lokalnych organizacji.

Obawy o upolitycznienie OSP i KGW


Mówiła też o próbach "wzięcia pod buta" Ochotniczych Straży Pożarnych i podobnym traktowaniu kół gospodyń wiejskich. Zasygnalizowała, że istnieje ryzyko upolitycznienia funkcjonowania tych środowisk i wyraziła sprzeciw wobec takich działań.

Procedura wypłaty środków


Anna Gembicka podkreśliła, że obowiązuje zasada zero-jedynkowa - jeśli spełnione są warunki formalne, środki są wypłacane. Zaznaczyła, że sposób wypłacania środków nie został zmieniony i jest stosowany tak, jak było to wcześniej.

Wezwanie do samokrytyki


Wypowiedź zawierała również apel do polityków, by "uderzyli się w pierś", wskazując, że przeciwnicy wcześniej nie wspierali tych środowisk. Gembicka zakończyła swoje wystąpienie polemicznym zwrotem do posła i podziękowaniem dla posłanki.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Panie Marszałku, Wysoka Izbo, miałam nie zabierać głosu, ale pan poseł Rzepa oczywiście stwierdził, że musi zacząć mieszać politykę do kół gospodyń wiejskich. Panie pośle, ja przypomnę, wiceministrowie w waszym ministerstwie pytają pracowników, co zrobić, żeby politycznie podporządkować koła gospodyń wiejskich w Platformie i PSL-owi. O to pytają wasi ministrowie. Kolejna sprawa. Wy już tutaj OSP chcecie pod buta PSL-owskiego wziąć i koła gospodyń wiejskich tak samo. I co do upolitycznienia. Pan chyba nie wie w jaki sposób były wypłacane środki. Bo tu jest zasada zero-jedynkowa. Są spełnione warunki formalne, są wypłacane środki. I ja przypomnę, w sposobie wypłacania środków nic nie zmieniacie. Czyli stosujecie w dokładnie taki sam sposób, jak był za naszych czasów. Więc naprawdę proszę się uderzyć w pierś, bo wy za swoich czasów w ogóle nie wspieraliście głównych w tej chwili. Dziękuję pani poseł.