Donald Tusk: O podziękowaniu, pojednaniu i odbudowie Polski
Premier Rzeczpospolitej podsumował rok 2023, określając go jako czas przełomu dla Polski. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie obywatelskiego przebudzenia oraz triumfu demokracji, zaznaczając, że rekordowa frekwencja wyborcza to osiągnięcie Polaków. Mówił o konieczności pojednania i naprawy krzywd, które będą kluczowymi zadaniami na nadchodzący rok. Premier wyraził wiarę w to, że Polacy odrodzą się jako jedna wspólnota, a Polska stanie się nowoczesnym, silnym państwem, które będzie pracować dla dobra obywateli.
⚠️ Materiały archiwalne przetwarzamy z bardzo ograniczoną moderacją, dlatego mogą zawierać błędy. Jeśli widzisz błąd, prosimy o zgłoszenie za pomocą formularza na dole strony.
⚠️ Materiały archiwalne przetwarzamy z bardzo ograniczoną moderacją, dlatego mogą zawierać błędy. Jeśli widzisz błąd, prosimy o zgłoszenie za pomocą formularza na dole strony.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Donald Tusk krytykuje Antoniego Macierewicza i broni niezależności NBP
Donald Tusk o Zielonym Ładzie, protestach rolników i aborcji
Donald Tusk o związkach partnerskich – apel o projekt rządu
Donald Tusk apeluje o wspólnotę i spokój na święta
Wypowiedź Premiera Donalda Tuska podczas inauguracji projektu „Local Content".
Donald Tusk o prawomocności rządu Ukrainy i wsparciu Europy
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Artykuły
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Artykuł
Ceny paliwa: Sejm wprowadził ceny maksymalne, posypała się krytyka
Artykuł
Tusk: prezydentura Nawrockiego nacechowana polityczną agresją, SAFE to gra polityczna
Artykuł
Weto prezydenta do SAFE: ministrowie i związki o „rozbrajaniu” służb
Artykuł
Kierwiński: Nawrocki zabrał pieniądze służbom. To zdrada
Artykuł
Bosak: Jesteśmy przeciwni obu projektom - krytyka SAFE i Polskiego Safe 0%
Transkrypcja
Drodzy Państwo, powoli żegnamy rok 2023. Co to był za rok? W historii Polski zapisze się jako czas przełomu. Chcę Wam za ten rok bardzo podziękować. Był trudny, pełen wielkich emocji, sporów, ale też obywatelskiego przebudzenia i triumfu demokracji. Udało nam się pobić rekord wyborczej frekwencji. Mijające miesiące nauczyły nas, że niemożliwe staje się możliwe. I oto dziś ja w telewizji publicznej, już jako premier Rzeczpospolitej, mogę powtórzyć przed Wami ślubowanie, które złożyłem podczas Marszu Miliona Serc. Zwyciężymy, to już się stało. Rozliczymy zło, to już się dzieje. Naprawimy krzywdy, to też już zaczynamy i najważniejsze, pojednamy. Wiem, że pojednanie będzie prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem, ale wierzę, że i tym razem niemożliwe stanie się możliwe. Wierzę, że Polacy odrodzą się jako jedna wspólnota, jako wielki, silny naród. I nie spocznę, póki to się nie stanie. Polska to kraj cudów i wspaniałych ludzi. Gdybyście tylko mogli usłyszeć te wszystkie komplementy, zakwyty nad Polakami i ich mądrością, jakie słyszałem od przywódców państw i globalnych autorytetów. Ja miałem przyjemność tego słuchać przy okazji odbierania gratulacji, ale to wielkie uznanie jest dla każdej i każdego z Was. To Wy w 2023 roku zadziwiliście świat. To dzięki Wam popłynęła z Polski nadzieja dla wszystkich ludzi pragnących wolności. Możemy być dumni i bardzo Wam za to dziękuję. Wszystkim nam marzy się normalność, zgoda i pewność jutra. To zadanie na nadchodzący rok. Postawimy sprawy z głowy na nogi. Zaufamy znowu nauce i ekspertom i zdrowemu rozsądkowi. W polityce międzynarodowej odbudujemy naszą pozycję i znaczenie. Kłótnie z sojusznikami zastąpimy twardą, ale przyjazną rozmową o naszych interesach i szukaniem tego, co wspólne. W tych niebezpiecznych czasach Polska nie będzie już samotna. A że są niebezpieczne potwierdziło się choćby wczoraj, kiedy naruszona została nasza przestrzeń powietrzna. Dlatego tak ważne jest dziś mówić prawdę i tylko prawdę. Przywrócimy słowom ich prawdziwe znaczenie. A patriotyzm nigdy już nie będzie zasłoną dla nieuczciwości czy zwykłego złodziejstwa. Będziemy ze sobą uczciwie i z szacunkiem rozmawiać. To Wam gwarantuję. Nasza Ojczyzna odrodzi się jako nowoczesne, silne państwo. Wasze państwo. Państwo pracujące dla każdej i każdego z Was. Bo ono należy do Was i tylko do Was. Jutro obawmy się i zapomnijmy choćby na chwilę o codziennych troskach. A od poniedziałku, znaczy od wtorku, właściwie większość z Was od środy. Ale bierzmy się tak czy inaczej wszyscy do wspólnej pracy. Żebyśmy za rok uznali, że 2024 był dla nas wszystkich, dla Polski. Rokiem szczęśliwym i bezpiecznym. Rokiem dostatku i pojednania. Szczęśliwej Polski już czas. Tego nam wszystkim serdecznie życzę. Rokiem dostatku to w ciężko?